statystyki

Za szybszy internet zapłacą gminy

autor: Paweł Sikora17.01.2018, 07:23; Aktualizacja: 17.01.2018, 07:51
internet, hakerzy, bezpieczeństwo

5623 darmowych punktów dostępu do internetu jest w całej Polsce.źródło: ShutterStock

Korzyści dla turystów i mieszkańców, wydatki po stronie miast. Takie będą konsekwencje wejścia w życie zmian w prawie telekomunikacyjnym, które szykuje Ministerstwo Cyfryzacji.

Reklama


Rada Ministrów przyjęła 4 stycznia projekt ustawy o zmianie ustawy – Prawo telekomunikacyjne oraz o zmianie niektórych innych ustaw. Dla samorządów ważne są wprowadzane projektem nowości w megaustawie z 7 maja 2010 r. o wspieraniu rozwoju usług i sieci telekomunikacyjnych (t.j. Dz.U. z 2017 r. poz. 2062) – a konkretnie w art. 3.

Przepis ten pozwala obecnie JST budować lub eksploatować infrastrukturę telekomunikacyjną i sieci telekomunikacyjne, dostarczać sieci telekomunikacyjne oraz świadczyć usługi telekomunikacyjne na rzecz użytkowników końcowych (mieszkańców), np. w postaci hotspotów (punktów wi-fi) instalowanych w urzędach, na dworcach, w bibliotekach czy na niektórych ulicach.

Projektowana zmiana zmierza m.in. do rezygnacji z wydawania w formie decyzji zgody UKE. W zamian za to samorządy dostaną nowy obowiązek. Nowelizacja zakłada rozszerzenie zakresu informacji dotyczącej prowadzonej działalności, którą JST przekazuje prezesowi UKE. Gmina obowiązana będzie dodatkowo do wskazania lokalizacji punktów dostępu oraz obszaru, na którym jest świadczona usługa. Projekt zakłada również konieczność aktualizacji tych danych. UKE uspokaja, że obowiązek nie będzie wymagał skomplikowanej procedury. Jednak forma dostarczania informacji nie została jeszcze ustalona.


Pozostało jeszcze 77% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Więcej na ten temat

Reklama


Artykuły powiązane

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane