Zadania gminy

24 września 2018 r.

Kwoty z FDS przyznane dla poszczególnych województw poznamy dopiero w rozporządzeniu, które musi wydać Rada Ministrów

Wsparcie dla samorządowych dróg ruszyło do Komisji24 września 2018 r.

Ministerstwo Infrastruktury przedstawiło już szczegóły dotyczące zasad wypłat, naborów i rozliczeń w nowym zapowiadanym Funduszu Dróg Samorządowych (FDS). To kolejny instrument wsparcia dla gmin i powiatów, w których siatka lokalnych połączeń jest zaniedbana, a stan nawierzchni pozostawia wiele do życzenia.

22 września 2018 r.

Jak widać mniejsze gminy zmagają się ze sporymi problemami. Starają się robić to co wyczytają w Kodeksie wyborczym, czy uchwałach PKW, ale przy natłoku obowiązków służbowych tematyka wyborów jest dla nich dodatkowym obciążeniem. Wielu pracowników, którzy zajmowali się wyborami odeszło na emeryturę, większość też nie miała do czynienia z wyborami.

Niedofinansowanie i dezinformacja - to tylko niektóre problemy, jakie gminy już zgłaszają przy organizacji wyborów22 września 2018 r.

31 stycznia br. weszła w życie nowelizacja Kodeksu wyborczego, która od samego początku konsultacji przyprawiła większość samorządowców o gęsią skórkę, ale i lekki ból głowy. Choć z pewnych, radykalnych zmian w organizacji i przebiegu wyborów, jak np. uciążliwego dla nich nagrywania prac komisji wyborczych zdążono zrezygnować - to o ile skórka zniknęła, tak ból pozostał. I narasta… Widmo niedofinansowania i dokładania z własnego portfela, braki kadrowe, niejasne uchwały Państwowej Komisji Wyborczej i ciągła gonitwa, by zdążyć przed 21 października - to tylko czubek góry lodowej.

14 września 2018 r.

Jeśli gmina, a dokładniej burmistrz miasta jako jej organ wykonawczy, nie wykonuje wyroku sądu administracyjnego, to takie zaniechanie można próbować zwalczyć w dwojaki sposób.

Burmistrz sabotuje wyrok – grozi mu grzywna14 września 2018 r.

Prowadzę firmę budowlaną. Urząd miejski już od kilku miesięcy nie rozpoznaje mojego wniosku o odszkodowanie, mimo że wcześniej sąd stwierdził bezczynność urzędu i nakazał rozpoznać go w ciągu dwóch miesięcy. Co mogę jeszcze zrobić? Jak wpłynąć na burmistrza?

13 września 2018 r.

Resort zapowiedział, że pracuje nad likwidacją użytkowania wieczystego także dla gruntów komercyjnych, ale to wymaga dalszych uzgodnień, także z Komisją Europejską.

Soboń: Rola samorządów przy przekształceniu użytkowania wieczystego we własność jest kluczowa13 września 2018 r.

Szybkie wydanie zaświadczeń potwierdzających przekształcenie użytkowania wieczystego będzie zależało od sprawności samorządów – przyznał w rozmowie z PAP wiceminister inwestycji i rozwoju Artur Soboń. Jak dodał, blisko 2 mln właścicieli mieszkań i domów ma umowy użytkowania ustanowione na gruntach samorządowych, a tylko ok. 500 tys. na gruntach Skarbu Państwa.

11 września 2018 r.

Informacja o lokalach obwodowych komisji wyborczych dostosowanych do potrzeb osób niepełnosprawnych dostępna jest w Biuletynie Informacji Publicznej gminy oraz w obwieszczeniu wójta (burmistrza lub prezydenta miasta) o numerach i granicach obwodów głosowania, najpóźniej w 30. dniu przed dniem wyborów

Wybory samorządowe 2018: Jak mogą głosować osoby z niepełnosprawnością?11 września 2018 r.

Podczas wyborów samorządowych osoby z orzeczeniem o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności mogą zdecydować się na głosowanie korespondencyjne. O taki zamiarze należy jednak poinformować komisarza wyborczego najpóźniej do 8 października 2018 r. Dowiedz się, jakie ułatwienia przewidziane zostały dla wyborców z niepełnosprawnością.

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane