ABC samorządu

23 listopada 2017 r.

Nie bez znaczenia jest to, że za rok będą wybory samorządowe, a to zawsze zachęca do wydawania

Samorządy wydają i ratują honor państwa23 listopada 2017 r.

W regionach zaczął się przedwyborczy boom inwestycyjny. Na odbicie w inwestycjach wszyscy wyczekują już od półtora roku. Przez cały 2016 r. nakłady na środki trwałe dołowały, a pierwsze półrocze tego roku przyniosło tylko symboliczną poprawę – inwestycje już nie spadały, ale ich wzrost był rachityczny.

22 listopada 2017 r.

Ten sam projekt zakłada też m.in. wprowadzenie nowej ordynacji wyborczej czy sposób działania samorządowych rad. Wszystko wskazuje na to, że już w czwartek tymi propozycjami zajmie się Sejm i skieruje je do dalszych prac w komisjach.

Budżety obywatelskie nie zrujnują samorządów22 listopada 2017 r.

Miejskim włodarzom nie podoba się pomysł PiS, by tworzenie funduszy na realizację pomysłów mieszkańców było obowiązkowe. Część miast musiałaby też zwiększyć ilość pieniędzy przeznaczanych co roku na ten cel. Dlatego lokalne władze mają już swoje propozycje poprawek w projekcie ustawy

15 listopada 2017 r.

Dzisiaj w ściąganiu młodych Ukraińców przoduje borykające się z poważnymi problemami demograficznymi województwo opolskie.

Młodzi Ukraińcy lekiem na oświatową zapaść15 listopada 2017 r.

Ujemny bilans demograficzny i odpływ mieszkańców do bogatszych regionów i większych ośrodków miejskich dla wielu powiatów i gmin oznacza nie tylko utratę wpływów z podatków, ale również zmniejszenie liczby dzieci, co jest równoznaczne ze stratą subwencji oświatowej. Efekt? Niepokojąco rosnące wydatki z własnego budżetu na utrzymanie de facto pustych szkół i zatrudnionych w nich nauczycieli. Niektóre samorządy jednak znalazły sposób na zwiększenie liczby uczniów. Otóż do nauki w swoich placówkach zapraszają młodych Ukraińców i Białorusinów.

14 listopada 2017 r.

W gestii gminy leży zapewnienie należytego stanu drogi publicznej na jej terenie, w tym w zakresie zieleni przydrożnej.

Za uszkodzenie auta przez zaniedbane drzewo w pasie drogowym odpowie gmina14 listopada 2017 r.

W czasie postoju na gminnej ulicy spadł na nasz firmowy pojazd konar z drzewa rosnącego w pasie drogowym. Tego dnia nie było wiatru. Doszło do uszkodzeń, a naprawa pojazdu kosztowała ok. 5 tys. zł. Gmina twierdzi, że nie ponosi odpowiedzialności, bo kierowca mógł zaparkować w innym miejscu, a poza tym drzewo było zdrowe. Czy słusznie gmina odmawia wypłaty odszkodowania? Jak odzyskać koszty naprawy?

Wyszukiwarka kancelarii

SzukajDodaj kancelarię

Polecane

Reklama