ABC samorządu

14 sierpnia 2018 r.

Znamy datę wyborów samorządowych

Znamy datę wyborów samorządowych. Jest rozporządzenie premiera14 sierpnia 2018 r.

Wybory samorządowe odbędą się w niedzielę 21 października 2018 roku - wynika z rozporządzenia premiera Mateusza Morawieckiego, które we wtorek opublikowano w Dzienniku Ustaw. Druga tura wyborów odbędzie się 4 listopada. Głosowanie w wyborach odbędzie się w godzinach 7-21. Wraz z ogłoszeniem rozporządzenia rusza kampania wyborcza.

14 sierpnia 2018 r.

Odpowiedzialne za rozporządzenie ministerstwa mają podjąć decyzje o ewentualnej zmianie aktu prawnego dopiero po zapoznaniu się z wynikami kontroli NIK.

Zaniżona gęstość drewna niszczy wojewódzkie drogi14 sierpnia 2018 r.

Jeżdżące po drogach wojewódzkich samochody z drewnem mogą być przeciążone nawet o połowę i przyczyniają się do pogorszenia stanu nawierzchni. Takie wnioski płyną z najnowszego raportu Najwyższej Izby Kontroli. Kontrolą objęto lata 2015–2017. Jak zauważa izba, to o tyle niepokojące, że w ostatnich latach stan techniczny dróg wojewódzkich stopniowo się poprawiał – i to nawet pomimo nie zawsze wystarczających środków.

8 sierpnia 2018 r.

Trzęsienie ziemi czeka też Inspekcję Ochrony Środowiska, a tym samym i przedsiębiorców.

Pożary składowisk. Co zmienia się w przepisach o odpadach8 sierpnia 2018 r.

Wyższe kary, bardziej skomplikowane procedury przy wydawaniu zezwoleń i zaostrzone kontrole inspekcji ochrony środowiska wprowadzają najnowsze, czekające na publikację w Dzienniku Ustaw nowelizacje ustaw o odpadach i o inspekcji ochrony środowiska. To odpowiedź rządu na plagę pożarów miejsc składowania śmieci i szarą strefę w branży odpadowej. 

8 sierpnia 2018 r.

Najwięcej do powiedzenia w sprawie wynagrodzeń samorządowców i postępowania urzędów w tej sprawie mają RIO.

Samorządy wypłaciły pierwsze pensje po zmianach. Teraz jest pytanie o odpowiedzialność skarbników8 sierpnia 2018 r.

Do końca czerwca rady poszczególnych jednostek samorządu terytorialnego miały czas na podjęcie uchwał w sprawie obniżek dla włodarzy gmin, starostów oraz marszałków, o czym pisaliśmy w Tygodniku Gazeta Prawna z 13 lipca 20018 r. Dziś wracamy do tematu, pokazując, co zrobili skarbnicy w gminach, których rady miasta pensji nie obniżyły albo zrobiły to symbolicznie. W końcu to oni odpowiadają za finanse JST. Czy zatem przy wypłatach poborów nie powinni - mimo braku stosownych uchwał - podporządkować się rygorom rządowego rozporządzenia? No i co o ich działaniu sądzą regionalne izby obrachunkowe oraz jak reagują wojewodowie.

1 sierpnia 2018 r.

Wprowadzenie specustawy nie oznacza jednak, że nie są planowane żadne zmiany w prawie budowlanym.

Specustawa mieszkaniowa to za mało. Wciąż potrzeba kodeksu budowlanego1 sierpnia 2018 r.

Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju ostatecznie zrezygnowało z prac nad tzw. kodeksem urbanistyczno-budowlanym, który raz na zawsze i kompleksowo miał rozwiązać problemy planistyczne i inwestycyjne. W zamian branża budowlana dostała kolejne rozdrobnione przepisy w postaci tzw. specustawy mieszkaniowej, która tylko w po części łata dziury legislacyjne. Większa łatka ma podobno nadejść na zimę.

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane