Dzieci i młodzież z kilkudziesięciu gmin woj. świętokrzyskiego może spędzać wolny czas w świetlicach podwórkowych utworzonych przez Chorągiew Kielecką Związku Harcerstwa Polskiego. Projekt powstał dzięki unijnemu wsparciu i będzie realizowany przez dwa lata.

W ramach inicjatywy w regionie powołano sieć 49 świetlic – działają w 34 gminach (w 10 na 14 powiatów województwa). Wsparciem ma być objętych 650 osób - dzieci i młodzież.

Przedsięwzięcie zakładało stworzenie łatwo dostępnego systemu instytucji, świadczących usługi wsparcia rodziny, w których opiekunowie (instruktorzy ZHP i wolontariusze) będą pracowali w oparciu o metodę harcerską.

Komendant Chorągwi Kieleckiej ZHP Tomasz Rejmer przypomniał, że świetlica podwórkowa to placówka wsparcia, w której wychowawca wychodzi w przestrzeń społeczną, by animować czas uczestnikom. „Metoda harcerska w tę formułę pomocy społecznej wpisuje się idealnie, na każdym poziomie rozwoju dziecka. Mamy przygotowaną do tego kadrę. To bardzo duży krok, jeśli chodzi o działalność harcerstwa w przestrzeni społecznej. Chcemy wyciągnąć harcerstwo z harcówek i szkół” - podkreślał Rejmer podczas konferencji prasowej promującej projekt.

Świetlice działają od kilku tygodni. ZHP chce rozwijać w ramach projektu współpracę z samorządami i szkołami. Na poziomie powiatów działania placówek koordynują Centra Świetlic Podwórkowych ulokowane w siedzibach hufców, których przedstawiciele są do dyspozycji rodziców dzieci, dyrektorów szkół i władz samorządowych.

W ramach świetlic podwórkowych, młodzi ludzie spotykają się co najmniej raz w tygodniu - przez dwie godziny. Zajęcia opracowano w oparciu o roczne plany, oparte na lokalnej specyfice. Dzieci i młodzież biorą udział m. in. w grach i zabawach, turniejach zespołowych. Zwiedzają swoje miejscowości i ich okolice. Zaplanowano rajdy, wyjazdowe wycieczki i biwaki oraz spotkania z seniorami, radnym i przedstawicielami lokalnych instytucji. Grupy odwiedzają się też nawzajem w sąsiednich gminach.

Spotkania odbywają się - poza terenem - m.in. w salach wiejskich świetlic i klasach szkolnych.

Kielecki Hufiec ZHP liczy, że świetlice będą funkcjonowały także po zakończeniu realizacji projektu i powstaną kolejne. „Według naszych założeń świetlica podwórkowa powinna być w miejscowościach przy każdej szkole” – ocenił Rejmer, dodając, że takie przedsięwzięcie nie wymaga dużych nakładów finansowych ze strony samorządu.

W powiecie ostrowieckim funkcjonują trzy harcerskie świetlice podwórkowe – dwie w samym Ostrowcu, jedna w gminie Bodzechów. Pod opieką ośmiu osób, znajduje się 60 dzieci. „Te świetlice to nie tylko sposób na nudę, ale na rozwijanie własnych umiejętności, poznanie nowych wartości, takich jak patriotyzm - będziemy razem z harcerzami uczestniczyli w uroczystościach państwowych. To też budowanie więzi rodzinnych - zapraszanie rodziców na spotkanie opłatkowe czy przekazywanie Betlejemskiego Światła Pokoju. Będziemy też pokazywali nowe atrakcyjne metody na zwiedzanie” - opisywał kierownik ostrowieckiego Centrum Świetlic Podwórkowych Dariusz Czupryński.

„Chcemy wyciągnąć dzieci z domów, odciągnąć je od komputerów, telefonów komórkowych. Naszym zadaniem jest je wychować w duchu harcerskim” – dodała Magdalena Kraska z hufca w Jędrzejowie, zaznaczając, iż projekt ma też pomóc utworzyć w przyszłości nowe grupy harcerzy.

Świętokrzyska Sieć Świetlic Podwórkowych powstała dzięki 3,1 mln zł wsparcia z UE w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego na lata 2014-2020. Wartość projektu, który ma być realizowany do końca września 2018 r., to ok. 4 mln zł.

Metoda harcerska wspiera wychowanie młodych ludzi przez pracę w małych grupach, w ramach wszechstronnego programu, który ma rozbudzić zainteresowania uczestników. Ważnym jej elementem jest nauka przez doświadczanie. Metoda charakteryzuje się m. in. pozytywnością, indywidualnością i dobrowolnością.

Związek Harcerstwa Polskiego jest największą w Polsce, liczącą 95 tys. członków, organizacją wychowawczą dzieci i młodzieży, należącą do światowego ruchu skautowego. ZHP wspiera wychowanie młodych ludzi zgodnie z harcerskimi wartościami, takimi jak: patriotyzm, braterstwo, przyjaźń, służba, wiara, praca, sprawiedliwość, wolność i pokój.

Zainaugurowany w 1907 roku przez angielskiego lorda Roberta Baden Powella ruch skautowy ogarnął cały świat i stał się szkołą wychowania młodzieży. Zrodzona pod zaborami polska odmiana skautingu - harcerstwo - wzbogaciła ideę skautową o elementy związane z dążeniem Polaków do odzyskania niepodległości. Pierwsze drużyny harcerskie powstały na ziemiach polskich w 1910 r.