statystyki

Rewitalizacja miastom nie wyszła

autor: Bożena Wiktorowska14.09.2016, 07:35; Aktualizacja: 14.09.2016, 11:03
Pieniądze, podatki

Samorządy są zaskoczone raportemźródło: ShutterStock

Samorządy przez lata wydały miliardy złotych na odnowę zdegradowanych obszarów. Ale bardzo rzadko sprawdzają końcowe efekty prac. Tak wynika z najnowszego raportu NIK.

Izba przeprowadziła kontrolę w pięciu województwach (dolnośląskim, kujawsko-pomorskim, lubelskim, małopolskim i mazowieckim) oraz pięciu urzędach marszałkowskich, w jednej jednostce wdrażającej programy unijne oraz w 11 urzędach gmin. Pracownicy NIK interesowali się tym, co się działo w latach 2007–2015. Wyniki niestety nie napawają optymizmem. Izba stwierdziła, że przeprowadzone roboty w minimalnym stopniu włączyły pod względem przestrzennym zdegradowane obszary do miast, nie poprawiły się także warunki życia mieszkańców. Tymczasem rewitalizacja pochłonęła miliardy złotych. Tylko w latach 2007–2013 wydano w Polsce 8,58 mld zł (w tym dofinansowanie ze środków unijnych wyniosło 4,9 mld zł).

Chaos zamiast planu

NIK zarzuca samorządom, że nie monitorowały realizacji zaplanowanych działań. A jeśli już, to robiły to nieudolnie i niezgodnie z przyjętymi założeniami. Tymczasem brak nadzoru spowodował, że samorządy nie miały informacji o stanie realizowanych projektów oraz o zachodzących zmianach na zdegradowanych obszarach. W opinii izby zrealizowane projekty miały charakter „punktowy”, nie wykazywały wzajemnych powiązań i zintegrowanych działań w sferze społecznej, gospodarczej, infrastrukturalnej i środowiskowej na rzecz poprawy warunków życia na zdegradowanych obszarach miast.


Pozostało jeszcze 55% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane