● Ustawa z 20 maja 2016 r. o zmianie ustawy o świadczeniach rodzinnych oraz ustawy o ustaleniu i wypłacie zasiłków dla opiekunów
Nowelizacja jest realizacją wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 18 listopada 2014 r. (sygn. akt SK 7/11). Sędziowie uznali za bezprawny art. 17 ust. 5 pkt 4 ustawy z 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych w takim zakresie, w jakim uniemożliwia przyznanie świadczenia pielęgnacyjnego rodzicowi, który zrezygnował z pracy, aby zajmować się niepełnosprawnym członkiem rodziny, jeśli drugi z nich otrzymuje tę formę wsparcia w związku z opieką nad innym chorym potomkiem. Brzmienie przepisu zaskarżonego do TK obowiązywało do 13 października 2011 r., ale zakaz pobierania świadczenia pielęgnacyjnego przez obydwoje rodziców, którzy mają więcej niż jedno niepełnosprawne dziecko, nadal obowiązuje. Co więcej, został on poszerzony również o sytuacje, gdy drugi członek rodziny ma przyznany specjalny zasiłek opiekuńczy lub zasiłek dla opiekuna. Nowelizacja przewiduje wykreślenie pkt 4 z art. 17 ust. 5 ustawy, a dodatkowo również pkt 4 z art. 16a ust. 8. Ten drugi zawiera bowiem analogiczne ograniczenia, które dotyczą specjalnego zasiłku opiekuńczego. Uchylenie przepisów niepozwalających na uzyskiwanie więcej niż jednego świadczenia nastąpi od 1 stycznia 2016 r. Posłowie odrzucili poprawkę Platformy Obywatelskiej zakładającą przyspieszenie wejścia w życie ustawy, tak aby obowiązywała już od 1 lipca br. Zgodnie z szacunkami Ministerstwa Rodziny Pracy i Polityki Społecznej, nowelizacja może spowodować zwiększenie wydatków na wypłatę świadczeń opiekuńczych o ok. 30 mln zł. Teraz ustawą zajmie się Senat.
● Projekt ustawy o zasadach kształtowania wynagrodzeń osób kierujących niektórymi spółkami (druk nr 514)
Celem przygotowanej przez rząd ustawy jest uregulowanie sposobu wykonywania uprawnień z akcji spółek handlowych przysługujących Skarbowi Państwa, jednostkom samorządu terytorialnego, ich związkom, państwowym osobom prawnym lub komunalnym osobom prawnym w zakresie kształtowania wynagrodzeń członków organów zarządzających i organów nadzorczych, a także wybranych postanowień umów zawieranych z członkami organów zarządzających. Jak wynika z projektu wynagrodzenia osób zasiadających w zarządach spółek, mają się składać z części zasadniczej i premii. Wskutek tych zmian część przepisów została uchylona z ustawy kominowej. W efekcie nowe prawo nie pozwoli na podpisywanie kontraktów menedżerskich, co było poprzednio sposobem na omijanie kominówki. Nowa ustawa ma wejść w życie w ciągu 30 dni od dnia ogłoszenia. Podmioty, których dotyczy, będą miały czas na dostosowanie się do nowych rozwiązań, do końca czerwca 2017 r. Jak wynika z projektu uzasadnienia, szacowana kwota oszczędności z tytułu wynagrodzeń członków zarządu ma wynieść około 60 mln zł. Dokument po I czytaniu został skierowany do dalszych prac w sejmowej komisji ds. energii i skarbu państwa.
SENAT PRZYJĄŁ
● Ustawa 20 maja 2016 r. o zmianie ustawy o udzielaniu cudzoziemcom ochrony na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej
Nowelizacja ma na celu zwiększenie bezpieczeństwa państwa w związku z relokacją lub przesiedleniami cudzoziemców na terytorium Polski z Grecji czy Włoch. Wydłuża do 45 dni dotychczasowy 7-dniowy termin przewidziany na przekazanie przez komendanta głównego policji, komendanta głównego straży granicznej lub szefa Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego informacji, czy wjazd uchodźcy na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej i jego pobyt mogą stanowić zagrożenie dla np. porządku publicznego (w sytuacjach szczególnych nowelizacja dopuszcza przedłużenie tego terminu o kolejne 14 dni). Posłowie zgodzili się z poprawką Senatu, aby doprecyzować przepis, zgodnie z którym będzie można odmówić relokacji. Wedle ostatecznie przyjętego przepisu w przypadku, gdy przynajmniej jeden z organów obowiązanych do przekazania informacji poinformował szefa Urzędu ds. Cudzoziemców, że wjazd uchodźcy na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej i jego pobyt tutaj mogą stanowić zagrożenie, nie zostanie on zakwalifikowany do przesiedlenia. Szef urzędu będzie też zobowiązany do zawiadomienia państwa członkowskiego, z którego terytorium miała nastąpić relokacja, o podjętej decyzji. Nowela ma wejść w życie 14 dni od ogłoszenia w Dzienniku Ustaw. Skierowana do podpisu prezydenta.
● Ustawa z 29 kwietnia 2016 r. o zmianie ustawy o finansowaniu wspólnej polityki rolnej
Umożliwi ona jednostkom samorządu terytorialnego otrzymanie z wyprzedzeniem środków na finansowanie przedsięwzięć realizowanych w ramach poddziałania „Wsparcie na inwestycje związane z rozwojem, modernizacją i dostosowaniem rolnictwa i leśnictwa”, przewidzianych w Programie Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014–2020. Są to np. wydatki na przygotowanie dokumentacji technicznej dotyczącej scalania gruntów, koniecznej do przygotowania wniosku o przyznanie wsparcia. Nowela zmienia również formę przyznania pomocy. Dotychczas wsparcie było przydzielane w formie decyzji administracyjnej, a zgodnie ze zmianami będzie przyznawane w formie umowy, co uniemożliwi zaskarżenie odmowy jego udzielenia. Ponadto nowelizacja umożliwia przywrócenie terminu składania wniosków dla beneficjentów PROW 2014–2020 o zaliczkę w działaniach inwestycyjnych oraz terminu przekładania wniosków o wyprzedzające finansowanie pomocy w działaniu „Tworzenie grup producentów i organizacji producentów”. Ustawa ma wejść w życie 14 dni od ogłoszenia w Dzienniku Ustaw. Senat przyjął ją bez poprawek. Skierowana do podpisu prezydenta.