statystyki

Inspekcja Ochrony Środowiska wymaga zmian. Niedługo rząd je wpowadzi

autor: Zofia Jóźwiak17.02.2016, 09:25; Aktualizacja: 17.02.2016, 10:59
drzewa w lesie

Monitoring środowiska finansowany jest obecnie ze środków funduszy ekologicznychźródło: ShutterStock

Chcemy odmienić GIOŚ. Nie może być tak, że inspektor musi uprzedzać o kontroli tydzień przed - wskazuje Sławomir Mazurek, podsekretarz stanu w Ministerstwie Środowiska.

Jedną z instytucji, o której było wyjątkowo cicho w ostatnich latach, była Inspekcja Ochrony Środowiska. Czy instytucja w tym kształcie ma w ogóle rację bytu?

Musimy przemodelować inspekcję, przede wszystkim wzmocnić i wyposażyć w odpowiednie narzędzia, bowiem ma ona doniosłą rolę w realizacji naszego programu. Należy się poważnie zastanowić nad zmianą struktury funkcjonowania inspekcji w celu zwiększenia skuteczności jej działania. Podczas ośmiu lat rządów PO – PSL nie zrobiono niestety nic, co mogłoby poprawić efektywność funkcjonowania organów inspekcji. Co więcej, parlament utrącił inicjatywę ówczesnej opozycji z 2010 r., w ramach której w nowelizacji ustawy o Inspekcji Ochrony Środowiska planowano korzystne zmiany. Propozycje posłów Prawa i Sprawiedliwości zostały przyjęte w tym czasie przez Sejm, jednak na poziomie Senatu RP na zasadzie „pospolitego ruszenia” senatorowie koalicji PO – PSL odrzucili je.

Niewiele skarżyli się na nią przedsiębiorcy, a przecież wiadomo, że skala środowiskowych nieprawidłowości w firmach jest poważna...

Nie do przyjęcia jest to, że inspektorzy muszą zapowiadać swoją wizytę z tygodniowym wyprzedzeniem. Przecież w sytuacji, kiedy wiadomo o przeprowadzanej kontroli, kiedy będą dokonywane pomiary emisji, mogą one nie być miarodajne. Proszę wyobrazić sobie sytuację, w której obywatel zgłasza organom inspekcji, że ze stojącego obok jego domu komina wydobywa się podejrzany dym wskazujący na spalanie odpadów, których prawo zakazuje spalać. Zgodnie z obowiązującym prawem inspektor musi z tygodniowym wyprzedzeniem zapowiedzieć swoją wizytę w celu sprawdzenia takiego zgłoszenia. Jeżeli przedsiębiorca faktycznie spala odpady lub produkty niebezpieczne, oczyści teren i tak przygotuje instalację, aby nie było po tym śladu. Należy zadać pytanie, czy tak ma wyglądać skuteczność takiej kontroli? Poprzedni rząd również w tej kwestii nie zrobił nic, co zmieniłoby taką sytuację. Co więcej, na jednym z posiedzeń sejmowej komisji ochrony środowiska, zasobów naturalnych i leśnictwa została storpedowana inicjatywa ówczesnej opozycji zmierzająca do zniesienia obowiązku o informowaniu przedsiębiorców o kontrolach z zakresu ochrony środowiska.

Pracownicy inspekcji skarżyli się często, że jeśli już dojadą do obiektu, na który są skargi, to mogą tylko popatrzeć przez bramę, bo wewnątrz nikogo nie ma, a przynajmniej nikt nie otwiera. Czy to też da się zmienić?


Pozostało jeszcze 76% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane