statystyki

Korzystanie z pieniędzy UE do poprawki

autor: Michalina Topolewska13.01.2016, 07:34; Aktualizacja: 13.01.2016, 08:35

Przyjęte w województwie łódzkim zasady dofinansowania projektów w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego (RPO) nie pozwalają na uzyskiwanie środków na tworzenie nowych podmiotów integracji społecznej.

Ich zmiany chcą starostowie, którzy podczas ostatniego konwentu przyjęli stanowisko w tej sprawie. Wskazują w nim, że wzrasta liczba rodzin doświadczonych nieporadnością lub przemocą, które wymagają kompleksowego wsparcia, zaczynając od schronienia po pomoc prawną, psychologiczną, pedagogiczną i socjalną. Mogłyby je zapewniać takie placówki jak centra i kluby integracji społecznej czy ośrodki dla osób w kryzysie. Jednak zawarte w RPO zapisy pozwalają jedynie na ubieganie się o dofinansowanie tylko dla już istniejących jednostek.

Możliwość uzyskania środków na tworzenie nowych placówek dotyczy jedynie zakładów aktywizacji zawodowej (ZAZ), w których zatrudnienie znajdują osoby niepełnosprawne będące w szczególnej sytuacji na rynku pracy. Przy czym liczba tego typu zakładów również jest niewystarczająca w stosunku do potrzeb, co wynika m.in. ze sporządzanych co roku przez każdy powiat ocen zasobów pomocy społecznej. Tyle tylko, że w przypadku ubiegania się o dofinansowanie na uruchamianie ZAZ istnieje inne ograniczenie, które utrudnia wykorzystywanie pieniędzy na ten cel.

– Można uzyskać wsparcie jedynie do 10 proc. wartości projektu. Jest to kwota niewystarczająca na pokrycie kosztów adaptacji i remontów budynków, które byłyby przeznaczone na zakład – tłumaczy Marcin Baranowski, wicestarosta opoczyński.


Pozostało jeszcze 49% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

SzukajDodaj kancelarię

Polecane