Zarząd spółki zgodnie z obowiązkami księgowo-rachunkowymi zlecił sporządzenie sprawozdania finansowego spółki. Ze sprawozdania wynika, że spółka w minionym roku obrotowym miała stratę. Czy w związku z tym należy podjąć dodatkowe działania formalne lub prawne?
Odpowiedź na pytanie zależy od rozmiarów straty oraz wysokości posiadanych przez spółkę kapitałów. Zgodnie bowiem z art. 233 par. 1 kodeksu spółek handlowych (dalej: k.s.h.), jeżeli bilans sporządzony przez zarząd wykaże stratę przewyższającą sumę kapitałów zapasowego i rezerwowych oraz połowę kapitału zakładowego, to zarząd jest obowiązany niezwłocznie zwołać zgromadzenie wspólników w celu powzięcia uchwały dotyczącej dalszego istnienia spółki. Z powyższego wynika, że dopiero zamknięcie roku obrotowego stratą przewyższającą ww. sumę kapitałów spółki implikować będzie konieczność podjęcia dodatkowych działań przez zarząd.
Zwrócić wszakże należy uwagę, że znaczna część istniejących spółek z o.o. ma kapitał zakładowy na minimalnym poziomie wymaganym ustawą, czyli w wysokości zaledwie 5000 zł. Ponadto ustanawianie kapitałów zapasowych i rezerwowych nie jest w tego typu spółkach obligatoryjne. Dlatego wiele spółek posiada jedynie minimalny kapitał zakładowy. Dla nich już strata w wysokości 2501 zł związana będzie z koniecznością przeprowadzenia ww. czynności.
Pojawienie się takiej straty nie oznacza wszakże konieczności postawienia spółki w stan likwidacji. Dla wypełnienia dyspozycji art. 233 par. 1 k.s.h. wystarczające jest zwołanie przez zarząd zgromadzenia wspólników oraz umieszczenia w jego przedmiocie punktu poświęconego podjęciu uchwały o dalszym istnieniu spółki. Co ważne, w przypadku gdy sprawozdanie finansowe zostanie sporządzone w związku z zamknięciem roku obrotowego, podjęcie ww. uchwały można uczynić przedmiotem zwyczajnego zgromadzenia wspólników. Należy wszakże zawrzeć w porządku obrad zwoływanego zgromadzenia dodatkowy punkt wprowadzający głosowanie w sprawie takiej uchwały.
Nie jest wykluczone również podjęcie uchwały w trybie art. 240 k.s.h., który stanowi, że uchwały można powziąć pomimo braku formalnego zwołania zgromadzenia wspólników, jeżeli cały kapitał zakładowy jest reprezentowany, a nikt z obecnych nie zgłosił sprzeciwu dotyczącego odbycia zgromadzenia lub wniesienia poszczególnych spraw do porządku obrad. W praktyce oznacza to, że stosowne czynności można podjąć nawet na nieformalnym spotkaniu wszystkich wspólników, o ile żaden z nich nie sprzeciwił się temu.
W zależności od okoliczności konkretnego przypadku wspólnicy mogą podjąć uchwałę o dalszym istnieniu spółki bądź o jej rozwiązaniu. W tym pierwszym przypadku konieczne będzie także podjęcie dalszej uchwały określającej sposób pokrycia straty. Środki mogą pochodzić z innych kapitałów spółki, dopłat nałożonych na wspólników, ale też z przyszłych zysków. W przypadku zaś decyzji o rozwiązaniu spółki należy podjąć decyzję w przedmiocie jej likwidatorów. Z mocy prawa stają się nimi członkowie zarządu spółki, chyba że umowa spółki albo uchwała wspólników stanowić będzie inaczej.
Podstawa prawna
Art. 233 i 240 ustawy z 15 września 2000 r. – Kodeks spółek handlowych (t.j. Dz.U. z 2013 r. poz. 1030 ze zm.).