Ministerstwo Środowiska (MŚ) pracuje nad czwartą aktualizacją Krajowego programu oczyszczania ścieków komunalnych (KPOŚK). Wskazane są w nim rejony, które powinny zostać skanalizowane do końca 2015 r.

Z danych zebranych przez resort wynika, że 64 proc. gmin do tej pory błędnie wyznaczało ich granice – wskazywały rejony, w których kanalizacja nie powinna przebiegać. Nie spełniały też niezbędnego wskaźnika wynoszącego 120 mieszkańców na 1 km budowanej sieci kanalizacyjnej.
– Skanalizowanie gminy to problem, z którym boryka się większość włodarzy gmin. Konieczne jest uzyskanie dofinansowania z programów unijnych, które jest uwarunkowane spełnieniem odpowiednich kryteriów programowych. Dużym problemem jest niewystarczająca ilość środków finansowych przeznaczonych w programach w stosunku do wykazywanych potrzeb – wskazuje Mirosław Pluta, poseł PO w interpelacji nr 31946.
MŚ wyjaśnia, że środki na inwestycje wodno-ściekowe są przewidziane w programie operacyjnym Infrastruktura i Środowisko na lata 2014–2020 (POIiŚ 2014–2020).
– Dofinansowanie będą mogły uzyskać projekty przyczyniające się bezpośrednio do zapewnienia zgodności z wymogami unijnej dyrektywy ściekowej, dotyczące m.in. budowy lub modernizacji oczyszczalni – wskazuje Janusz Ostapiuk, wiceminister środowiska.
Wsparcie przewidziano dla samorządów i ich związków oraz podmiotów świadczących usługi publiczne w ramach realizacji obowiązków własnych gmin. Projekty będą wyłaniane w procedurze konkursowej.
Projekty będą wyłaniane w procedurze konkursowej. Głównym dokumentem stanowiącym podstawę do wyboru będzie m.in. KPOŚK.