Kolejna rewolucja w śmieciach: ceny za odbiór odpadów będą jeszcze wyższe

autor: Tomasz Żółciak14.07.2014, 07:13; Aktualizacja: 14.07.2014, 08:59
Opłaty za wywóz śmieci

Opłaty za wywóz śmieciźródło: Dziennik Gazeta Prawna

Drastycznie rosną stawki za wywóz odpadów w gminach. Mogą być dwukrotnie wyższe niż do tej pory

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Polecane

Reklama

Komentarze (31)

  • Jotgie(2014-07-16 06:13) Zgłoś naruszenie 00

    Dokładnie to, o czym pisałem, jak ustawa była wprowadzana w życie. Firmy, które dotychczas zajmowały się wywozem śmieci a przegrały przetargi po prostu zbankrutowały. Często bywało tak, że Wspólnoty Gmin organizowały jeden przetarg dla nawet kilkunastu gmin i tylko ta jedna firma, która wygrała przetarg się utrzymała. Powstał wobec tego oligopol, który wprawdzie zakłada jakąś tam konkurencję, ale umożliwia także przejście do monopolu.

    Odpowiedz
  • Bartosz Ruta(2014-07-18 13:20) Zgłoś naruszenie 00

    A czego się spodziewaliscie po gospodarce NIEkapitalistycznej. Po gospodarce centralnie sterowanej...
    Z tego co obserwóję do Francji i Niemczech wraca faszyzm, a do Polski wraca Komunizm! Coraz to nowe gałęzie wolnej gospodarki stają się zależne od budżetu Państwa ( czytaj od podatków ludzi produkujących dobra eksportowane ). Rynek budowlany jest zależny w 30% od Państwa. Rynek usług medycznych 90%, Rynek gospodarki odpadami 90%. Sprzedaż samochodów ( cła, myta, akcyzy podatki) 50%,... transport (PKP, PKS, LOT ), poczta i telekomunikacja... Oprócz tego "prewencyjna" inwigilacja obywateli dla walki z teroryzmem i obcymi agentami oraz cenzura ( ważna osobistość może obrazićmnie, ale ja nie moge obrazić ważnej osobistości)

    Odpowiedz
  • Michał(2014-07-19 23:46) Zgłoś naruszenie 00

    Warunkiem niskich cen jest konkurencja. Tymczasem ustawa zniszczyła konkurencję. Na danym obszarze została tylko jedna firma, która teraz może dyktować dowolnie ceny.
    Tylko wolny rynek może wpływać na obniżkę cen, gdy za coś się biorą urzędnicy to będzie to zawsze drogo i nieefektywnie.

    Socjalizm wraca pełnę gębą.

    Odpowiedz
  • toja.(2014-07-19 23:45) Zgłoś naruszenie 00

    mieszkańcy warszawy nie mają prawa narzekać bo poszli do lasu kiedy było referendum bo tusk tak im kazał

    Odpowiedz
  • Wiem co piszę(2014-07-20 20:37) Zgłoś naruszenie 00

    Już teraz za darmo miliony ludzi sortują śmieci, co powinno być także ujmowane w strukturze opłat za wywóz śmieci.

    Odpowiedz
  • Kama(2014-07-15 00:14) Zgłoś naruszenie 00

    Masa firm dała najpierw ceny dumpingowe. I stąd teraz ich weryfikacja przy nowych przetargach. Nie da się za długo jechać na minusie, a przetwarzanie kosztuje. Sprawdza się tpo co mówił b. minister środowiska A. Kraszewski. Na długo przed reformą mówił, że najtaniej jest wywieźć wszystko do lasu lub dziry w ziemii, a nie przetwarzać. Podwyżki musioały być. Ale to tylo do momenctyu, aż uda się wysegregować surowiec o wartosci handlowej.

    Odpowiedz
  • zwykły obywatel(2014-07-14 22:58) Zgłoś naruszenie 00

    Wprowadzić opakowania wielokrotnego użytku. Reaktywować punkty skupu. Zobowiązać producentów do minimalistycznych opakowań. Swoją drogą, jak to robili w "komunie" - czynsze były niskie - bez rozbijania na składniki. Wody się lało do woli, ogrzewanie do oporu. Dziś wszędzie mierniki. Mam wrażenie, że nie płacimy za produkt czy usługę, ale na gaże dla "samych swoich".

    Odpowiedz
  • ryś(2014-07-15 19:37) Zgłoś naruszenie 00

    I chociaż cena wywozu śmieci zdrożała 3-:-4 krotnie to lobby śmieciowe stwierdziło , że dużo , duuuuuuuuuuużo za małooooooooooooo ...

    Odpowiedz
  • Oszukany.(2014-07-14 21:27) Zgłoś naruszenie 00

    Posłowie tych wypowiedzi nie czytają. Oni już załatwili swoje ( czyt. stanowiska " od śmieci" dla swoich z należnymi kilkunastotysięcznymi wynagrodzeniami ). Ustawa miała uporządkować sprawę ( czyt. sznurek do snopowiązałek, skup butelek i papier toaletowy w okresie socjalizmu gdzie stale ten problem rozwiązywało KC PZPR). Spowodowała wzrost kosztów wywozu, " zniknięcie 1/3 Polaków zgłoszonych do uwzględnienia jako wytwórców śmieci, mieszkańców Polski, góry śmieci w rowach i lasach oraz spokojny sen jej twórców. A lud. No cóż. Słychać to na taśmach z podsłuchu.

    Odpowiedz
  • GRATUUUUUUUUUULUJE(2014-07-14 21:16) Zgłoś naruszenie 00

    KONSTRUKCJE NOWYCH PRZEPISÓW ZAWSZE MAJĄ JEDEN CEL WYCIĄGNĄĆ KASĘ Z KIESZENI NAJUBOŻSZYCH, JAK DŁUGO JESZCZE PASOŻYCI BĘDĄ OPŁYWAĆ W LUKSUSIE PODCZAS GDY EMERYTA NIE STAĆ NA WYKUP LEKÓW NIEZBĘDNYCH DO FUNKCJONOWANIA ...

    Odpowiedz
  • ntw.jk(2014-07-14 17:23) Zgłoś naruszenie 00

    Gminy stwierdziły że można jeszcze wiecej zedrzeć z mieszkańców bo to zloty interes więc bęc damy panowie rajcy podwyżkę bo interes jest opłacalny a ludziom wmówimy ze że za mało płacą ,ale mieszkańcy gmin nie dadz się nabrać na bez prawne zdzieranie z nas coraz wiecej za śmieci nie dosyc że sortujemy śmieci a gmina nam funduj większy haracz nie ud się protesty gotowe.

    Odpowiedz
  • głosując na Tuska zapewniasz sobie takie atrakcje(2014-07-14 17:17) Zgłoś naruszenie 00

    To jest logika III RP. Segregujemy śmieci, więc musimy za to więcej płacić.

    Odpowiedz
  • 1!(2014-07-14 17:04) Zgłoś naruszenie 00

    Kradną jeszcze póki mogą, bo później nie będzie PO...

    Odpowiedz
  • goość(2014-07-14 14:23) Zgłoś naruszenie 00

    Co do cholery!Gminy zarabiają na śmieciach,prezesi dostają wysokie nagrody(Opole)a zwykły zjadacz chleba znowu w d...ę!

    Odpowiedz
  • Bartosz Ruta(2014-07-18 13:28) Zgłoś naruszenie 00

    Przed reformą część kosztów wywozu śmieci pokrywały samorządy, a część mieszkańcy. Reforma służyła temu, żeby koszty samorządów przenieść na obywatela. Do tej pory miasto pokrywao ze swojej kieszeni oczyszczanie ulic, śmietników miejskich, kanalizacji burzowej i odśnieżanie ulic. Odbierało też lodówki i sprzęt AGD. Obywatel płacił tylko za ścieki i śmieci. Teraz w opłacie śmieciowej, którą płaci obywatel mieści się wszystko. Inaczej mówiąc Wcześniej opłacano wywóz śmieci pół na pół z podatków i bezpośrednio z kieszeni mieszkańa. Teraz wszystko idzie z kieszeni mieszkańca. Podatki idą na co innego...no włąśnie na co? Bo na szkoły, przedszkola, emerytury i opieke medyczną nie!

    Odpowiedz
  • Mysliciel(2014-07-14 12:04) Zgłoś naruszenie 00

    No ale PO slupki rosna...

    Odpowiedz
  • albin kolano(2014-07-16 06:51) Zgłoś naruszenie 00

    Katowice, segregowane 14 zl, zwykłe 20zl. przyjezdza 1 smieciarka i zabiera wszystko. Segregowanie dziala tylko w teorii

    Odpowiedz
  • zbulwersowana(2014-07-14 10:58) Zgłoś naruszenie 00

    to na dwoje starych ludzi 66zł. miesięcznie to jeszcze mało?Najpierw z lenistwa i braku odpowiedzialności gminy z cedowały ten obowiązek na na nowy twór,, zrzeszenie gmin Wierzyca,, w Starogardzie Gdańskim,gdzie szwadron ludzi jest z naszych pieniędzy opłacany,a kilku cwaniaków powiatów należących do tego zrzeszenia nabija sobie kabzy!!! i miałoby być jeszcze drożej?To prawda ,że kraj nasz jest w totalnym rozkładzie pod każdym względem! Nikt już nie panuje nad tym bezhołowiem!

    Odpowiedz
  • MP(2014-07-14 10:42) Zgłoś naruszenie 00

    W Warszawie MPO świadczy usługi dzisiaj w tych samych miejscach w których je świadczyła przed "reformą".
    Dzisiaj mieszkańcy płacą średnio 2 razy więcej niż poprzednio.
    Czy to oznacza że przed "reforma" MPO dopłacało do swojej działalności?
    Jeśli się okaże że MPO podniesie opłaty to będzie to dowód że ceny nie mają nic wspólnego z kosztami firmy.

    Odpowiedz
  • li(2014-07-14 09:57) Zgłoś naruszenie 00

    Z jakich przyczyn politycznych, przecież to nas zwykłych szarych obywateli nie stać na wyrzucanie pieniedzy do smieci, Czy w tym kraju mysli ktoś o zwyklym zjadaczu chleba utrzymującym rodzinę za naj niższą krajową, oplaty pochlaniają gro tej pensji, a gdzie jedzenie, książki do szkoły, buty. Panowie rządzący obudzcie się ustawy ktore tworzycie mają być nie tylko dla was, myślcie o nas nie tylko z okazji wyborów.

    Odpowiedz