Samorządy będą na nowo wyznaczyć tereny, które mają być objęte kanalizacją. Tak wynika z nowelizacji ustawy Prawo wodne, którą przyjął 24 kwietnia Sejm

Polska do 31 grudnia 2015 r. jest zobowiązana wdrożyć postanowienie unijnej dyrektywy ściekowej (91/271/EWG). Oznacza to, że gminy do tego czasu muszą oczyszczać ścieki zgodnie z normami UE. Mogą to osiągnąć m.in. przez założenie kanalizacji.

Obszary, na których powinna zostać poprowadzona kanalizacja, zostały już zostały wyznaczone. Okazuje się jednak, że po sprawdzeniu zakładanych planów, nie udałoby się ich realizować do końca 2015 r. W związku z tym wymagają one weryfikacji i ponownego wytypowania terenów, które mają zostać objęte kanalizacją.

Przyjęta przez Sejm ustawa określa m.in. zasady wydzielania takich terenów. Będzie je nadal wyznaczał sejmik województwa w drodze uchwały, jednakże zrobi to po uzgodnieniu przez marszałka województwa z m.in. dyrektorem regionalnego zarządu gospodarki wodnej. Utrzymana zostanie zasada, że jeżeli dany rejon obejmowałby tereny położone w dwóch lub więcej województwach, właściwy do jego wyznaczenia jest sejmik tego województwa, na którego obszarze będzie się znajdować największa jego część.

Nowe przepisy wprowadzają także regulację określającą gminę wiodącą. Będzie ona pełniła rolę koordynatora na terenie, który został wyznaczony do skanalizowania, a obejmuje kilka gmin. Koordynator będzie odpowiedzialny za całość spraw związanych z przygotowaniem i przekazywaniem dokumentacji dotyczącej działań związanych z oczyszczaniem ścieków na ich terenie.

Etap legislacyjny:
Skierowano do Senatu