statystyki

Merytoryczny doradca od odpadów - nowe urzędnicze stanowisko pracy w samorządzie

autor: Tomasz Żółciak04.01.2013, 07:00; Aktualizacja: 04.01.2013, 08:40
 • Wyślij
 • Drukuj
Kontenery na śmieci

Kontenery na śmieciźródło: ShutterStock

Specjalni urzędnicy pomogą wdrażać samorządom nowe systemy gospodarki odpadami.

reklama


Polskie gminy czeka sześć miesięcy gorączkowych przygotowań do śmieciowej rewolucji. Od początku lipca samorządy staną się właścicielami wszystkich odpadów komunalnych wytwarzanych na ich terenie. Wcześniej trzeba wybrać w przetargu firmę, która zagospodaruje śmieci, a jeszcze wcześniej – ustalić metodę naliczania stawek dla mieszkańców oraz ich wysokość. W dodatku wczoraj odbyło się pierwsze czytanie senackiego projektu ustawy śmieciowej pozwalającego gminom uelastyczniać stawki.

Wiele samorządów wyszło z założenia, że same nie poradzą sobie z tymi zadaniami, dlatego wolały powołać do tego nowych urzędników. Automatycznie przybyło pełnomocników prezydentów, doradców, podinspektorów... Problem pojawia się, gdy pytamy o ich wynagrodzenia.

Prezydent Warszawy już w marcu powołała swojego pełnomocnika ds. wdrożenia systemu gospodarowania odpadami komunalnymi. – W zarządzeniu nie ma określonego precyzyjnego okresu sprawowania tej funkcji, będzie więc ona pełniona do odwołania w tym samym trybie – tłumaczy Monika Żukowska z biura prasowego ratusza. Dodaje, że pełnienie funkcji pełnomocnika nie wiąże się z żadnym dodatkowym wynagrodzeniem. – Jest to dodatkowa funkcja pracownika – mówi.

Piotrków Trybunalski powołał z kolei doradcę prezydenta ds. zagospodarowania odpadów komunalnych. Nie dowiemy się jednak, ile będzie zarabiać. – Ustawa o ochronie danych osobowych zezwala na ujawnianie takich informacji tylko w przypadku osób publicznych. Doradca prezydenta taką osobą nie jest – mówi Marcin Merk z urzędu Piotrkowa.

Część gmin zdecydowała się na tradycyjne nabory konkursowe. Przykładowo 26-tysięczna gmina Zabierzów (woj. małopolskie) w ten sposób dokooptowała kolejną osobę w referacie ochrony środowiska i gospodarki odpadami, a miasto Warta (woj. łódzkie) powołało podinspektora ds. gospodarki odpadami.

– Chętnych na to stanowisko było około 30 – mówi Mariusz Lewandowski z Warty. Jego głównymi zadaniami są śledzenie zmian w przepisach, dokonywanie analiz (np. przy wyborze metodologii naliczania stawek mieszkańcom) i wsparcie merytoryczne urzędników. Ale za kluczowy element nowej polityki śmieciowej, czyli organizację przetargów, odpowiadać już będzie osoba z wydziału zamówień publicznych urzędu. Podinspektor będzie działać w charakterze doradcy merytorycznego.

Nowe stanowiska powstają, a wynagrodzenia pozostają tajemnicą. Ale jak szacują portale branżowe (np. Praca.pl), specjalista w zakresie gospodarki odpadami może liczyć na zarobki w okolicach 4 tys. zł brutto miesięcznie.

– Nie możemy nawet dowiedzieć się, czy taka osoba zarabia kilka, czy kilkadziesiąt tys. zł – dziwi się Paweł Soloch z Instytutu Sobieskiego. Jego zdaniem najbardziej racjonalnym rozwiązaniem powinno być powierzenie dodatkowych zadań istniejącym strukturom w urzędzie. – Bo gdy tworzy się nowe stanowiska, trudno je potem zlikwidować – dodaje ekspert.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję


reklama • Wyślij
 • Drukuj
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
czytaj więcej w e-DGPczytaj więcej w e-DGP

reklama

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Komentarze: 24

 • 1: R z IP: 83.12.115.* (2013-05-06 09:33)

  Po co było poprawiać coś, co działało jak trzeba? A tak wyszedł z tego tylko jeden wielki śmietnik. Oczywiście do segregacji:)) A poważnie. Ile czasu się te worki ze śmieciami rozkładają? Pomyślał ktoś? Teraz będzie ich 3 razy więcej. Macie swoją ekologię.

 • 2: Sowa z IP: 84.10.156.* (2013-02-03 06:50)

  Powinni opracować bardzo DOKŁADNĄ INSTRUKCJĘ gdzie który śmieć zakwalifikować... BARDZO POWAŻNIE - to nie humor satyra!!!

 • 3: krystyna z IP: 83.29.72.* (2013-01-30 11:56)

  pomysł rządzących na następne stołki do obsadzenia przez koleśiów.Rewolucję ze smieciami wprowadzić tylko i wylącznie w domkach jednorodzinnych---podobno są posesje bez podpisanej umowy na wywóz smieci ---widać to ,bo nie ma puszek na śmieci i nikt nie przyjeżdza i nie odbiera tych śmieci. Więc ,gdzie byli do tej pory urzędnicy odpowiedzialni za ten problem.Ale tworzenie nowych stanowisk,nowych kontrolerów---to oburzające.Mieszkam sama ,nie kupuję przetwożonej żywności ,nie kupuję napojów w butelkach,gazet też (finanse),naprawdę mało śmieci produkuje,ale muszę placić jednakową stałą stawkę miesięczną dla całego budynku mieszkalnego.

 • 4: OldestWoman z IP: 93.91.221.* (2013-01-08 09:54)

  Cytuję: "rozwiązaniem powinno być powierzenie dodatkowych zadań istniejącym strukturom w urzędzie" - super, to zakrawa wręcz na niewolnictwo. Od kiedy za dodatkową, wcale niemałą pracę nie należy płacić? Za jakiś czas dojdzie do tego, że urzędnik gminny, aby pracować w urzędzie będzie musiał sam sfinansować swoją pensję, tak zapewne robi mądrala z Instytutu Sobieskiego. Mnie ten "Instytut" psu na budę się zdaje i niech mi nie dyktuje co mam robić i za ile w samorządzie!

 • 5: aaa z IP: 83.238.67.* (2013-01-07 07:20)

  UWAGA! spadło bezrobocie :) zatrudniają

 • 6: Ob z IP: 89.68.121.* (2013-01-06 19:10)

  oto zaczyna się jak przy zamieszaniu publicznym najpierw specjalista, teraz wydziały departamenty i Urząd

 • 7: Dorota-eko z IP: 178.56.229.* (2013-01-04 19:41)

  Będą sprawdzać czy segregujemy śmieci.Akurat.Teraz to sołtys nawet tego nie robi,a wręcz przeciwnie.My robimy to od dawna,ale jesteśmy napływowi,więc dziwni i nikt nas nie brał na poważnie.Co tam jedno pudełko po maśle,butelka po wodzie czy worek po mięsie.Ciekawe co z osobami już segregującymi i wyworzącymi np złom czy plastyk we własnym zakresie(mam na to w-zetki z firm). Nie chcę płacić za coś na czym mogę nawet zarobić.Odpadków organicznych nie pozbywam się. A co z ludźmi mającymi podpisane umowy z firmami odbierającymi np plastyk?

 • 8: Czas najwyższy z IP: 89.67.229.* (2013-01-04 19:10)

  Chyba najwyższy czas powiedzieć temu rządowi, parlamentowi i senatowi ... państwu już dziękujemy;

 • 9: ja z IP: 89.230.183.* (2013-01-04 17:17)

  Kolejni urzędnicy za nasze podatki-w skali kraju kilkanaście tysięcy

 • 10: Ekologiczna z IP: 176.112.114.* (2013-01-04 16:25)

  Witam. Powinni tym co segregują śmieci np.w gospodarstwach rolnych chociaż jakiś profit dawać za ekologiczne działanie np.zorganizować okresowo cysternę wody na czas suszy hydrologicznej. Wody pitnej oczywiście. Tam gdzie są zwierzęta gospodarskie. To dobra pomoc. Można też pasze dla zwierząt czy jakieś ulgi podatkowe. Pomyślcie o tym.

czytaj więcej w e-DGPczytaj więcej w e-DGP

Dowiedz się więcej

Prawo na co dzień

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

SzukajDodaj kancelarię

reklama