statystyki

Samochody straży gminnej będą wyglądać tak samo w całym kraju

autor: Małgorzata Kryszkiewicz31.10.2011, 06:14; Aktualizacja: 31.10.2011, 07:46
Nowe samochody straży miejskiej wyjadą na nasze ulice dopiero po 1 lipca 2012 r. Fot. Materiały prasowe

Nowe samochody straży miejskiej wyjadą na nasze ulice dopiero po 1 lipca 2012 r. Fot. Materiały prasoweźródło: DGP

Auta zostaną przemalowane na kolor srebrny, a nad napisem „straż gminna” lub „straż miejska” pojawi się namalowany odblaskowy pas w postaci granatowo-żółtej szachownicy. Ujednolicony będzie wygląd motocykli.

Reklama


Reklama


O tym, jak wygląda pojazd straży gminnej, dzisiaj decydują zazwyczaj organy samorządowe – wójtowie, burmistrzowie lub prezydenci poszczególnych miast. Zdarza się także, że takie decyzje podejmują komendanci straży.

– Obecny stan porównać można do kalejdoskopu – przyznaje Andrzej Cierzyński, komendant Straży Gminnej w Komornikach.

Opowiada, że zdarzały się sytuacje, kiedy zdezorientowani ludzie, widząc auto straży gminnej, brali je za pogotowie energetyczne lub pojazd prywatnej agencji ochrony.

Dlatego podczas ostatniego posiedzenia komisji wspólnej rządu i samorządu terytorialnego ustalono wspólne stanowisko w sprawie projektu rozporządzenia ministra infrastruktury ujednolicającego barwę i oznakowanie pojazdów uprzywilejowanych straży gminnych (miejskich).

– Komisja uwzględniła założenia do projektu rozporządzenia zaproponowane przez Krajową Radę Komendantów Straży Miejskich i Gminnych RP – mówi Andrzej Czerwiński.

Zgodnie z nimi nadwozia pojazdów mają być w kolorze srebrnym. Będą przecięte odblaskowym pasem w postaci trójrzędowej granatowo-żółtej szachownicy. Poniżej zostanie namalowany granatowy pas z umieszczonymi na nim żółtymi odblaskowymi napisami „straż gminna” lub „straż miejska”. Obok zostanie umieszczony emblemat gminy, która powołała straż. Na dachu samochodu zostanie umieszczony świetlny napis barwy granatowej lub czarnej na białym tle.

– Na pojazdach będą mogły być umieszczone informacje dodatkowe, np. numer kontaktowy danej straży, numer taktyczny pojazdu – opowiada Andrzej Czerwiński.

Ujednolicony zostanie także wygląd motocykli.

– Będą mieć granatowe błotniki oraz żółty napis „straż gminna” lub „straż miejska” na granatowym tle z przodu – mówi Andrzej Czerwiński.

Dowolnie pomalowane pojazdy nie znikną na razie z ulic miast. Nowe wymagania będą dotyczyć aut i motocykli zarejestrowanych po 1 lipca 2012 r.

– Pozwoli to uniknąć kosztownego przemalowywania pojazdów. Dzięki temu zmiana odbędzie się płynnie, na przestrzeni kilku lat. Zużyte auta będą sukcesywnie zastępowane nowymi. Już w nowych barwach – chwali zmiany Andrzej Czerwiński.

Ujednolicenie wyglądu samochodów i motocykli należących do straży gminnych było konieczne, aby ludzie nie mieli problemu z ich identyfikacją.

– Zadaniem i misją straży gminnych (miejskich) jest służba społecznościom lokalnym. Służba w szerokim zakresie, także w sytuacjach, gdy zagrożone jest ludzkie życie i zdrowie – podkreśla Andrzej Czerwiński.

Dodaje, że z tych właśnie powodów niezwykle istotne jest, by identyfikacja służby, od której obywatele mają prawo oczekiwać pomocy lub wsparcia, odbywała się bez zbędnych wątpliwości i obciążenia ryzykiem pomyłki. Identyfikacja ta powinna być możliwa w każdym miejscu Polski, nawet w najmniejszym jej zakątku.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Polecane

Reklama

 • Cezy(2011-10-31 13:22) Odpowiedz 00

  Jest to bardzo chamskie i prostackie wymuszone wmawianie ludziom, że mamy do czynienia z prawie-policją uprawnioną prawie tak samo do ścigania obywateli jak normalna policja. To powolne acz skuteczne wgryzanie się w kompetencje Policji muszą się źle skończyć. Jak nie są w stanie upodobnić się przeszkoleniem i odpowiedzialnością ustawową, to przynajmniej się przemalują i będą prawie-tacy sami. Już chyba nikt w tym kraju nie czyta Konstytucji i nie wie od czego straż jest, więc przypominam: jest tylko gminną lub miejską formacją do ogólnego pilnowania porządku, tak mniej-więcej jak ochroniarze na swoim podwórku i uwaga !: nie mogą wyściubić nosa za swoje podwórko. A jeśli im się wydaje, że mogą nakładać mandaty, bo różne ustawy im pozwalają, to: BŁĄD! Z mandatami straży miejskiej należy walczyć do upadłego. Konstytucja nie pozwala im oficjalnie ścigać ludzi i karać. Nie są formacją powołaną konstytucyjni9e do ścigania obywateli. Mogą tylko wnioskować o ukaranie. Nigdy, ale to nigdy nie należy popuścić straży miejskiej, To co im się wydaje, nie oznacza, że tak jest.

 • Legislator(2011-10-31 16:55) Odpowiedz 00

  Oj, oj, ktoś tu musiał mieć jakiś problemik ze strażą i stąd zajadłość :)

  Nie zmienia to jednak faktu, że bzdury Acan wypisujesz, straże gminne (miejskie), pod względem uprawnień są daleko do przodu przed np. Strażą Ochrony Kolei, Strażą Leśną czy Strażą Rybacką. I po to zostały powołane, by miasta i gminy mogły realizować skutecznie zapis o obowiązku zapewnienia mieszkańcom bezpieczeństwa i porządku (znajdziesz go w Ustawie o samorządzie lokalnym). Straże działają na podstawie ustawy i wszystko jest zgodne z Konstytucją. A niektóre zapisy ustawowe, mają nawet lepsze od Policji. Tak czy owak, spełniają pożyteczną rolę odciążając Policję od spraw drobnych, acz uciążliwych i powszechnych, przy okazji z nią współpracując. Nie mając wiedzy, wypadałoby się nie wypowiadać w sprawie.

  A popuścić, brachu, to wiesz, gdzie możesz... :)

 • stary komunista(2011-10-31 18:59) Odpowiedz 00

  Panie Legislator-Straż Miejska powstała z pozostałych Sbeków i ..kolesi,, postkomunistów--może lepiej i bardziej na rogatkach miasta by było-gdyby stało Gestapo i NKWD---za ,,komuny,, ich nie było-i było ...bezpieczniej-dziś wieczorem w ciemnej ulicy dostanie Pan po ,,ryju,,-sprawców i tak nie wykryją-czego Panu życzę z całego serca

 • dorożkarz(2011-10-31 19:08) Odpowiedz 00

  MALUNEK W SAM RAZ DLA TAXI!

 • Straż "zielonej wyspy"(2011-10-31 19:12) Odpowiedz 00

  Na podstawie dokumentacji własnej prowadzonej przez straż miejska, kontrola NIK-u przeprowadzona w tej formacji ustaliła w zasadzie jedynie tyle, że:
  1. straż nakłada mandaty w sprawach należących do kompetencji policji, czyniąc to zresztą często nieudolnie, nawet niezasadnie - widocznie podglądanie pracy policji nie jest w stanie zastąpić profesjonalnego szkolenia,
  2. prowadzona przez straż dokumentacja działań ( czy raczej - jej brak ) w sprawach innych, które przypisane są ustawowo jako obowiązki zasadnicze straży miejskiej, nie pozwala na ocenę, czy i z jakim efektem działania te są realizowane.
  Są inne, krytyczne ustalenia - odsyłam do protokółu z kontroli.
  Coś z tym trzeba zrobić, na pewno nie wystarczy zmienić kolor aut służbowych!
  Zatem, albo stworzyć profesjonalne szkoły dla tej formacji, albo etaty przekazać innym służbom porządkowym i kontrolnym.
  Zauważam delikatnie, że niektóre pojazdy oznakowane jako pojazdy straży miejskiej należą do kategorii aut luksusowych, których nie powstydziliby się biznesmeni czy ministrowie.
  Przynajmniej po tym widać, że Polska jest chyba rzeczywiście "zieloną wyspą" Europy.

 • Legislator(2011-10-31 20:20) Odpowiedz 00

  Panie Stary Komunisto! Ksywka, jak widzę, adekwatna, bo beton pod czaszką mocno się trzyma. Opisywane przez Pana czyny polegające na, jak Pan to uroczo określił, "dawaniu po ryju", to przestępstwa, których ściganie pozostaje w kompetencjach Policji, tak więc zarzucanie strażom nie wykrycia sprawców tego rodzaju czynów ma tyle sensu, co sikanie pod wiatr.

  Na tym właśnie polega Państwa problem - nie macie pojęcia o zakresie zadań straży, za to do krytykowania jesteście szybsi, niż legendarny Ben Johnson.

  Ponadto, pozwolę sobie zwrócić Pańską uwagę, że czasy, gdy o przyjęciu tam czy owam decydowała czerwona legitymacja i telefon z Komitetu, bezpowrotnie minęły. Wiem, ze trudno się przestawić ale minęło już 20 lat - czas najwyższy, panie betonowy.

  Pana z zielonej wyspy zapytam tylko, czy doczytał ów raport NIK-u na tyle uważnie, by nie przeoczyć stanowiska NIK, że pomimo stwierdzonych uchybień (tylko ten nie popełnia błędów, kto nic nie robi), ogólne działania straży ocenił pozytywnie?

 • .(2011-10-31 21:53) Odpowiedz 00

  Panie Legislatorze, niech się Pan przedstawi jako strażnik miejski, jeżeli Pan nim jest. Wówczas Pańskie stanowisko będzie zrozumiałe. Straż miejska to formacja, której mogłoby nie być. Porządku publicznego pilnuje policja, obiektów - ochrona. Widocznie jednak potrzebne były etaty dla jakiejś grupy ludzi. Przy okazji utopić można trochę pieniędzy podatnika, których przecież nigdy za wiele. I jeszcze trochę powstaje zamieszania przez dodatkową służbę z niejasnymi kompetencjami. Pozostaje nam życzyć sobie, żeby tego bezpieczeństwa w naszym kraju nie było w nadmiarze, ponieważ co za dużo, to niezdrowo. Oby w naszym miasteczku nie przypadał jeden szeryf na jednego mieszkańca.

 • Cezy(2011-10-31 22:10) Odpowiedz 00

  Do LEGISLATOR:
  Tak, miałem problemy ze strażą miejską. Kilku odpadów z mojej firmy trafiło do straży miejskiej i tam są ,,panami", aż się rzygać chce. jeżeli chodzi o osobiste problemy, to takich nie miałem, bo się nimi brzydzę, ale między innymi dzięki mnie nie mogą fotoradarów ustawiać gdzie chcą i robić co chcą.
  A ustawę o straży i ich obowiązkach wsadź sobie w dupę. Dosyć jest w Polsce służb którym się wydaje, że są tylko od ścigania ludzi.
  Jest to jedyna formacja która absolutnie w całości powinna być zlikwidowana, i której likwidacja zależy na przykład od wójta. Można zmienić wójta i jego pachołków też.

 • Cezy(2011-10-31 22:14) Odpowiedz 00

  Zapomniałem dodać: nawet ci się nie śni jakie ja potrafię stwarzać problemy. Największy mandat musiałbyś potraktować jak lizaka.

 • qweerty(2011-11-01 10:51) Odpowiedz 00

  Jestem chyba odmiennego zdania niż wszyscytutaj, wręcz przeciwnie skoro są, to strazom nalezy oddać cały kodeks wykroczeń, ruch drogowy, zakłócenia ciszy nocnej, izby wytrzeźwień, cały ten porzadkowy odcinek prawa ktorym jest obarczona teraz Policja, obecnie przecież radiowoz policji 95% swojego czasu spedza na izbach wytrzeźwień i w drodze do niej albo na zakłóceniach ciszy nocnej, a to dlatego, ze Policja jest od wszystkiego nawet niańczenia dzieci, i w tym wszystkim umyka jej zasadnicze zadanie zwalczanie przestepczosci, a wiadomo jak ktoś jest od wszystkiego to jest do niczego czy jakos tak, powinna być policja państwowa kryminalna i straż lokalna porzadkowa

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Prawo na co dzień

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

SzukajDodaj kancelarię

Polecane

Reklama