Wójt gminy chciałby zaprosić pracowników z Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, aby poprowadzili w szkole podstawowej lekcje dla uczniów na temat praw konsumentów. Czy prezes UOKiK ma obowiązek współpracować z organami samorządu terytorialnego?
Tak. Zgodnie z art. 31 pkt 10 ustawy z 16 lutego 2007 r. o ochronie konkurencji i konsumentów (Dz.U. z 2018 r. poz. 798) do zakresu działania prezesa UOKiK należy współpraca z organami samorządu w zakresie wynikającym z rządowej polityki konsumenckiej. Obecnie obowiązująca Polityka Konsumencka na lata 2014–2018 nie precyzuje zadań i wyzwań w tym zakresie. Wydaje się, że analogiczny dokument na przyszłe lata powinien odnosić się wprost do kooperacji delegatur urzędu z jednostkami samorządu terytorialnego, a także nawiązywać do współpracy prezesa UOKiK z Komisją Wspólną Rządu i Samorządu.
Zgodnie bowiem z art. 38 ww. ustawy samorządy mają prowadzić edukację w zakresie ochrony praw konsumentów. Instytucją, która w samorządzie realizuje te zadania, jest powiatowy rzecznik praw konsumenta. Jest on merytorycznym fachowcem z wykształceniem prawniczym albo ekonomicznym i co najmniej 5-letnim doświadczeniem zawodowym, bezpośrednio podporządkowany staroście.
Do podstawowych zadań rzeczników należy składanie wniosków w zakresie zmian prawa miejscowego, zapewnienie bezpłatnego poradnictwa i informacji prawnej, występowania do przedsiębiorców w sprawach ochrony praw i interesów konsumentów oraz współpraca z delegaturami UOKiK. Rzecznik może także wytaczać powództwa cywilnoprawne i występować jako oskarżyciel publiczny w sprawach o wykroczenia.