statystyki

Gronkiewicz-Waltz: Mam się unieść honorem i oddać bez walki Warszawę PiS? [WYWIAD]

autor: Konrad Sadurski01.12.2017, 10:04; Aktualizacja: 01.12.2017, 11:46
Hanna Gronkiewicz-Waltz, prezydent Warszawy, wiceszefowa PO

Hanna Gronkiewicz-Waltz, prezydent Warszawy, wiceszefowa POźródło: PAP
autor zdjęcia: Radek Pietruszka

- Mam się unieść honorem i ustąpić? Moim obowiązkiem jest wyjaśnienie spraw reprywatyzacyjnych- mówi w wywiadzie dla DGP Hanna Gronkiewicz-Waltz, prezydent Warszawy, wiceszefowa PO.

Reklama


Zgodzi się pani na zburzenie Pałacu Kultury?

Nie. Ale to przecież temat zastępczy, którym PiS próbował przysłonić skandaliczny marsz z udziałem neofaszystów z 11 listopada. Wiem, że pałac bywa nielubiany, bo był symbolem dominacji ZSRR, ale on już wrósł w tkankę miejską stolicy. Poza tym wielu ma jakieś wspomnienia związane z pałacem – ja chodziłam tam w dzieciństwie na kółko matematyczne i nie myślałam wtedy o nim jako o czymś nieprzyjaznym.

Pytam o pałac, bo pani też już wrosła w tkankę Warszawy. Rządzi pani miastem od niemal 12 lat. Wielu ludzi obwinia panią za patologię prywatyzacyjną i czeka na to, że przejdzie pani do historii. Czy pani się już pakuje?

Nie, chcę dokończyć, co obiecałam: nowe przedszkola, szkoły, żłobki, nowoczesne tramwaje i autobusy, metro czy bulwary. Następnej kadencji i tak nie planowałam.

Nie ma pani wrażenia, że miasto do zarządzania staje się coraz mniejsze? Dziesiątego dnia każdego miesiąca Krakowskie Przedmieście zamienia się w twierdzę, pl. Piłsudskiego został ostatnio wyłączony dla celów obronności, a kompetencje konserwatora zabytków przejął urząd wojewódzki.

A ostatnio wpadli na pomysł, że odbiorą warszawiakom Pałac Ślubów na Starym Mieście. Powoli tworzy się eksterytorialne państwo PiS.

Była pani doradcą szefa NIK, prezesem NBP, rywalizowała w wyborach z Lechem Wałęsą i Aleksandrem Kwaśniewskim, była pani wiceszefową Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju. Teraz jest pani wiceprzewodniczącą PO i zarządza stolicą. Prezydentura Warszawy mogłaby być trampoliną do kolejnych urzędów, ale pani kariera nagle się załamała.

Nie pierwszy raz, tak też było po przegranych wyborach w 1995 r. Nie zakładam, że nadal będę w polityce, bo po prostu takich rzeczy nie planuję. Jak wracałam z Londynu, z EBOiR, miałam dogadaną wstępną umowę z wielką firmą doradczą. Ale jedno spotkanie z Tuskiem i Rokitą przesądziło o tym, że jej nie podpisałam, a zdecydowałam się na kandydowanie do Sejmu w 2005 r.

A teraz partia się od pani odwróciła. Na dodatek Rafał Trzaskowski, kandydat Platformy na nowego prezydenta Warszawy, mówi, że popełniła pani błędy.

Ten ich nie popełnia, kto nic nie robi. W przypadku reprywatyzacji zapłaciłam cenę za zaniechania elit po 1989 r., które nie uchwaliły ustawy reprywatyzacyjnej. A skoro nie ma prawa, wszystko jest kwestią uczciwości urzędników. Proszę mi wierzyć, że długo zastanawiałam się, czy był moment, w którym mogłam zrobić coś inaczej. Zwyczajnie po ludzku mnie to męczy, to trochę tak jak w sytuacji, kiedy człowiek padnie ofiarą kieszonkowca lub oszusta. Nie przez przypadek tak samo jak ja postępowali moi poprzednicy z Lechem Kaczyńskim na czele. Ktoś, kto doskonale znał system, przeprowadził tę operację. Na całym świecie przestępstwa białych kołnierzyków mogą wykryć tylko służby specjalne.

Były dwie próby przegłosowania ustaw reprywatyzacyjnych...

A jedyną ustawą ograniczającą zwroty jest ta, którą ja zaproponowałam. Premier Ewa Kopacz wniosła ją w imieniu rządu do Sejmu i dzięki temu nie oddajemy dziś wielu obiektów wykorzystywanych do celów publicznych – przedszkoli, żłobków, terenów zielonych. Jeżeli jest roszczenie i spadkobiercy chcą je sprzedać, to jako miasto mamy prawo pierwokupu. Jeżeli budynek został odbudowany w 66 proc. po wojnie, możemy go nie zwracać. Tam, gdzie ktoś złożył wniosek dekretowy i się jeszcze nie upominał, to daliśmy mu sześć miesięcy, żeby się zgłosił – dzięki temu odzyskaliśmy dla miasta już 55 nieruchomości. Dzięki tej ustawie nie można już też odzyskiwać nieruchomości na tzw. kuratora.

Nie można było takiego rozwiązania przyjąć wcześniej? PO rządziła 8 lat.

Proszę też pamiętać, że w ratuszu były kontrole NIK, były też nasze wewnętrzne – i nic nie wskazywało na poważne nieprawidłowości. Postępowania prokuratorskie umarzano. W pewnym sensie była to więc zbrodnia doskonała.

Nie ma pani sobie nic do zarzucenia w sprawie reprywatyzacji?

W tak wielkim organizmie, jakim jest Warszawa, nie da się pracować bez zaufania do urzędników. Zadziałałam, kiedy dowiedziałam się, że niektóre materiały są przede mną.


Pozostało jeszcze 79% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Więcej na ten temat

Reklama


Artykuły powiązane

Polecane

Reklama

Komentarze (37)

  • I kto to mówi(2017-12-01 11:57) Zgłoś naruszenie 8244

    Specjalistka od wyrzucania Warszawiaków na Bruk i zawłaszczania kamienic i nieruchomości za friko. Obłudne indywiduum.

    Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
  • @ zreprywatyzowany zgodnie z prawem ???(2017-12-01 12:36) Zgłoś naruszenie 7839

    -zreprywatyzowany zgodnie z prawem - 140 letni "plenipotenci " to dla Sądu zgodność z prawem. Komu te bzdety. Kasta umoczona po uszy i Ratusz za pzrekręty prawne.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • @ zreprywatyzowany zgodnie z prawem ???(2017-12-01 12:43) Zgłoś naruszenie 6835

    A ok 50 tyś tylko Warszawiaków wyrzucanych bez pardonu na bruk,- zatykanie kanalizacji, wzrost czynszów o 200%, odcinanie wody i prądu, a powiadamiany Ratusz (HGW) milczeli. Wreszcie mord na Brzeskiej. To okupant , a nie władza.

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • zreprywatyzowany zgodnie z prawem(2017-12-01 12:21) Zgłoś naruszenie 5489

    Reprywatyzacja w Warszawie to około 5000 szt zwrotów.Jak na tą ogromną ilość doszło do kilkunastu zwrotów kamienic z naruszeniem prawa to i tak jest to znikomy procent.Ale tym powinny zajmować się organy ścigania.Najważniejsze ,że Pni Prezydent jest pierwszą chyba osobą w Polsce,która zaczęła regulować krzywdy dziejowe właścicieli i za to jej wielka chwała.Poprzednicy jej zwykle w tych sprawach nie robili nic a tylko obiecywali.

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • ?(2017-12-01 13:29) Zgłoś naruszenie 3825

    ona ma honor ha ha ha?

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • Wasze ulice , nasze kamienice(2017-12-01 13:24) Zgłoś naruszenie 3720

    Misiewicza za drobiazgi zdołowało lewactwo i zniszczyło chłopaka, a tu za takie przekręty HGW sobie siedzi jak na tronie i drwi z krzywdy ludzkiej. Ale coi się dziwić jak 75% to lewackie i springerowskie media w Polsce.

    Odpowiedz
  • thadde(2017-12-01 13:04) Zgłoś naruszenie 3334

    Nawet jesli ma tam jakąś rację to z powodu nieudolności powinna ustąpić.

    Odpowiedz
  • Czym ma się unieść?! ...(2017-12-01 16:15) Zgłoś naruszenie 3210

    ... Honorem?! - Chyba się przesłyszałem.

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • Odejdż Waćpanna...Wstydu oszczędź(2017-12-01 19:00) Zgłoś naruszenie 193

    Ona z uporem maniaka obstaje przy obłudzie i nie prawdzie... Po co ??? Ma w h.... kasy. Powinna odejść a nie tkwić w tym bagnie jakie podają media już praktycznie wszystkie nawet TVN wylewają pomyje na głowę a ona trwa. Przebiera w tym bagnie nóżkami, drepcze i coś tam ględzi bez sensu. Takie obwożne Sado-Macho jak powiedział Urban. To już jest żenujące.

    Odpowiedz
  • kasandra(2017-12-01 19:00) Zgłoś naruszenie 195

    Ale ma tupet baba - Warszawa jest jej własnością!?

    Odpowiedz
  • Najpierw Oddaj Kamienicę...(2017-12-01 18:38) Zgłoś naruszenie 184

    A potem ciesz się że o zawłaszczeniu zapomną....

    Odpowiedz
  • drwal(2017-12-01 17:13) Zgłoś naruszenie 183

    " To dopiero cwaniactwo - rąbnąć ży.dom kamienicę i krzyczeć że Polacy są antys emitami

    Odpowiedz
  • Afera Warszaqwska....(2017-12-01 18:42) Zgłoś naruszenie 183

    Myślałem że w tej Wawce zajumano 1 może 2 kamienice.... Ale to co podają Media to jakiś Cyrk ..... W tej Wawce złodziej na zlodzieju. I jeszcze rozumiem żeby to były wolne place czy jakieś tam mienie - Ale LUDZI jak BYDŁO !!!!??? jak jakie SS to Niedopuszczalne

    Odpowiedz
  • oddać Wawę polakom a polaków reprezentuje PIS (2017-12-02 11:00) Zgłoś naruszenie 91

    wybrany w demokratycznych wyborach.Płocczanka zajumała Wawę na własność?Z POgardą dla niej jak i jej środowiska POlitykierskiego,które działa na niekorzyść państwa i polaków.

    Odpowiedz
  • Zyta(2017-12-02 13:52) Zgłoś naruszenie 71

    Żeby się unieść honorem to najpierw trzeba go mieć.

    Odpowiedz
  • Glik(2017-12-01 12:33) Zgłoś naruszenie 621

    Pluje na pochód a kto wydał zezwolenie na przemarsz! Hanna Gronkiewicz-Waltz, prezydent Warszawy. Kto wydał zezwolenie dla tego marszu narodowców jako imprezę cykliczną? Hanna Gronkiewicz-Waltz, prezydent Warszawy. więc do kogo pretensje?! Hanna Gronkiewicz-Waltz, prezydent Warszawy

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • W zasadzie jej Wierzę.....(2017-12-01 19:10) Zgłoś naruszenie 513

    Pani Prezydent nie ma absolutnie możliwości sprawdzenia działań urzędników...jeżeli system jest chory to do Szefa jednostki nie dotrą rzetelne informacje. Taki moloch jak Ratusz z kontrolą wewnętrzną i dziesiątkami pozytywnych kontroli zewnętrznych potrafi generować swojemu Szefowi cała górę sprawozdań że jest OK i że są Świetni i Absolutnie Wspaniali.... A jak jest ...to już tajemnica papierów w Archiwum Ratusza tych co stoją w aktach pod popsutym kaloryferem i tych pociętych zawczasu w niszczarce obok.

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • toj(2017-12-02 04:56) Zgłoś naruszenie 410

    Mimo wszystko, to najlepszy president od niepamiętnych czasów.

    Odpowiedz
  • To laczy sie w calosc(2017-12-03 07:04) Zgłoś naruszenie 30

    Co z wykupem mieszkan w Warszawie i dlaczego HGW je zablokowala? Blokada wykupu mieszkan miala na celu latwiejsza droge do zwrotu kamienic pseudospakobiercom

    Odpowiedz
  • Polska biaka , klasa rasa ! (2017-12-04 00:14) Zgłoś naruszenie 30

    Ty rozpadowko ostatniego soru od kiedy w ogole Warszawa , moja ukochana Warszawa stala sitwoja wlasnoscia.Won do myzlamow hahca obluzywac !

    Odpowiedz