statystyki

Gminy słono zapłacą za zawyżanie opłat za kranówkę

autor: Urszula Mirowska-Łoskot13.11.2017, 07:25; Aktualizacja: 13.11.2017, 08:23
Za niewłaściwe określenie opłat grożą dotkliwe konsekwencje.

Za niewłaściwe określenie opłat grożą dotkliwe konsekwencje.źródło: ShutterStock

Dotkliwe sankcje będą groziły przedsiębiorstwom wodociągowo-kanalizacyjnym za zawyżanie opłat za kranówkę. Tak wynika z nowelizacji z 27 października 2017 r. ustawy o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków, którą bez poprawek przyjął Senat.

Zgodnie z nią to Państwowe Gospodarstwo Wodne „Wody Polskie” przejmie od gmin obowiązek zatwierdzenia taryf za wodę i ścieki. Parlamentarzyści nie przejęli się głosami sprzeciwu samorządowców i przedstawicieli przedsiębiorstw wodociągowo-kanalizacyjnych, którzy w trakcie obrad wytykali mankamenty noweli.

– Regulator cen wody nie będzie niezależny. Obawiamy się, że zamiast rzetelnie weryfikować taryfy, skupi się bardziej na realizowaniu polityki rządu i za wszelką cenę nie będzie chciał dopuścić do podwyżek stawek za wodę, nawet jeżeli będzie to uzasadnione. Duży niepokój budzi także możliwość ustalenia przez regulator trafy tymczasowej – ocenia Dorota Jakuta, prezes Izby Gospodarczej „Wodociągi Polskie” (IGWP). Zgodnie z przyjętym przepisem, jeżeli Wody Polskie negatywie ocenią zaproponowaną taryfę za wodę i ścieki, będą mogły zadecydować o wysokości tymczasowej stawki. Wezmą przy tym pod uwagę warunki ekonomiczne wykonywania działalności gospodarczej przez przedsiębiorstwo wodociągowo-kanalizacyjne oraz konieczność pokrycia przez nie uzasadnionych kosztów.

Ponadto eksperci obawiają się, że taryfy za wodę i ścieki będą musiały być określane na trzy lata. Obecnie ich wysokość jest ustalana co roku.


Pozostało jeszcze 50% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (4)

 • ad(2017-11-13 07:49) Zgłoś naruszenie 40

  Niektore spoldz. mieszk. dodatkowo wprowadzily oplate za komulacje wody od m 3 przypadajaceo na mieszkanca bloku. Spoldz. Kolejarz Szczecin.

  Odpowiedz
 • takie czasy(2017-11-13 08:59) Zgłoś naruszenie 20

  Niektóre gminy (okolice Jeleniej Góry) za wodę i ścieki biorą od 40 do 50 zł za m3

  Odpowiedz
 • bogu(2017-11-13 16:15) Zgłoś naruszenie 10

  Tak czy siak zawsze płacą konsumenci.

  Odpowiedz
 • zxz(2017-11-17 21:31) Zgłoś naruszenie 00

  U nas w mieście S........koszt wody ze ściekami / rodzina/ wynosi za 1 m3 = 12,92 zł. Teraz za wodę płacę 128..zł. Pytam się czy to mało. Skąd mamy brać, jak jesteśmy na rentach chorobowych, a dzieci się uczą ? Ta polityka mi się nie podoba....

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane