statystyki

Uchwała nie określa kwot za pobyt w domu Senior+

autor: Michalina Topolewska09.11.2017, 17:00
emeryci, emerytura, seniorzy, emeryt

Wojewoda uznał więc, że rada miasta nie ma kompetencji do wskazywania kwoty opłaty, ale jedynie do tego, by określić granice, w których powinna być ustalona przez uprawnione do tego podmiotyźródło: ShutterStock

 Radni mogą jedynie określić szczegółowe zasady ponoszenia odpłatności za korzystanie z usług ośrodka wsparcia. Nie mają natomiast kompetencji do wskazywania kwoty opłaty.

Taką nieprawidłowość stwierdził wojewoda świętokrzyski, który uchylił uchwałę rady miasta w Kunowie regulującą sposób funkcjonowania Dziennego Domu Senior+. Zastrzeżenia, które przesądziły o uznaniu jej za nieważną, dotyczyły zapisu ustalającego stałą odpłatność za pobyt w tej placówce w wysokości 220 zł miesięcznie. W jego ocenie radni przekroczyli kompetencje wynikające z art. 97 ust. 5 ustawy z 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej (t.j. Dz.U. z 2017 r. poz. 1769 ze zm.).

Zgodnie z nim rada powiatu lub gminy ustala zasady ponoszenia odpłatności za pobyt w ośrodkach wsparcia i mieszkaniach chronionych. Z kolei art. 97 ust. 1 stanowi, że opłatę za pobyt określa podmiot kierujący w uzgodnieniu z osobą wymagającą opieki, przy uwzględnieniu przyznanego zakresu usług (z jej ponoszenia są zwolnione osoby, których dochody nie przekraczają kryterium obowiązującego w pomocy społecznej).


Pozostało jeszcze 50% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane