statystyki

Zwiększenie wydatków trzeba odnotować nie tylko w budżecie, lecz także w załączniku do niego

autor: Marcin Nagórek15.09.2017, 07:00
pieniądze, finanse, oszczędności, kasa

Gminę obowiązuje przede wszystkim zasada jedności i spójności budżetuźródło: ShutterStock

Nasz wójt zarządzeniem zwiększył wydatki budżetu o 22 tys. zł na dotację dla placówki oświatowej będącej prywatnym podmiotem. Jednak zmieniono dane tylko w części „wydatki budżetu”, a w załączniku „planowane dotacje dla sektora” spoza finansów publicznych takiej zmiany nie wprowadzono. Taki dokument przekazano już regionalnej izbie obrachunkowej. Czy naruszyliśmy prawo?

Z opisu wynika, że wójt zwiększył wydatki budżetu gminy (w tym przypadku dotacje) na cel związany z systemem oświaty – przeznaczył dla placówki oświatowej 22 tys. zł. Zwiększenia dokonano jedynie w wydatkach budżetu, pomimo, że istniał załącznik – plan dotacji dla jednostek spoza sektora finansów publicznych. W związku z tym należy zwrócić uwagę na ustawę z 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych (t.j. Dz.U. z 2016 r. poz. 1870 ze zm.). Z art. 211 ust. 5 tej ustawy wynika, że uchwała budżetowa składa się z:

1) budżetu jednostki samorządu terytorialnego;

2) załączników.


Pozostało jeszcze 67% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane