statystyki

Rada gminy nie może być zbyt liberalna dla sprzedawców alkoholu

autor: Leszek Jaworski13.09.2017, 09:48; Aktualizacja: 13.09.2017, 12:11
W ocenie WSA zwiększenie odległości z 10 m do 20 m nie ma jakościowo istotnego znaczenia

W ocenie WSA zwiększenie odległości z 10 m do 20 m nie ma jakościowo istotnego znaczeniaźródło: ShutterStock

Rada gminy przyjęła regulamin w sprawie zasad usytuowania miejsc sprzedaży i podawania napojów alkoholowych. Zdecydowała w nim, że mogą one się znajdować w odległości nie mniejszej niż 20 m od drzwi wejściowych obiektów chronionych, tj. szkół, przedszkoli, placówek oświatowo-wychowawczych. Ta mała odległość zaniepokoiła niektórych mieszkańców. Radni jednak na ich uwagi odpowiedzieli, że prawo nie określa minimalnego dystansu od obiektów chronionych, zatem gmina ma prawo ustalić go samodzielnie. Czy odległość punktów sprzedaży alkoholu od jednostek oświatowych nie jest zbyt mała?

Reklama


Ustawa z 26 października 1982 r. o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi (dalej u.w.t.p.a.) nie określa minimalnej odległości punktu sprzedaży napojów procentowych od obiektów chronionych [ramka]. Jednak dystans 20 m może nie spełniać wymogu art. 12 ust. 4 tej regulacji. Przepis ten stanowi, że „usytuowanie miejsc sprzedaży, podawania i spożywania napojów alkoholowych powinno być dostosowane do potrzeb ograniczania dostępności do nich”.

Podobny podgląd wyraził Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi w wyroku z 5 lipca 2017 r. (sygn. akt III SA/Łd 421/17). Sąd poparł w nim stanowisko wojewody łódzkiego, który zakwestionował uchwałę rady miejskiej w Przedborzu. Ustaliła ona w uchwale, że minimalny dystans od drzwi wejściowych obiektów chronionych (w tym w szczególności szkół, przedszkoli i placówek oświatowo-wychowawczych) od punktów sprzedaży i podawania napojów alkoholowych ma być nie mniejszy niż 20 m. Przy czym ma być liczony najkrótszą drogą wzdłuż ciągów komunikacyjnych. Wojewoda ocenił, że taki odstęp nie pozwala na realizację obowiązku ograniczenia dostępności do alkoholu dla osób nieletnich.

Ograniczanie dostępności

WSA w Łodzi przyznał, że przyjęta przez radę miejską w Przedborzu odległość 20 m od obiektów chronionych może powodować bardzo bliskie, bezpośrednie sąsiedztwo z takimi obiektami, co w oczywisty sposób kłóci się z koniecznością realizowania obowiązku ograniczania dostępności do alkoholu, w szczególności w stosunku do osób nieletnich. Sąd przypomniał jednocześnie, że kwestionowana uchwała została podjęta krótko po stwierdzeniu przez ten sam sąd nieważności poprzedniego aktu tej rady, który przewidywał odległość 10 m między miejscami sprzedaży i podawania napojów alkoholowych a miejscami chronionymi. W ocenie WSA zwiększenie odległości z 10 m do 20 m nie ma jakościowo istotnego znaczenia. Wprawdzie dystans zwiększono aż o 100 proc., ale obydwie te odległości są bardzo małe i w praktyce różnica między nimi, z punktu widzenia dostępności miejsc sprzedaży i podawania napojów alkoholowych, jest nieistotna. Zarówno w odległości 10 m, jak i 20 m od miejsc chronionych byłyby tak samo łatwo dostępne.


Pozostało jeszcze 60% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Więcej na ten temat

Reklama


Artykuły powiązane

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

SzukajDodaj kancelarię

Polecane

Reklama