statystyki

Nadchodzą wybory samorządowe, czas na schetynówki

autor: Tomasz Żółciak04.09.2017, 16:00
droga

PiS próbował zastąpić program schetynówek własnym rozwiązaniem – Funduszem Dróg Samorządowych (FDS).źródło: ShutterStock

Od dziś gminy i powiaty mogą składać wnioski o dofinansowanie remontów dróg lokalnych. Mimo kontrowersji wokół zmian w zasadach programu i niepewności co do jego budżetu samorządy tłumnie ruszą po pieniądze. – Idą wybory, trzeba budować – przyznają lokalni włodarze.

Wnioski na realizację inwestycji drogowych w 2018 r. – w ramach programu przebudowy dróg lokalnych (schetynówek) – samorządy będą mogły składać do 15 września. Następnie do końca października wojewodowie ogłoszą wstępne listy rankingowe wniosków. Do końca roku okaże się, które projekty zostaną dofinansowane.

Do pozyskania jest pula w wysokości 1,1 mld zł. Ale – jak przypomina Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa (MIB) – pieniądze zostaną rozdane na nowych zasadach.

– Dodatkowe punkty zyskają inwestycje samorządów o dochodach niższych niż średnia w województwie. Ponadto w ramach nowego kryterium – bezpieczeństwo ruchu drogowego – punktowane będą inwestycje na obszarach z najwyższym ryzykiem wystąpienia wypadku drogowego – informuje MIB.

Zmiany te wprowadziła nowelizacja przepisów wykonawczych w sprawie dotacji na drogi powiatowe i gminne, która weszła w życie 3 sierpnia 2017 r. Samorządowcy protestowali przeciwko tym zmianom. – Nie powinno się zmieniać kryteriów na pięć minut przed rozpoczęciem naboru – przekonywał w lipcu na łamach DGP Jacek Brygman, wójt gminy Cekcyn. Jak sugerował, część samorządów fazę projektową swoich inwestycji rozpoczęła nawet ponad rok temu (pod kryteria znane im wcześniej). Z tego powodu część inwestycji może teraz nie uzyskać dofinansowania.


Pozostało jeszcze 61% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane