statystyki

Nawałnice nad Polską: Aby wesprzeć poszkodowane gminy, musi być uchwała rady

autor: Marcin Nagórek23.08.2017, 08:13; Aktualizacja: 23.08.2017, 08:20
Istotne znaczenie ma również art. 216 ust. 2 pkt 5 tej ostatniej ustawy.

Istotne znaczenie ma również art. 216 ust. 2 pkt 5 tej ostatniej ustawy.źródło: ShutterStock

Bydgoszcz, Łódź, Białystok to tylko niektóre miasta zamierzające wspomóc samorządy, które ucierpiały wskutek ostatniej nawałnicy. Pomoc finansowa lub rzeczowa udzielana w podobnej sytuacji jest zgodna z przepisami o finansach publicznych.

Reklama


Zgodnie z art. 10 ust. 2 ustawy z 8 marca 1990 r. samorządzie gminnym (t.j. Dz.U. z 2016 r. poz. 446 ze zm.) gminy, związki międzygminne oraz stowarzyszenia jednostek samorządu terytorialnego mogą sobie wzajemnie bądź innym jednostkom samorządu terytorialnego udzielać pomocy, w tym finansowej. Trzeba pamiętać, że takie wsparcie gminy dla innej JST może być udzielone tylko na realizację zadań publicznych wykonywanych przez daną jednostkę. Z kolei z art. 220 ust. 1 ustawy z 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych (t.j. Dz.U. z 2016 r. poz. 1870 ze zm.) wynika, że z budżetu JST można udzielić pomocy innym jednostkom w formie dotacji celowej lub pomocy rzeczowej.

Istotne znaczenie ma również art. 216 ust. 2 pkt 5 tej ostatniej ustawy. Zgodnie z nim wspomniana pomoc finansowa winna być określona odrębną uchwałą przez organ stanowiący JST, czyli w gminie przez radę gminy/miasta. Nie ma przeciwwskazań, by była ona przeznaczona m.in. na usuwanie skutków klęsk żywiołowych. W tym zakresie jednostki samorządowe dość często stanowią o pomocy finansowej w formie dotacji celowej, np. na odbudowę dróg gminnych po powodziach, huraganach czy innych podobnych zjawiskach.


Pozostało jeszcze 41% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Więcej na ten temat

Reklama


Artykuły powiązane

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

SzukajDodaj kancelarię

Polecane

Reklama