statystyki

Gminy mają kruszywa, ale nie mogą z nich korzystać

autor: Urszula Mirowska-Łoskot19.07.2017, 08:19; Aktualizacja: 19.07.2017, 11:03

Ministerstwo Środowiska nie zgadza się na to, by samorządy mogły wykorzystywać bez koncesji własne złoża np. piasku czy żwiru na remonty dróg.

O zmianę przepisów wystąpili posłowie opozycji na prośbę samorządowców.

– Zwracam uwagę na problem, z którym zgłaszają się do mnie władze gmin w moim okręgu wyborczym, dotyczący braku możliwości wykorzystania pokładów kruszywa na potrzeby własne, znajdujących się na terenie należącym do gmin – wskazał Andrzej Kobylarz, poseł Kukiz’15, w piśmie skierowanym do ministra środowiska. – A taka możliwość pozwoliłaby na skuteczne rozwiązanie problemu fatalnej jakości dróg w moim okręgu wyborczym. W wysokim stopniu zdegradowane drogi bite utrudniają funkcjonowanie mieszkańców regionu elbląskiego – dodał.

Jak wskazuje poseł, lokalne samorządy cierpią na nieustanny brak środków na inwestycje, co przekłada się na degradację infrastruktury, m.in. drogowej. Nie wszystkie jezdnie wymagają nawierzchni asfaltowej. Mogą ją w wielu przypadkach z powodzeniem zastąpić kruszywa, których pokłady znajdują się na gruntach należących do gmin. Obecne prawo zabrania jednak czerpania ze złóż własnych, bez odpowiedniej koncesji, niezależnie od zasobów danego surowca. Prowadzi to do sytuacji, w której nieopłacalne jest uzyskanie koncesji na bardzo małe złoża występujące na działkach gminnych, a które z powodzeniem można by wykorzystać do bieżącego utrzymania dróg lokalnych.


Pozostało jeszcze 76% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane