Władze Warszawy ogłosiły konkurs na projekt kolejnego odcinka bulwarów wiślanych - od mostu Świętokrzyskiego do Cypla Czerniakowskiego; wyniki zostaną ogłoszone we wrześniu 2017 r. Przebudowane bulwary mają być miejscem odpoczynku, jak i spotkań z kulturą.

"Chcieliśmy dzisiaj ogłosić konkurs dotyczący dalszego etapu przywracania rzeki miastu, Wisły - Warszawie. To jeden z naszych sztandarowych programów, żeby rzeczywiście z brzegu Wisły mogli korzystać mieszkańcy" - powiedziała na piątkowej konferencji w ratuszu prezydent stolicy Hanna Gronkiewicz-Waltz.

W konkursie miasto oczekuje nie tylko na najlepszą koncepcję techniczną przebudowy nabrzeża, ale też na powiązanie go z resztą miasta. "Oczekujemy, że projektanci zaproponują nam nie tylko samą budowlę hydrotechniczną, jaką jest bulwar, czyli jeden z elementów regulacji brzegów rzeki, natomiast chcemy przede wszystkim skupić uwagę na tym, w jaki sposób ten bulwar zszyć z miastem" - powiedział wiceprezydent stolicy Michał Olszewski.

"W tym konkursie, który dzisiaj ogłosiliśmy główny nacisk będzie (położony) na prace mimo wszystko między mostem Poniatowskiego a Syrenką" - dodał.

Zaznaczył, że jednym z wyzwań, jakie miasto stawia przed projektantami jest zagospodarowanie skweru Tadeusza Kahla, który leży vis-a-vis Centrum Nauki Kopernik. "Jest to skwer, na którym projektanci mają nam zaproponować realizację obiektu kubaturowego o charakterze wystawienniczym, spodziewamy się, że będzie to kolejny magnes, który będzie przyciągał uwagę na Wisłę" - powiedział Olszewski.

Podkreślił, że obiekt ten będzie znajdował się naprzeciwko Wydziału Rzeźby ASP, co ma przełożyć się na powiązanie tego miejsca z sektorem kultury.

Olszewski dodał, że kolejnym wyzwaniem przy przebudowie bulwarów będzie wprowadzenie funkcji rekreacyjnych między mostem Poniatowskiego i Portem Czerniakowskim.

Konkurs na wyłonienie projektanta i najlepszą koncepcję przebudowy bulwarów będzie dwuetapowy, co ma pozwolić na możliwie najlepsze dostosowanie projektu do oczekiwań i potrzeb. Pierwszy etap konkursu, jak wyjaśnili przedstawiciele miasta, będzie polegał na ogólnym funkcjonalnym opracowaniu zagospodarowania bulwarów, w drugim etapie będą poszukiwane szczegółowe rozwiązania.

Oceną przestawionych prac zajmie się jedenastoosobowy sąd konkursowy, w którego skład wejdą m.in. architekt, sędzia konkursowy Stowarzyszenia Architektów Polskich Zbigniew Maćków; architekt z Towarzystwa Urbanistów Polskich Tomasz Majda; zastępca dyrektora stołecznego Biura Architektury i Planowania Przestrzennego Marek Mikos oraz wiceprezydent Olszewski.

Projektanci będą mieć czas do 23 stycznia 2017 r. na składanie wniosków o dopuszczenie do udziału w konkursie. 15 maja 2017 r. minie czas na składnie opracowań studialnych (I etap konkursu), a 4 września na składanie prac konkursowym (II etap). Ogłoszenie wyników konkursu nastąpi 18 września.

Olszewski nie chciał mówić o konkretnych terminach i kosztach przebudowy bulwarów. "O terminach i kosztach będziemy mogli powiedzieć dopiero w momencie, kiedy będziemy wybierali prace, ponieważ wtedy będzie można ocenić na ile realizacja danego projektu zamknie się w dwóch latach, czy w czterech latach. Wszystko zależy od rozwiązań, natomiast mówimy tutaj o perspektywie czasowej rozpoczęcia prac budowlanych jeszcze w roku 2018 - po zakończeniu projektowania i kończenia po roku 2020, 2022 całego projektu. Kwoty, jaki zamierzamy dysponować też będą zależały od rozwiązań projektowych" - powiedział Olszewski.

Miasto już od kilku lat prowadzi przebudowę bulwarów nad Wisłą. W wakacje 2015 r. został otwarty pierwszy fragment przebudowanych bulwarów wiślanych - bulwar Jana Karskiego, od ul. Boleść do Mostu Śląsko-Dąbrowskiego.

Obecnie trwają prace na drugim etapie bulwarów od mostu Śląsko-Dąbrowskiego do mostu Świętokrzyskiego. Pierwsi spacerowicze powinni wejść na tę promenadę w lecie przyszłego roku - zapowiada miasto.