prawo cywilne ściąga

Baza artykułów znajdująca się w serwisie dotycząca tematu prawo cywilne ściąga. Najnowsze wiadomości i informacje dotyczące prawo cywilne ściąga.
Znajdź informacje dla siebie w naszym katalogu tematów.


 • Czas na wybór biegłego rewidenta

  Czas na wybór biegłego rewidenta

  Umowę na badanie trzeba podpisać do 30 września 2015 r. Dotyczy to przedsiębiorstw, które zamierzają rozpocząć inwentaryzację zapasów 1 października 2015 r., gdy dzień bilansowy przypada na 31 grudnia 2015 r.

  czytaj więcej

 • Odsetki karne są naliczane również w czasie egzekucji długu

  Odsetki karne są naliczane również w czasie egzekucji długu

  Obecnie procesuję się z jednym ze znanych banków. Ponieważ postanowienie sądu cywilnego jest dla mnie niekorzystne, rozważam złożenie apelacji. Muszę jednak mieć pewność, że mam rację. Otóż w 2011 r. sąd orzekł, że mam spłacać dalej swój kredyt. Wyznaczył komornika, który od listopada 2011 r. do stycznia 2014 r. za pośrednictwem ZUS prowadził egzekucję z mojej renty. Jednocześnie w tym okresie bank cały czas naliczał odsetki karne. Czy to jest zgodne z prawem, czy nie doszło do przedawnienia? Czy instytucje finansowe może po orzeczeniu sądu i w trakcie ściągania swoich pieniędzy cały czas naliczać odsetki karne? Bardzo proszę o informację – pisze pan Paweł

  czytaj więcej

 • Urzędnik też potrafi wpuścić podatnika w maliny

  Urzędnik też potrafi wpuścić podatnika w maliny

  Wciąż mam problem z zeznaniem podatkowym za 2013 rok – opowiada pan Jan. – Nie miałem pewności, czy mogę odliczyć ulgę na wychowanie pełnoletniego, uczącego się dziecka, więc poszedłem zapytać o to w urzędzie skarbowym. Wyjaśniłem, że dochód córki przekroczył co prawda kwotę wolną od podatku, ale w połowie roku wyszła za mąż. Pani w okienku poinformowała mnie, że liczy się dochód do dnia zawarcia małżeństwa – jeśli był niższy niż kwota wolna, to mam prawo skorzystać z odliczenia. Teraz po dwóch latach okazuje się, że urzędniczka nie miała racji. Urząd skarbowy twierdzi, że nie powinienem odliczać ulgi, i żąda, bym dopłacił podatek wraz z odsetkami. Nikogo nie interesuje, że byłem w urzędzie, pytałem i zostałem wprowadzony w błąd – żali się czytelnik, który uważa, że zaległy podatek powinna zapłacić za niego urzędniczka

  czytaj więcej

 • Windykator nie jest bezkarny. Ściąganie długów ma określone granice

  Windykator nie jest bezkarny. Ściąganie długów ma określone granice

  Pani Krystyna prowadzi firmę odzieżową. Od pewnego czasu ma poważne problemy finansowe, bo odbiorcy nie płacą za dostarczony towar. W związku z tym czytelniczka nie spłaca w terminie m.in. zaciągniętych kredytów. Nachodzi ją windykator – puka do drzwi o różnych porach, zostawia karteczki u jej rodziców, wykonuje zastraszające telefony. – Tłumaczę, że dług spłacę w pierwszym realnym terminie, jak tylko otrzymam pieniądze za swój towar. Niestety nie wiem, kiedy to nastąpi. Czy windykator postępuje zgodnie z prawem? Co mogę zrobić w tej sytuacji – pyta przerażona kobieta

  czytaj więcej

 • Drugi proces o ten sam dług niewykluczony. Zdania sądów są rozbieżne

  Drugi proces o ten sam dług niewykluczony. Zdania sądów są rozbieżne

  Przedsiębiorcy, którzy zabezpieczyli wierzytelność hipoteką na nieruchomości dłużnika, mogą być zdziwieni. Jeśli po uzyskaniu korzystnego wyroku zostanie ona sprzedana, to będą musieli ponownie wytoczyć proces.

  czytaj więcej

 • Jak potrącać z kilku tytułów, gdy czas na rozstanie

  Jak potrącać z kilku tytułów, gdy czas na rozstanie

  Umowa o pracę z pracownikiem zatrudnionym w firmie od kilku lat ulegnie rozwiązaniu 31 października. Na koniec pracy zostaną mu wypłacone odprawa pieniężna w związku z rozwiązaniem stosunku pracy z przyczyn niedotyczących pracownika, ekwiwalent za niewykorzystany urlop wypoczynkowy oraz za pranie odzieży roboczej i prawdopodobnie nagroda uznaniowa.

  czytaj więcej

 • Torres-Bartyzel: Czas pożegnać "trzynastki". Nie motywują do pracy

  Torres-Bartyzel: Czas pożegnać "trzynastki". Nie motywują do pracy

  Opowiadam się za przejrzystym i zrozumiałym systemem płacowym w administracji rządowej. Urzędnik musi wiedzieć, że jeśli ograniczy się do wykonywania zadań wynikających z opisu stanowiska, to nie należą mu się dodatkowe pieniądze - mówi w wywiadzie dla DGP Claudia Torres-Bartyzel, szefowa służby cywilnej.

  czytaj więcej

 • Zmiany w dziedziczeniu długów: Nowelizacja kodeksu cywilnego obniży wpływy do ZUS

  Zmiany w dziedziczeniu długów: Nowelizacja kodeksu cywilnego obniży wpływy do ZUS

  Przepisy, które wejdą w życie 18 października, ograniczają odpowiedzialność spadkobierców do wartości spadku. Zmniejszy to możliwości ściągnięcia długów składkowych

  czytaj więcej

 • Legislacja: Stan przedzawałowy. Polskie prawodawstwo przypomina bagno

  Legislacja: Stan przedzawałowy. Polskie prawodawstwo przypomina bagno

  Mamy do czynienia z bagnem – mówią o stanie polskiego prawodawstwa eksperci. Politycy w bardziej parlamentarnych słowach stwierdzają jedynie, że jest bardzo źle.

  czytaj więcej

 • Jakie świadczenia rosną z płacą minimalną od 2016 roku

  Jakie świadczenia rosną z płacą minimalną od 2016 roku

  Wzrost minimalnego wynagrodzenia pociąga za sobą podniesienie również wielu innych obowiązkowych świadczeń i należności, dla których bazą jest najniższa pensja. Stanowi ona także kwotę graniczną przy potrąceniach z należności wypłacanych pracownikowi, a w pewnych przypadkach podstawę wymiaru składek na ZUS.

  czytaj więcej

 • Składki do ZUS przedawnione nie zawsze po pięciu latach

  Składki do ZUS przedawnione nie zawsze po pięciu latach

  Przedsiębiorcy mają trudności z obliczeniem, kiedy ZUS nie może już dochodzić od nich zaległych należności. Okazuje się jednak, że czasami muszą spłacić długi nawet sprzed dekady.

  czytaj więcej

 • Koniec BTE. A banki znów uprzywilejowane

  Koniec BTE. A banki znów uprzywilejowane

  Problem: Od 27 listopada nie można już stosować bankowego tytułu egzekucyjnego (BTE). Weszła w życie nowelizacja (Dz.U. z 2015 r. poz. 1854) ustawy – Prawo bankowe (Dz.U. z 1989 r. nr 4, poz. 21 ze zm.). Ustawa jest odpowiedzią na werdykt Trybunału Konstytucyjnego (sygn. akt P 45/12), który orzekł, że art. 96 ust. 1 i art. 97 ust. 1 prawa bankowego są niezgodne z art. 32 ust. 1 konstytucji.

  czytaj więcej

 • Rewolucja w służbie cywilnej: Minister powinien otaczać się zaufanymi urzędnikami, ale nie politykami

  Rewolucja w służbie cywilnej: Minister powinien otaczać się zaufanymi urzędnikami, ale nie politykami

  Nie wydaje mi się, aby naprawdę wszyscy dyrektorzy i zastępcy stracili pracę. Wśród osób zajmujących wysokie stanowiska jest wielu fachowców, którzy od lat cieszą się opinią propaństwowców - mówi w wywiadzie dla DGP prof. Bogumił Szmulik, kierownik Katedry Prawa Konstytucyjnego i Współczesnych Systemów Politycznych na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego, radca prawny z Kancelarii Radców Prawnych Szmulik i Wspólnicy Sp.k.

  czytaj więcej

 • Ważne zmiany w świadczeniach dla dzieci: Tysiąc złotych bez kryterium dochodowego

  Ważne zmiany w świadczeniach dla dzieci: Tysiąc złotych bez kryterium dochodowego

  Wsparcie dla nieubezpieczonej matki po urodzeniu dziecka wyniesie 1 tys. zł miesięcznie, a okres jego otrzymywania będzie dłuższy, jeśli na świat przyjdą wieloraczki. W określonych sytuacjach prawo do pomocy finansowej będzie miał także ojciec.

  czytaj więcej

 • Projekt PiS: Od marca połączenie stanowisk Prokuratora Generalnego i Ministra Sprawiedliwości

  Projekt PiS: Od marca połączenie stanowisk Prokuratora Generalnego i Ministra Sprawiedliwości

  Prokuratura została uniezależniona od ministerstwa sprawiedliwości w 2009 r. - prokurator generalny Andrzej Seremet zaczął urzędowanie z początkiem kwietnia 2010 r. Oddzielenie tych funkcji było realizacją programu wyborczego PO. Rozdział od początku krytykowało PiS, wskazując, że minister za pośrednictwem prokuratury powinien móc wpływać na politykę karną. Przywrócenie połączenia tych funkcji PiS zapowiadało w kampanii wyborczej. Potwierdził to Zbigniew Ziobro, obejmując urząd szefa resortu.

  czytaj więcej

 • To nie Europa zmienia muzułmanów, to muzułmanie zmieniają Europę. "Społeczeństwo wyhodowało setki tysięcy pasożytów" [WYWIAD]

  To nie Europa zmienia muzułmanów, to muzułmanie zmieniają Europę. "Społeczeństwo wyhodowało setki tysięcy pasożytów" [WYWIAD]

  Co nam dali imigranci? Holendrzy mają jedną odpowiedź: jedzenie. Oraz ironizują, że wzbogacili oni też kraj o nowe przestępstwa. Bo wcześniej nie znano tu honorowego morderstwa.

  czytaj więcej

 • Skarbówka zostanie odchudzona nawet o 15 proc. pracowników

  Skarbówka zostanie odchudzona nawet o 15 proc. pracowników

  Trzy dni dostali dyrektorzy izb skarbowych, urzędów kontroli skarbowej i izb celnych na wniesienie uwag do projektu ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej.

  czytaj więcej

 • Dyrektywa UE o delegowaniu: Nowe wymagania i więcej obowiązków dla polskich firm

  Dyrektywa UE o delegowaniu: Nowe wymagania i więcej obowiązków dla polskich firm

  Pracodawcy delegujący pracowników do realizacji usług w UE muszą się przygotować na nowe wymagania, które niesie z sobą wdrożenie nowej dyrektywy w państwach członkowskich. Projekt polskiej ustawy został już przygotowany i choć w większości będzie mieć zastosowanie do przedsiębiorców zagranicznych, poszczególne jej regulacje dotyczyć będą także rodzimych firm.

  czytaj więcej

 • zobacz więcej wyników

Galeria

Inne