prawo autorskie ustawa tekst jednolity

Baza artykułów znajdująca się w serwisie dotycząca tematu prawo autorskie ustawa tekst jednolity. Najnowsze wiadomości i informacje dotyczące prawo autorskie ustawa tekst jednolity.
Znajdź informacje dla siebie w naszym katalogu tematów.


 • Rząd czyści fora internetowe

  Rząd czyści fora internetowe

  Rada Ministrów chce ustalić jasne zasady blokowania i usuwania nielegalnych treści w internecie za pomocą specjalnego rozporządzenia. Dzięki temu, że nowe przepisy nie będą zapisane w ustawie, łatwo będzie można je dopasowywać do realiów

  czytaj więcej

 • Polskie firmy będą nieświadomie naruszać patenty europejskie

  Polskie firmy będą nieświadomie naruszać patenty europejskie

  Jednolity patent europejski zrujnuje małe i średnie polskie firmy – twierdzą rzecznicy patentowi. Nowy system ochrony wynalazków będzie mniej kosztowny i szybszy – odpiera zarzuty Ministerstwo Gospodarki.

  czytaj więcej

 • Prawa autorskie: fiskus zmienia podejście do twórców z firmą

  Prawa autorskie: fiskus zmienia podejście do twórców z firmą

  Przychodów z autorskich praw majątkowych nie można rozliczać w ramach działalności gospodarczej. Według ministerstwa opodatkowuje się je na zasadach ogólnych.

  czytaj więcej

 • Notariusze skarżą deregulację do trybunału

  Notariusze skarżą deregulację do trybunału

  TOMASZ JANIK i MAŁGORZATA RADZIUK: Argumenty, które miały przemawiać za ideą deregulacji, oparte były na fundamentalnym błędzie: uznano, że w Europie istnieje lista zawodów regulowanych, która Polskę sytuuje na ostatnim miejscu. Takiej „listy hańby” nie było

  czytaj więcej

 • Nie tylko adwokaci i dziennikarze. Kto jeszcze musi zachować tajemnicę zawodową?

  Nie tylko adwokaci i dziennikarze. Kto jeszcze musi zachować tajemnicę zawodową?

  W polskim prawie próżno szukać definicji legalnej tajemnicy zawodowej. Na podstawie obowiązujących przepisów doktryna przybliża nam jednak jej znaczenie, bowiem terminem tym posługują się liczne ustawy. Czym jest zatem tajemnica zawodowa i jakie grupy zawodowe są nią objęte?

  czytaj więcej

 • Własność inteletualną w biznesie można chronić

  Własność inteletualną w biznesie można chronić

  „Własność intelektualna” czy „dobra niematerialne” to pojęcia, które w ostatnim dziesięcioleciu trzeba chyba uznać za największe przeboje języka prawniczego. W mediach nieustannie mówi się o ochronie praw autorskich, wojnach patentowych, podróbkach i piractwie. Świadomość prawna dotycząca tych kwestii jest niewielka; także wśród przedsiębiorców, w przypadku których zagadnienia związane z własnością intelektualną często mogłyby mieć i mają wymierne, ekonomiczne znaczenie.

  czytaj więcej

 • Rząd przyjął projekt ustawy o zmianie ustawy o prawie autorskim

  Rząd przyjął projekt ustawy o zmianie ustawy o prawie autorskim

  Projekt został złożony przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego. Przepisy wprowadzone do projektu nowelizacji ustawy wdrażają regulacje wynikające z dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (2011/77/UE). Dotyczą one m.in. jednolitego sposobu obliczania czasu ochrony praw autorskich do utworu muzycznego ze słowami. Przepisy te zapewniają wykonawcom utworów muzycznych odpowiednią ochronę ich praw przez całe życie. Wydłużają ponadto czas ochrony praw do fonogramów.

  czytaj więcej

 • Pudel w cieniu Pumy: "Pasożytnictwo" czy parodiowanie znaków towarowych

  Pudel w cieniu Pumy: "Pasożytnictwo" czy parodiowanie znaków towarowych

  - Parodia czy pastisz znaków towarowych jako techniki naśladowcze nie są bynajmniej nowym zjawiskiem. Współcześnie w warunkach masowego obrotu towarowego ich „ofiarą” najczęściej padają globalne, popularne znaki towarowe. W praktyce stosowania prawa amerykańskiego znane spory na tym tle dotyczyły takich marek jak „Coca-Cola“, „Tommy Hilfiger“ czy „Barbie“ - zauważa dr Igor B. Nestoruk, radca prawny, adiunkt na Wydziale Prawa i Administracji UAM w Poznaniu.

  czytaj więcej

 • Prof. Błeszyński: Fakt, że art. 30 prawa autorskiego jest nadużywany nie uzasadnia jego uchylenia

  Prof. Błeszyński: Fakt, że art. 30 prawa autorskiego jest nadużywany nie uzasadnia jego uchylenia

  Nadużywanie lub niewłaściwe stosowanie regulacji wcale nie uzasadnia jej uchylenia. Przed kilkoma tygodniami sejmowa komisja kultury i środków przekazu przyjęła w drugim czytaniu projekt uchylenia art. 30 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych (dalej PrAut). Wiadomość ta została w prasie uznana za sukces.

  czytaj więcej

 • Wykorzystanie logo a prawo autorskie

  Wykorzystanie logo a prawo autorskie

  Powszechną praktyką jest dziś informowanie o tym, z kim współpracujemy lub kogo obsługujemy. Warto pamiętać o kontekście prawnym takiej autopromocji, w której często sięgamy po logo klienta

  czytaj więcej

 • Czy można sprawiedliwie obliczyć opłatę za kopiowanie utworów?

  Czy można sprawiedliwie obliczyć opłatę za kopiowanie utworów?

  Czy twórcom należy się więcej pieniędzy za to, że możemy swobodnie kopiować na własny użytek ich utwory? Jeśli tak, to kto ma za to zapłacić? Producenci smartfonów i tabletów, które mają zostać wciągnięte na listę opłat, czy klienci, którzy za urządzenie będą musieli zapłacić więcej? Gra idzie u duże pieniądze, bo nawet 300 mln zł rocznie do podziału dla artystów

  czytaj więcej

 • Sprawdzanie plagiatów: Studenci jeszcze unikną obowiązkowej weryfikacji

  Sprawdzanie plagiatów: Studenci jeszcze unikną obowiązkowej weryfikacji

  Dopiero od roku akademickiego 2017/2018 szkoły wyższe będą obowiązkowo weryfikowały prace dyplomowe osób przystępujących do obrony w systemie antyplagiatowym – wynika z informacji DGP.

  czytaj więcej

 • Dyrektywa w sprawie praw autorskich będzie kołem ratunkowym dla wydawców?

  Dyrektywa w sprawie praw autorskich będzie kołem ratunkowym dla wydawców?

  Mamy kryzys. Kryzys na rynku prasowym. Jak się objawia? Spadkiem wpływów uzyskiwanych przez wydawców prasowych zarówno ze sprzedaży egzemplarzy, jak i reklam, a co za tym idzie zmniejszeniem budżetów na pracę redakcji i upadkiem wielu tytułów. We wrześniu br. Komisja Europejska przedstawiła projekt nowej Dyrektywy w sprawie praw autorskich na jednolitym rynku cyfrowym. W jej ramach miałyby się znaleźć m.in. nowe uregulowania dotyczące ochrony praw wydawców prasowych. Czy będzie to koło ratunkowe dla wydawców i prasy?

  czytaj więcej

 • Prawo autorskie: Dobra wiadomość z Luksemburga

  Prawo autorskie: Dobra wiadomość z Luksemburga

  TSUE jednoznacznie odrzucił argumenty, które od wielu lat wykorzystywano do zwalczania roszczenia twórcy o wielokrotność stosownego wynagrodzenia z tytułu naruszenia jego autorskich praw majątkowych.

  czytaj więcej

 • zobacz więcej wyników

Galeria

Inne

e-Booki - elektroniczne poradniki Gazety Prawnej