autorskie prawa majątkowe

Autorskie prawa majątkowe – zespół uprawnień, jakie przysługują twórcy utworu, ze szczególnym uwzględnieniem kwestii ekonomicznych tych uprawnień.


 • "Gwiezdne Wojny" patentowe. Jak prawo chroni Dartha Vadera i spółkę?

  "Gwiezdne Wojny" patentowe. Jak prawo chroni Dartha Vadera i spółkę?

  - „Gwiezdne wojny” z perspektywy prawa własności intelektualnej to temat niezwykle obszerny. Można by powiedzieć „temat rzeka” zważywszy, że od lat 70-tych ubiegłego wieku cieszy się on nieustającą aktualnością podtrzymywaną kolejnymi filmami tej serii. - zauważa Dr Igor B. Nestoruk.

  czytaj więcej

 • Domena publiczna ze Szwejkiem

  Domena publiczna ze Szwejkiem

  Wraz z wejściem w 2017 rok Polacy zyskali bezpłatny dostęp do dzieł światowej kultury. Wynika to z art. 36 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych (t.j. Dz.U. z 2016 r. poz. 666 ze zm.). Zgodnie z nim do domeny publicznej przechodzą dzieła po 70 latach od śmierci twórcy lub od momentu pierwszego rozpowszechnienia. Zarazem zgodnie z art. 39 czas trwania autorskich praw majątkowych liczy się w pełnych latach następujących po roku, w którym nastąpiło zdarzenie rozpoczynające bieg terminu.

  czytaj więcej

 • Amortyzacja maszyn i urządzeń: Jak to miałoby wyglądać

  Amortyzacja maszyn i urządzeń: Jak to miałoby wyglądać

  Przedsiębiorcy, którzy kupią maszynę o wartości na przykład 250 tys. zł, będą mogli w pierwszym roku używania zaliczyć jednorazowo do kosztów wydatek w wysokości 100 tys. zł, a w kolejnych latach amortyzować pozostałą jego część (150 tys. zł).

  czytaj więcej

 • „Pucz” wcale nie musiał naruszać prawa

  „Pucz” wcale nie musiał naruszać prawa

  Można korzystać z filmów czy zdjęć umieszczonych w sieci bez zgody ich twórców. Prawo cytatu wiąże się jednak ze spełnieniem określonych warunków, chociażby wskazaniem autorów.

  czytaj więcej

 • Teraz prezes weźmie prywatne media. Nadchodzą radykalne przepisy antykoncentracyjne

  Teraz prezes weźmie prywatne media. Nadchodzą radykalne przepisy antykoncentracyjne

  Po tym, jak udało się podporządkować TVP i Polskie Radio, w PiS rośnie apetyt na pacyfikację komercyjnej części rynku. Orężem w ograniczeniu niezależności mają być radykalne przepisy antykoncentracyjne.

  czytaj więcej

 • Produkt polski tonie w domysłach

  Produkt polski tonie w domysłach

  PROBLEM: Nowelizacja ustawy z 21 grudnia 2000 r. o jakości handlowej artykułów rolno-spożywczych (t.j. Dz.U. z 2016 r. poz. 1604 ze zm.; dalej: u.j.h.a.r.s.) wprowadziła możliwość oznaczania tych produktów specjalnym znakiem „Produkt polski”. Producenci artykułów rolno-spożywczych, którzy wcześniej zarejestrowali podobny znak, nie wiedzą jednak, czy od przyszłego roku będą mogli używać jeszcze własnych oznaczeń, czy też będą musieli stosować te zaprezentowane przez resort rolnictwa (dalej: MRiRW). Wiele wątpliwości związanych z nowo dodanymi przepisami mają również rzecznicy patentowi. Ich rozwianie jest ważne, bo w razie złamania przepisów producentów czekają kary nałożone przez Inspekcję Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych. Padają też pytania: czy przedsiębiorca może mieć roszczenia do Skarbu Państwa z powodu ograniczenia możliwości używania legalnie zarejestrowanego już znaku w Urzędzie Patentowym.

  czytaj więcej

 • Jak grafik powinien wykazywać koszty?

  Jak grafik powinien wykazywać koszty?

  Jestem grafikiem i podpisałem z firmą współpracującą z Allegro umowę o dzieło na wykonanie strony internetowej (zamieszczenie na niej fotografii produktów i wykonanych realizacji, grafiki reklamowej itp.). Mój zleceniodawca rozliczył tę umowę, ujmując koszty w sposób standardowy – 20 proc. (i taki rachunek został wystawiony). Czy jako wykonawca mogę zastosować 50-proc. koszty? Czy różnicę między policzonymi w umowie a przysługującymi artystom 50-proc. kosztami uzyskania przychodów można rozliczyć przy wypełnianiu rocznego PIT? Jaki to jest PIT?

  czytaj więcej

 • Zakup systemu ERP można zaliczyć do kosztów w formie odpisów

  Zakup systemu ERP można zaliczyć do kosztów w formie odpisów

  Wynagrodzenie za nabycie i wdrożenie systemu informatycznego należy uznać za wartość początkową tego systemu jako wartości niematerialnej i prawnej. Można więc ten wydatek amortyzować – uznał WSA w Gorzowie Wielkopolskim.

  czytaj więcej

 • Prawo autorskie: Dobra wiadomość z Luksemburga

  Prawo autorskie: Dobra wiadomość z Luksemburga

  TSUE jednoznacznie odrzucił argumenty, które od wielu lat wykorzystywano do zwalczania roszczenia twórcy o wielokrotność stosownego wynagrodzenia z tytułu naruszenia jego autorskich praw majątkowych.

  czytaj więcej

 • Bartłomiej Misiewicz stworzył portal do "walki z dezinformacją". I złamał prawo autorskie?

  Bartłomiej Misiewicz stworzył portal do "walki z dezinformacją". I złamał prawo autorskie?

  Nowy portal Bartłomieja Misiewicza dezinformacja.net skopiował kolaż Wirtualnych Mediów. Zrobił to bez uzyskania zgody, za co grozić może mu nawet więzienie.

  czytaj więcej

 • Premie dla twórców też z 50-proc. kosztami uzyskania przychodu

  Premie dla twórców też z 50-proc. kosztami uzyskania przychodu

  Dodatek ekstra od szefa za tworzenie dzieł i utworów jest opodatkowany tak samo jak wynagrodzenie za nie – orzekł NSA.

  czytaj więcej

 • TSUE wskaże obowiązki hotelarzy za telewizory w pokojach dla gości

  TSUE wskaże obowiązki hotelarzy za telewizory w pokojach dla gości

  Dziś unijny trybunał zadecyduje o losach opłat, które hotelarze muszą wnosić za to, że ich goście oglądają w pokojach TV. Wiele wskazuje na to, że wyrok będzie korzystny dla branży.

  czytaj więcej

 • Sądy nie są zgodne, czy muzycy są twórcami

  Sądy nie są zgodne, czy muzycy są twórcami

  WSA w Olsztynie uznał, że muzycy podczas prób wykonują pracę artystyczną . SN wcześniej stwierdził, że nawet podczas koncertu są tylko odtwórcami.

  czytaj więcej

 • Zasiłek chorobowy i macierzyński: Wysokie świadczenie po rozwodzie będzie do podziału

  Zasiłek chorobowy i macierzyński: Wysokie świadczenie po rozwodzie będzie do podziału

  Moja żona na początku ciąży zatrudniła się fikcyjnie w firmie swojego znajomego z wynagrodzeniem ok. 30 tys. zł. Po miesiącu pracy przeszła na zwolnienie lekarskie. ZUS, co prawda, zakwestionował jej etat, ale sąd przyznał jej pełny zasiłek chorobowy i macierzyński – razem kilkaset tysięcy złotych, za które kupiła sobie mieszkanie. Jesteśmy w trakcie rozwodu i zastanawiam się, czy będę miał prawo do połowy tego mieszkania. Żona twierdzi, że prawo do zasiłku ma charakter osobisty i mieszkanie kupione za te pieniądze jest wyłącznie jej własnością.

  czytaj więcej

 • Prawo autorskie: Polska nie chce wojny z Google

  Prawo autorskie: Polska nie chce wojny z Google

  Rząd sprzeciwia się wprowadzeniu tzw. podatku od linków, który pozwoliłby gazetom zarabiać na fragmentach ich tekstów wyświetlanych w internetowych wyszukiwarkach.

  czytaj więcej

 • Nacjonalizacja rynku informatycznego: Minister wywłaszczy firmy

  Nacjonalizacja rynku informatycznego: Minister wywłaszczy firmy

  Na firmy, które dostarczają programy komputerowe sądom, prokuratorom i komornikom, padł blady strach. Minister sprawiedliwości jednym podpisem będzie mógł pozbawić je praw do stworzonych przez nie systemów.

  czytaj więcej

 • zobacz więcej wyników

Galeria

Inne

e-Booki - elektroniczne poradniki Gazety Prawnej