statystyki

Chomikuj.pl będzie nielegalny?

autor: Sylwia Czubkowska15.11.2012, 07:30; Aktualizacja: 15.11.2012, 08:37
Wielu wydawców chce uznania Chomikuj.pl za nielegalny

Wielu wydawców chce uznania Chomikuj.pl za nielegalnyźródło: ShutterStock

Dziś lub najpóźniej jutro kilkunastu wydawców książek złoży pozew zbiorowy przeciw portalowi Chomikuj.pl. Nie wnioskują o odszkodowanie za poniesione straty w związku z łamaniem ich praw autorskich. Chcą uznania portalu za nielegalny.

reklama


reklama


– Skarżymy Chomikuj.pl za pomocnictwo przy procederze łamana praw autorskich i czerpanie z tego zysku – mówi mecenas Agnieszka Wiercińska-Krużewska z kancelarii WKB Wierciński, Kwieciński, Baehr, która przygotowała pozew.

Pomocnictwo według kodeksu karnego jest równoznaczne z łamaniem praw autorskich, więc de facto wydawnictwa wnioskują o zdelegalizowanie portalu. – To wręcz karkołomny pomysł na wytoczenie dział przeciwko Chomikuj – uważa mecenas Piotr Dynowski, szef departamentu prawa własności intelektualnej w kancelarii Bird & Bird. – Ale ma szansę powodzenia, bo podobnie argumentowano blokowanie działalności takich serwisów, jak Pirate Bay czy Megaupload – dodaje (serwisy zostały zablokowane).

Wydawcy od 2010 r. zapowiadali zbiorowe wytoczenie pozwu portalowi, ale mieli problem z zebraniem odpowiedniej grupy – czyli minimum dziesięciu odpowiednio zdeterminowanych firm.

Wojna podjazdowa wydawców książek z najpopularniejszym portalem służącym do przechowywania plików trwa już 2,5 roku. Teraz wchodzi w decydującą fazę: wydawcy przygotowali pozew zbiorowy. A w poniedziałek ma zapaść wyrok w procesie o zniesławienie, który Chomikuj.pl wytoczył wydawcom.

Szykuje się pierwsze tak poważne starcie dwóch całkiem odrębnych koncepcji traktowania praw autorskich w internecie.

Ponad 70 stron liczy pozew przygotowany w imieniu 15 wydawnictw zrzeszonych w Polskiej Izbie Książki. Są wśród nich duzi gracze, są małe wydawnictwa.

Wszyscy zbulwersowani, że wydawane przez nich książki są masowo skanowane i wrzucane na Chomikuj.pl, skąd potencjalni klienci ich oferty ściągają z pominięciem wydawców. A Chomikuj.pl, który pobiera niewielkie opłaty np. za zwiększenie transferu, czerpie z tego spore zyski – ok. 150 mln zł rocznie.

Blokady serwisów za wspieranie piractwa
Najgłośniejsze były próby zablokowania serwisu Pirate Bay. Pierwsza w 2006 r. po zatrzymaniu administratorów i serwerów przez szwedzką policję. Druga w 2009 r. po wyroku skazującym administratorów o „współuczestnictwo w udostępnianiu treści objętych prawami autorskimi”. Trzecie odłączenie nastąpiło w 2010 r. po nakazie wydanym przez niemiecki sąd. Za każdym razem serwis szybko wracał. Skuteczniej udało się zablokować Megaupload. 19 stycznia 2012 r. został zamknięty przez Departament Sprawiedliwości USA z powodu łamania praw autorskich (do dziś jest zablokowany) a twórców witryny, w tym Kima Dotcoma, aresztowano.

Ale wydawcy nie chcą od portalu rekompensat za stracone przychody. Domagają się zakończenia działalności w obecnej formie. Przygotowanie pozwu trwało 1,5 roku. – Materia jest trudna, a sprawa będzie precedensowa – uważa mecenas Agnieszka Wiercińska-Krużewska, przedstawicielka wydawców.

– Długo przygotowywaliśmy pozew, bo decydujemy się na oskarżenie Chomikuj.pl w oparciu o kodeks karny za pomocnictwo przy uporczywym łamaniu praw i czerpanie z tego zysków – dodaje prawniczka.

Do tej pory różni wydawcy próbowali skarżyć Chomikuj.pl w ramach ustawy o świadczeniu usług drogą elektroniczną za niestosowanie zasady notice and take down – niewystarczające blokowanie plików wskazywanych jako łamiące prawa autorskie.

Inni, jak Oficyna Wydawnicza FOKA z Wrocławia, składali zawiadomienia do prokuratury. Wszystkie sprawy odbijały się od skomplikowanej sytuacji prawnej, w jakiej funkcjonuje Chomikuj. Serwis tłumaczy, że jest tylko hosterem danych i nie może odpowiadać za to, że niektóre potencjalnie łamią prawa autorskie.

I zapewniają, że serwis szybko reaguje na doniesienia o nadużyciach – w ciągu ostatnich dwóch lat usunął 13,5 mln plików na podstawie 18 tys. zgłoszeń od właścicieli praw autorskich. Tyle że już rok temu łącznie wszystkich plików na Chomikuj było ponad miliard.

Co gorsza, tuż po pierwszych oskarżeniach o wspieranie piractwa Chomikuj.pl zmieniło strukturę właścicielską i należy do cypryjskiej spółki FS File Solutions Limited.

– W takim wypadku sięgnięcie po kodeks karny może być metodą na obejście tych problemów i skuteczniejsze pociągnięcie do odpowiedzialności – ocenia mecenas Piotr Dynowski z kancelarii Bird & Bird. – Choć też jest obarczone licznymi trudnościami, choćby tym, że trzeba wskazać konkretną osobę czy osoby odpowiedzialne za łamanie prawa – dodaje ekspert.

Portal Chomikuj.pl zapewnia ustami rzecznika Piotra Hałasiewicza, że ze spokojem czeka na szczegóły przygotowywanego pozwu: – Jesteśmy odpowiedzialną firmą, działamy zgodnie z polskim i europejskim prawem oraz z pełnym poszanowaniem praw twórców i wydawców.

Żałujemy, że Polska Izba Książki nie skorzystała z naszych wielokrotnie ponawianych propozycji spotkania i wspólnej pracy nad rozwiązaniem problemów, z którymi spotykają się wydawcy – dodaje Hałasiewicz.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

reklama


Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Polecane

reklama

  • do 2(2012-11-15 15:34) Odpowiedz 00

    Nieprawda-Chomikuj.pl czerpie korzyści z tej działalności.Aby pobrać większy plik/powyżej 50mb/m-c należy zapłacić-np wysyłając "komercyjnego"sms-a.

  • Waćpan(2012-11-15 19:46) Odpowiedz 00

    Osoby korzystające z tejże strony też czerpią zysk, zatem wypadałoby złożyć pozew przez p. mecenas również przeciwko użytkownikom! O ironio! Przypomina mi to sytuację, która ongiś miała miejsce we Francji... Pewien Pan mecenasik, który najwyraźniej narzekał na brak pracy postanowił wnieść pozew przeciwko stronie paroles.net/fr, gdyż ta poprzez dystrybucję i rozpowszechnianie tekstów piosenek wszelkiej maści grup muzycznych łamała prawa autorskie... Najprawdziwsza prawda, ale raz kolejny chwytamy za małą rybkę z ogromnej ławicy. Wszak nawet jeśli sprawa wygraną będzie, tylko rozjuszy to środowisko zainteresowane!!! Na miejce tej francuskiej strony powstało wiele kolejnych - z jednego prabytu powstaną podrzędne kloniki. Czego sobie i całej reszcie życzę!

  • czytacz(2013-02-19 20:58) Odpowiedz 00

    Biblioteki łamią prawo autorskie udostępniając książki użytkownikom, z którymi nie są w bliskich stosunkach. Biblioteki pobierające składkę członkowską w zasadzie czerpią korzyść majątkową.

  • ona(2013-02-10 16:58) Odpowiedz 00

    wybrałam chomika bo tam sie płąci i bardziej dla mnie było to legalne. czemu wiec chomikuj nie przekazuje czesci pieniedzy autorom? najlepiej by było by autorzy czy wydawcy stworzyli własna strone gdzie TANIO mozna by było cos sciagnąc 100% legalnie, np ksiazka za 1-2 zł.ale nie oni wola dawac kosmiczne ceny a potem sie dziwia ze omija ich zysk bo kazdy sobie przekazuje za free. a gdyby mieli takie tanie ceny to by zarobili miliardy! napewno wiele osob wolałoby zapłacic mała sumke i miec 100% legalną rzecz.mam nadzieje ze kiedys sie tego doczekam.

  • do zirytowany(2012-12-30 00:07) Odpowiedz 00

    Prawdopodobnie podasz tych od książek o zaprzestanie drukowania ... bo przez ich drukowanie książek straciłeś foty ...

  • hajduk(2012-12-29 23:38) Odpowiedz 00

    Po pierwsze to chomikuj chyba się przeniósł jakiś czas temu na Cypr, więc niewiele mogą zrobić. Pozdrawiam.

  • zirytowany(2012-11-26 17:55) Odpowiedz 00

    A co z tymi którzy używają chomikuj do własnych potrzeb?! Ja mam na swoim profilu swoje własne prywatne zdjęcia w prywatnym folderze, do którego hasło mają moi znajomi, z którymi chce się tymi zdjęciami podzielić. I co teraz? Zamkną serwis, a co z moimi zdjęciami? Jest ich 30gb a ja nie mam ich nigdzie więcej, czemu mają zostać usunięte?!

  • Śięgnijcie po rozsządek(2012-11-23 14:20) Odpowiedz 00

    Ja nie wiem po co te wszystkie nerwy, tych wszystkich wydawców. W dzisiejszym świetle, kiedy to dostęp do internetu ma coraz więcej ludzi. Nieuniknione jest to, że będą na różnych portalach umieszczane materiały z prawami autorskimi. Czy to filmy, czy muzyka czy też książki. Nic się nie zmieni... Portal za portalem będzie ścigany, co do tego dojdą koszty was wydawców. Za wydane materiały, zero kosztów, do tego koszty związane z procesami ścigania. Same straty... Jedynym wyjściem w tej chwili, jest zamknięcie na całym świecie dostępu do internetu, lub sięgnięcie po zdrowy rozsądek i rozum, i zamiast strat liczyć zyski.
    Ale tu trzeba zrozumieć, wartość kosztów wydawanego materiału. Na przykład, sprzedajemy płytę zespołu. Za co płacimy, za nagrania ładnie śpiewającego zespołu, czy za opakowanie i ładnie wydrukowaną etykietkę. Nikt nie powiewie, że tylko za nagrania zespołu... Wyprodukowanie opakowania, wydrukowanie etykietki, wytłoczenie płyty i tego wszystkiego na koniec zapakowanie i dostarczenie do sklepu... Można powiedzieć ze jakiś idiota to robi za darmo. Śmiechu warte... Ale czy ktoś musi mieć, nagrania tego zespołu na płycie, nie może mieć w formacie MP3
    Płytę trzeba wyprodukować w milionach egzemplarzy, i policzyć tego koszty produkcji... Nagranie MP3 beż wielkiego nakładu wystarczy stworzyć jedno, i może owocować milionami pobrań, ale za rozsądną cenę. To samo jest z filmami, i z książkami.
    Zamknięte zostało - Od siebie, Megaupload, i kilka innych serwisów... walka i koszta z tym związane nad zamknięciem Chomikuj.pl
    Jaki portal następny powstanie i zostanie ścigany, tego nie da się zatrzymać, tu trzeba sięgnąć po rozsądek, zastanowić się czy przy pomocy tych portali nie zacząć liczyć zysków i dojść do porozumienia.

  • cd(2012-11-18 20:57) Odpowiedz 00

    NIC TU NIKT NIE KRADNIE JEŻELI KTOŚ UMIESZCZA COKOLWIEK W INTERNECIE TO TAK JAKBY WYWIESZAŁ TO NA TABLICY OGŁOSZEŃ A TO NIE JEST ZAKAZANE.JEŻELI JA SOBIE KUPIĘ KSIĄŻKĘ TO WOLNO JEST MI ZRBIĆ Z NIĄ TO CO MNIE SIĘ PODOBA - PRZECZYTAĆ, ZESKANOWAĆ, PODRZEĆ ALBO CO INNEGO I NIKT NIE MA PRAWA MNIE ZA TO KARAĆ.A PONADTO NAJLEPIEJ TE KOSZTY KUPNA- SPRZEDAŻY WLICZYĆ NIEWIELKIMI KWOTAMI W CIĘŻAR KOSZTÓW INTERNETU I TO NIE NA KOŃCÓWCE A NA POCZĄTKU NA PORTALACH.

  • Zły....(2012-11-16 20:14) Odpowiedz 00

    Sami drukują na papierze, który pochodzi z nielegalnej wycinki drzew. Niech najpierw przedstawią papiery swojej legalnej działalności... Pozwolenia od stwórczy tych lasów na ich wycinanie. he.. he.. Sami łamią prawa, a od innych żądają. Zawładnęli ziemią na której żadnego ziarenka nie stworzyli, tylko płać złodziejom.

  • .......(2012-11-16 09:29) Odpowiedz 00

    do waćpan-niestety masz racje...A tak szczerze powiedziawszy należałoby zdelegalizowac wiele pseudodział np. prawników,ktore przepisali z treści wyroków sądów używając ku temu zwykłej prozy,a nie języka wyroków sądowych oraz słownika jezyka polskiego.I to tez w niezbyt dobrym stylu...Kopiowanie wytworow umysłu sędziów sądów powszechnych to nie jest dobry sposob na kariere..

    Jeśli nie ma zysku ze strony to nie ma łamania praw autorskich.

  • Michał(2012-11-15 08:18) Odpowiedz 00

    Podawanie przykładu Magaupload jest akurat trochę chybione. Prawda, że serwis został zamknięty, ale brać należy pod uwagę, ze teraz Kim Dotcom będzie mógł sobie spokojnie żyć z odszkodowań wypłacanych przez rząd USA, bo zamknięcie portalu okazało się zabiegiem nie do końca zgodnym z prawem.

  • Daj(2012-11-16 09:10) Odpowiedz 00

    Dajcie kraść polakom spokojnie.

  • ...(2012-11-16 10:27) Odpowiedz 00

    Chomikuj może i jest wątpliwy, jeśli chodzi o kwestie praw autorskich, ale chyba straciłam resztki szacunku do wydawców po awanturze z ebookowym abonamentem w Legimi. Wystraszyli się, że zarobią za mało, a usługa cieszyła się ogromnym zainteresowaniem. Wydawcom nie chodzi o to, że ma być legalnie. Chodzi im o to, żeby było jak najdrożej. Niech zamkną chomiki i inne, niech wycofują książki z promocji... wtedy może zobaczą swoje zyski.

  • Pimpuś Sadełko(2012-11-15 13:19) Odpowiedz 00

    "Ale ma szansę powodzenia, bo podobnie argumentowano blokowanie działalności takich serwisów, jak Pirate Bay czy Megaupload – dodaje (serwisy zostały zablokowane)."

    Ależ www.thepiratebay.se żyje i ma się dobrze. Żadna blokada nie okazała się skuteczna... ;-P

  • do asia(2012-11-16 08:12) Odpowiedz 00

    wiesz gdzie oni maja biedniejszych... no wlasnie, dokladnie tam, gdzie slonce Peru nie zaglada!!

  • Rob(2012-11-15 09:22) Odpowiedz 00

    bredzisz

  • PreczZPreczem(2012-11-16 00:25) Odpowiedz 00

    Proponuję zaskarżyć jeszcze Pocztę Polską. Aż mrozi krew w żyłach, kiedy sobie wyobrazić, w ilu transakcjach nielegalnych multimediów, oprogramowania, czy nawet narkotyków! dopomogła, bezczelnie czerpiąc z tego zysk.

  • asia(2012-11-16 02:21) Odpowiedz 00

    nie zamykajcie chomika bo to jedyny ratunek dla biedniejszych ludzi.

  • prawnik(2012-11-15 08:44) Odpowiedz 00

    własciciel chomika nie czerpie zysku z sprzedaży książek .tylko udostępnia dysk.więc nie czerpie zysku ,ze sprzedaży.

    po drugie zeskanowana książka to już nie książka tylko e -book .jeśli wydawca posiada prawa ,odnoszące się do e-booków .to co innego.

    może zaskarżyć jedynie ,posiadacza e-booka.ale trzeba go najpierw znaleść i ustalić czy działał świadomie .podczas popełniania przestępstwa.

    art 116.4 o nieumyślnym działaniu sprawcy

    bo być może przestępca wcale nie jest przestępćą .po prostu kupił książkę i ją zeskanował ,i umieścił na chomiku.

    potrzebne również będa dowody na to że ktoś ją skopiował.

    to że ksiązka jest zeskanowana i wstawiona na chomikuj .o niczym nie świadczy.

    jedyna opcja to zaskarżenie posiadacza.

    jeżeli zlikwidują portal .to równie dobrze będą mogli zaskarżyć sprzedawcę internetowego za współudział.

    równie dobrze można zaskarżyć producenta broni .

    a nawet, jeśli zamkną portal właściciel chomika .może zmienić nazwę . a jeśli sąd zakaże mu prowadzenia podobnej działalności

    .może przepisać ją na zonę.

    itd.