statystyki

Co można ściągać z internetu, by nie sprowadzić na siebie prokuratora

Sławomir Wikariak26.01.2012, 07:12; Aktualizacja: 26.01.2012, 08:34
  • Wyślij
  • Drukuj

Czy pobieranie pliku muzycznego z internetu jest przestępstwem? Szum wokół ACTA skłania do pytań o obowiązujące prawa autorskie. Polskie przepisy nie są restrykcyjne, pozwalają na więcej niż na przykład amerykańskie.



Zamieszanie wokół porozumienia ACTA przywołało pytania o to, co można, a czego nie można robić w internecie już teraz, gdy kontrowersyjne przepisy jeszcze nie obowiązują. Czy użytkownik portalu społecznościowego, który umieszcza na swoim profilu link z ulubioną piosenką, może się obawiać prokuratora? Czy portal, który zamieszcza informację zdobytą na innym portalu, ale nie cytuje źródła, popełnia przestępstwo? Odpowiedź na te pytania będzie zależeć od prawodawstwa konkretnego kraju. Są państwa, takie jak USA, gdzie już za samo ściąganie plików można zostać skazanym na olbrzymie odszkodowanie. Polskie prawo jest jednak bardziej liberalne i pozwala na korzystanie z utworów w ramach dozwolonego użytku osobistego. Podobnie jak można skserować książkę wypożyczoną z biblioteki, tak też, zdaniem wielu prawników, wolno ściągać pliki, nawet jeśli zostały udostępnione w sieci w sposób nielegalny. Jest jednak jeden warunek – nie można ich, nawet chwilowo, udostępniać innym osobom.

To jest tylko część artykułu. W pełnej wersji dowiesz się więcej na temat:

Ściągania z internetu

Udostępniania plików

Linki to nie pliki

Programów komputerowych

Prawa do informacji

Czy logowanie jest wymagane

Zobacz pełną treść artykułu w e-wydaniu Dziennika Gazety Prawnej: Co można ściągać z internetu, by nie sprowadzić na siebie prokuratora.




Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Komentarze: 17

  • 1: Człowiek z IP: 31.61.207.* (2012-01-26 11:47)

    Może jestem niedzisiejszy, ale każde ściągnięcie czegoś z internetu powinno służyć rozszerzeniu wiedzy. Artyści nasi przesadzają. jak nikt nie chce kupować ich utworów, to atakują internautów i internet, że coś im kradnie.
    Z tym USA, to przesada.
    PRAWDA JEST TAKA, że prawnicy zwietrzyli interes i jeździli po domach z danymi uzyskanymi z firm telekomunikacyjnych (a to faktycznie inwigilacja) i szantażowali rodziców małolatów: 2000 albo proces za illegal transfer mp3.
    Przez rok tak im się udawało. Aż trafili na żuczków tym wkurzonych, i są teraz procesy, ale o inwigilację obywateli i naruszenie ich wolności, co w USA może dotkliwie więcej kosztować niż te 2. tysiaki.
    W samym USA jest to model niejasny i teraz będzie dużo starć prawników, bo okazuje się, że firmom telekomunikacyjnym nie można ufać, a obywatele byli inwigilowani na prywatne zlecenia. Doszło też do pomyłek, bo wielu za ściągnięcie mp3 płaciło przelewem zabierającym pieniądze bezpośrednio z konta, co nie mogło się odbić na transferze, bo to już kradzież danych bankowych. W żadnym przypadku nie czepiono się żadnego małego źródła z plikami, a przynajmniej nic o tym nie wiem. Jak się prawnikom udowodni to, to co w Wielkiej Brytanii, to niektóre firmy zapłacą w miliardy. Bardziej uważa się, że ACTA, to zaklepana prawem inwigilacja gospodarcza. Natomiast do tak małego kraju jak Polska, będą mieli ubaw prawnicy TPSA. Ciekawe, co zrobi UKE.
    Cały czas powtarzam z WIELKIEJ GŁUPOTY I SŁUŻALSTWA WOBEC USA PODPISALIŚMY PAKT.
    NIE PODPISAŁY GO CHINY, INDIE ROSJA I PAKISTAN, co mówi samo za siebie. Stany tych krajów nie skolonizowały...

  • 2: Keram z IP: 83.3.2.* (2012-01-26 13:15)

    Nowe technologie wchodzą w życie z prędkość światła. Regulacje prawne są niezbędne. Prawo własności powinno być świętością. Stany AP to Stany ale nasz wymiar sprawiedliwości może improwizować do woli w tak nowej materii jak Internet. Obawiam się o nasze orzecznictwo chociażby z faktu, że u nas nie ma prawa precedensowego co dawało by możliwość korzystania z orzeczeni mądrych i postępowych sędziów. Znam takich. Nasze sądownictwo przede wszystkim jest zapóźnione mentalnie i dlatego może być dużo sprzecznych i krzywdzących orzeczeń, skoro „szaleje twórczo” albo w ogóle nie uzasadnia orzeczeń w oparciu o ugruntowane przepisy. Dlatego uważam że warto bardzo precyzyjnie zapisać ustawy w celu uniknięcia chaosu i ewentualnej krzywdy obywateli. Zachęcam do przeczytania artykułu „Dlaczego cisza nie potrwa długo” NMP Kontrateksty i wymienionych w nim artykułów „ Bezprawiem w bezprawie”., Bez przestrzegania prawa jedziemy donikąd”.

  • 3: dziadek z IP: 91.232.175.* (2012-01-26 13:55)

    amerykanów i ich proamerykańskich tiuli mam głęboko w poważaniu- sciągać mogę co tylko chcę, nie mogę jedynie rozpowszechniać.

  • 4: Robin Chłód z IP: 46.113.248.* (2012-01-26 14:37)

    Jankesi mogą mnie pocałować w otwór!!!

  • 5: zniesmaczony z IP: 89.229.218.* (2012-01-26 17:39)

    Czy Polska musi zawsze trzymać palec w czterech literach Wielkiego Brata? Jak nie ze wschodu to z za oceanu?

  • 6: . z IP: 80.50.233.* (2012-01-26 17:46)

    A to znaczy "ściągać plik"? Gdyby prawnicy w Polsce prawidłowo,a nie rozbieżnie definiowali to pojęcie to wiedzieliby,że artykuł powyższy to zwykły bełkot.

    A odpowiedź jest tylko jedna:ze wszystkiego w internecie można korzystac...ale "korzystac" to nie oznacza "kraść"...

    To tak samo w Polsce z tym "włamaniem do systemu"...jak się włamiesz,ale nie przełamiesz jakichś zabiezpieczen to znaczy sie nie wlamales...Nie sadze by ktokolwiek to rozumial...Na czele z tymi,ktorzy to wymyslili.

  • 7: Powinni się opamiętać z IP: 83.23.122.* (2012-01-26 21:36)

    Niech zabezpieczają swoje strony, niemasz dostępu niewchodzisz np kupilem płyte i niemoge słuchac jej w miejscu pracy chcą drugiej opłaty to jest chore ,niech z wydawcami prowadzi rozmowy o ilości nagrań, ile razy chcą zapłaty za jedno nagranie, jednorazowo wykonane zadanie. Może niech tych biedaków odwiedzi FISKUS bo z podatkami u nich cieniutko.

  • 8: ki z IP: 83.31.222.* (2012-01-26 23:13)

    Jeśli nie chcą by ich kopiować , niech zabezpieczą stronę i wszystko. A tak to będą walczyć ,szukać karać , zamykać do więzienia ,chyba że oto chodzi.

  • 9: Autorzy bazgrołów!! z IP: 91.150.146.* (2012-01-27 00:19)

    Stwórzcie listę,że za każde słowo chcecie szmalu i my słuchacze powiemy pocałujcie nas w pompę i kupujcie sobie sami swoje bazgroły. Jak coś napiszesz tępa pało to wejdź do króliczarni i z tym siedź czytając to po parę razy dziennie. My słuchacze będziemy słuchać tego, który pisze dla siebie ludzi i kocha świat . Gleba i tępak jeżeli chce się chełpić swoimi bazgrołami niech najpierw pomyśli ,że sławę, posłuch , szmal, odsłuch dali mu ludzie którzy nucą jego osiągnięcia bo nic bez nas i od nas nie wskórasz.

  • 10: tak i siak z IP: 95.49.36.* (2012-01-27 08:14)

    tutaj napiszę wierszyk dla dzieci
    i niech czytają internauci
    choćby co trzeci
    jeśli bezprawnie sobie zanuci
    to coś się święci?