statystyki

Umowa o przeniesienie majątkowych praw autorskich: Co powinna zawierać?

autor: KT08.08.2017, 07:56; Aktualizacja: 08.08.2017, 09:52
prawo autorskie

SN dopuścił odstąpienie od językowej wykładni przepisu, gdy jej stosowanie prowadzi do niesprawiedliwych lub irracjonalnych konsekwencji, a także gdy przemawiają za tym ważne racje prawne, ekonomiczne lub moralneźródło: ShutterStock

Osoby prowadzące działalność gospodarczą często zawierają pisemne umowy dotyczące przeniesienia majątkowych praw autorskich do różnych utworów. Co koniecznie powinno zostać określone w tego rodzaju umowie, żeby była ważna?

Z art. 41 ust. 2 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych wynika, że umowa o przeniesienie autorskich praw majątkowych lub umowa o korzystanie z utworu obejmuje wyraźnie wymienione w niej pola eksploatacji, na których utwór może być wykorzystywany przez nabywcę.

Zdania co do sposobu i zakresu określenia tych pól są w doktrynie prawa podzielone. Część ekspertów opowiada się za bardzo dokładnym wyszczególnieniem wszystkich pól eksploatacji w umowie przenoszącej autorskie prawa majątkowe. Jest to restrykcyjne stanowisko zakładające, że zawsze istnieje ryzyko pominięcia jakiegoś z pól eksploatacji lub zbyt ogólnego ich określenia – co w efekcie spowoduje, że prawa majątkowe nie przejdą na nabywcę.


Pozostało jeszcze 55% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane