statystyki

SN broni praw autorskich: Zakres korzystania z fotografii określa licencja

autor: Michał Culepa18.07.2017, 17:00
Fotograf

Zdjęcie zostało wykorzystane niezgodnie z licencjąźródło: ShutterStock

Wydawca nie może bez zgody autora wykorzystać fotografii do promocji swego pisma, jeśli umawiał się na jej publikację jedynie w artykule prasowym – wynika z niedawnego wyroku Sądu Najwyższego.

Sprawę wytoczyła nieistniejącemu już miesięcznikowi „Machina” dziennikarka i fotograf Aleksandra K. Przed 10 laty była ona związana z Akademią Fotografii należącą do Pawła J. Na jego zlecenie wykonała sesję fotograficzną wokalisty Budki Suflera – Krzysztofa Cugowskiego. Jedno ze zdjęć miało zostać wykorzystane do ilustracji wywiadu z piosenkarzem. Zdaniem Aleksandry K. z ustaleń wynikało jednoznacznie, że ukaże się raz. To samo można wywnioskować z opisu usługi zamieszczonego na fakturze.

Tymczasem zdjęcie zostało wykorzystane w pięciu kolejnych wydaniach do promocji pisma. Co więcej, obrócono je o 180 stopni i dodano do niego logo „Machiny”. W tej sytuacji dziennikarka pozwała wydawcę magazynu, żądając zapłaty za publikację zdjęcia według stawek jak za fotografię reklamową. Ponadto żądała również odszkodowania i zadośćuczynienia za kilkukrotną publikację zdjęcia bez zgody autorki i ingerencję w dzieło autorskie bez uzyskania stosownego zezwolenia.


Pozostało jeszcze 62% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane