statystyki

Nie będzie filtrowania internetu i podatku od linków

autor: Emilia Świętochowska28.03.2017, 07:28; Aktualizacja: 28.03.2017, 07:51
internet, biznes

W myśl propozycji PE, obowiązek monitorowania naruszeń nie będzie dotyczył platform onlineźródło: ShutterStock

Upada pomysł wprowadzenia opłat dla wyszukiwarek i agregatorów wiadomości za kopiowanie fragmentów tekstów prasowych. Komisja Parlamentu Europejskiego właśnie wykreśliła z projektu dyrektywy o prawie autorskim przepis, który przyznawał wydawcom prawa pokrewne (art. 11).

W jego miejsce europosłowie proponują jedynie ułatwienie branży wydawniczej pozywania platform internetowych za wykorzystywanie treści prasowych bez wymaganego zezwolenia.

Jak tłumaczy w raporcie dotyczącym reformy Therese Comodini Cachia, europoseł sprawozdawca, wzmocnienie pozycji wydawców nie może prowadzić do zaburzeń w innych branżach. Zamiast praw pokrewnych w dyrektywie ma się znaleźć jedynie wyraźne domniemanie ich prawa do reprezentacji autorów artykułów. Innymi słowy, wydawcy prasowi, którzy zdecydują się złożyć pozew przeciwko Google’owi czy innej korporacji internetowej, nie będą musieli za każdym razem udowadniać, że mają prawo występować w imieniu twórców, bez względu na to, czy dysponują prawami do ich tekstów. Europarlamentarzyści chcą także zrezygnować z zaproponowanego przez Komisję Europejską 20-letniego okresu ochrony publikacji prasowych.


Pozostało jeszcze 62% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane