umowa zlecenie a choroba pracownika

Baza artykułów znajdująca się w serwisie dotycząca tematu umowa zlecenie a choroba pracownika. Najnowsze wiadomości i informacje dotyczące umowa zlecenie a choroba pracownika.
Znajdź informacje dla siebie w naszym katalogu tematów.


 • Praca na zwolnieniu lekarskim: Zobacz, kiedy chory straci zasiłek

  Praca na zwolnieniu lekarskim: Zobacz, kiedy chory straci zasiłek

  Na zwolnieniu chorobowym nie można wykonywać żadnej pracy zarobkowej. W przypadku złamania tego zakazu ZUS ma prawo żądać od pracownika zwrotu zasiłku chorobowego, a pracodawca może nawet z taka osobą rozwiązać umowę o pracę.

  czytaj więcej

 • Jaki zasiłek dla przedsiębiorcy, który zrezygnował z etatu

  Jaki zasiłek dla przedsiębiorcy, który zrezygnował z etatu

  PROBLEM: Do 30 czerwca 2016 r. byłem zatrudniony na umowę o pracę na okres próbny, w pełnym wymiarze czasu pracy. W tym czasie założyłem działalność gospodarczą (10 maja 2016 r.), z tytułu której podlegałem wyłącznie ubezpieczeniu zdrowotnemu ze względu na zbieg z umową pracowniczą. Po rozwiązaniu umowy o pracę z tytułu działalności zgłosiłem się do obowiązkowych ubezpieczeń emerytalno-rentowych oraz dobrowolnego chorobowego od 1 lipca 2016 r. W tym czasie jednak zachorowałem i od 23 czerwca do 15 lipca byłem na zwolnieniu lekarskim. Za lipiec chcę zapłacić składki społeczne od kwoty 2700 zł, ale ustalonej proporcjonalnie do okresu podlegania ubezpieczeniom w lipcu z racji działającej firmy. Czy przysługuje mi zasiłek chorobowy za lipiec, a jeśli tak, to od jakiej podstawy wymiaru zostanie obliczony?

  czytaj więcej

 • Zobacz, kiedy kobieta na zleceniu otrzyma zasiłek chorobowy i macierzyński

  Zobacz, kiedy kobieta na zleceniu otrzyma zasiłek chorobowy i macierzyński

  Kobieta zatrudniona na podstawie umowy zlecenie nie ma prawa do urlopu macierzyńskiego, ale może pobierać zasiłek macierzyński z ZUS, jeśli była dobrowolnie ubezpieczona.

  czytaj więcej

 • Kiedy zasiłek chorobowy przysługuje od pierwszego dnia pracy

  Kiedy zasiłek chorobowy przysługuje od pierwszego dnia pracy

  Zasiłek chorobowy bez okresu wyczekiwania przysługuje między innymi absolwentom szkół wyższych oraz osobom, które uległy wypadkowi przy pracy.

  czytaj więcej

 • Ziobro prosi o pomoc RPO ws. drukarza z Łodzi

  Ziobro prosi o pomoc RPO ws. drukarza z Łodzi

  Minister sprawiedliwości-prokurator generalny Zbigniew Ziobro ma nadzieję, że RPO Adam Bodnar wesprze go w staraniach, aby łódzki sąd respektował konstytucyjną zasadę wolności sumienia ws. drukarza, który odmówił wykonania usługi zleconej przez fundację LGBT.

  czytaj więcej

 • Firmy wciąż nadużywają zleceń

  Firmy wciąż nadużywają zleceń

  W pierwszej połowie 2016 roku aż 2,5 tys. osób otrzymało umowę o pracę dopiero po interwencji PIP.

  czytaj więcej

 • Rodzaj umowy nie zależy tylko od woli pracodawcy

  Rodzaj umowy nie zależy tylko od woli pracodawcy

  Moja umowa-zlecenie niedługo się kończy. Poinformowano mnie, że firma jest zainteresowana przedłużeniem współpracy, ale znów na podstawie umowy cywilnoprawnej. Pracuję przez 5 dni w tygodniu po 8 godzin dziennie (stałe godziny pracy), w siedzibie firmy, za co otrzymuję stałe wygrodzenie. Obowiązki wykonuję pod nadzorem przełożonego, który zleca mi zadania, a następnie kontroluje ich wykonanie. Czy pracodawca może ponownie zatrudnić mnie na podstawie umowy-zlecenia – pyta pani Agata.

  czytaj więcej

 • Czego nam nie mówią o emeryturach

  Czego nam nie mówią o emeryturach

  Powinniśmy płacić większą składkę na ubezpieczenie. Trzeba się ubezpieczać indywidualnie w kolejnych filarach. To wszystko już znamy. Kiedy zaczniemy na poważnie rozmawiać o przyszłości naszych emerytur?

  czytaj więcej

 • Załoga PWPW pod specjalnym nadzorem

  Załoga PWPW pod specjalnym nadzorem

  Pracownicy Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych mieli w tym roku wiele okazji, aby przekonać się, że nowe kierownictwo jest hojne dla lojalnych i bezwzględne dla tych, którym nie ufa. Przypomniały też o swoim istnieniu osłaniające Wytwórnię służby kontrwywiadu. A w tle tego wszystkiego są nowe, zagraniczne kontrakty polskiego producenta, zwłaszcza współpraca z Armenią.

  czytaj więcej

 • Prezenteizm: L4 dopiero, gdy pracownik trafi do szpitala

  Prezenteizm: L4 dopiero, gdy pracownik trafi do szpitala

  Jeszcze kilka lat temu pracodawcy walczyli z plagą wyłudzania zwolnień. Dziś uwagę przykuwa nowe, odwrotne zjawisko. Zdecydowana większość pracowników przychodzi do pracy mimo złego samopoczucia, a co czwarty deklaruje, że usprawiedliwieniem do wzięcia L4 jest pobyt w szpitalu.

  czytaj więcej

 • Za kogo trzeba opłacić składkę na Fundusz Pracy

  Za kogo trzeba opłacić składkę na Fundusz Pracy

  Nie wszyscy płatnicy muszą ją odprowadzać. Ci, którzy mają taki obowiązek, powinni przede wszystkim ustalić, czy ubezpieczony osiąga przychód równy co najmniej minimalnemu wynagrodzeniu

  czytaj więcej

 • Umowa zlecenia i o dzieło: Kiedy chory pracownik otrzyma zasiłek

  Umowa zlecenia i o dzieło: Kiedy chory pracownik otrzyma zasiłek

  Osoba zatrudniona na podstawie umowy zlecenia otrzyma zasiłek chorobowy, jeśli zdecydowała się na dobrowolne ubezpieczenie. Wykonawca dzieła nie może jednak skorzystać z tej możliwości.

  czytaj więcej

 • Trump obiecuje, że pierwszego dnia prezydentury wycofa USA z TPP

  Trump obiecuje, że pierwszego dnia prezydentury wycofa USA z TPP

  W wideo umieszczonym na YouTube prezydent elekt Donald Trump obiecał w poniedziałek, że już od pierwszego dnia prezydentury wycofa USA z Transpacyficznej Umowy o Wolnym Handlu (TPP) a także będzie tworzył miejsca pracy oraz walczył z korupcją i biurokracją.

  czytaj więcej

 • Maya Paczesny: Uchodźcy w Niemczech to biznes. Moja historia nie pasowała do tezy Ewy Wanat

  Maya Paczesny: Uchodźcy w Niemczech to biznes. Moja historia nie pasowała do tezy Ewy Wanat

  Maya Paczesny: Rozumiem, że nasza historia nie pasowała do tezy Ewy Wanat i „Tygodnika Powszechnego”, że Niemcy to otwarte społeczeństwo, przyjmujące z otwartymi rękami innych, nie tylko uchodźców.

  czytaj więcej

 • Jak wybrać dobry dom opieki społecznej?

  Jak wybrać dobry dom opieki społecznej?

  Kiedy nie jesteśmy już w stanie zajmować się osobą chorą, starszą, niepełnosprawną, która wymaga całodobowej opieki, postępujmy przy wyborze miejsca dla niej rozważnie. Pomoc może być udzielana w domu, podczas dziennego pobytu w ośrodku wsparcia albo stałego zamieszkania w domu pomocy społecznej. W pierwszej kolejności skontaktujmy się z pracownikami ośrodka pomocy społecznej w miejscu zamieszkania. Tam uzyskamy informację o domach pomocy społecznej i dowiemy się wszystkiego na temat możliwości skierowania, odpłatności i umieszczenia w nim osoby bliskiej

  czytaj więcej

 • Nowa pensja minimalna w 2017 r. to także nowe stawki płacowe

  Nowa pensja minimalna w 2017 r. to także nowe stawki płacowe

  Od 1 stycznia 2017 r. miesięczne minimalne wynagrodzenie za pracę wyniesie 2 tys. zł. Jak zwykle wzrosną też niektóre świadczenia ze stosunku pracy odpowiadające kwocie minimalnej płacy lub jej wielokrotności, a także podstawy, progi i wskaźniki obowiązujące w prawie pracy i ubezpieczeniach społecznych, dla których jest ona bazą

  czytaj więcej

 • Tylko nie mów do mnie nianiu. Guwernantka - zawód wysokiego zaufania?

  Tylko nie mów do mnie nianiu. Guwernantka - zawód wysokiego zaufania?

  Kilka lat temu były w Polsce nowością. Teraz przyszła pora na weryfikację rynku. Wymagania stawiają nie tylko rodzice, którzy powierzają im dzieci. Również same guwernantki coraz wyżej cenią swoje umiejętności. I nie, pieniądze nie są tu najważniejsze

  czytaj więcej

 • zobacz więcej wyników

Galeria

Inne