Rynek pracy

22 kwietnia 2017 r.

Najwyższe pensje na start osiągają absolwenci kierunku informatyka. Przeciętne wynagrodzenie dla początkujących pracowników tej specjalizacji wynosi nieco powyżej 5 000 zł brutto.

Po jakich studiach zarabiamy najlepiej? [RAPORT]22 kwietnia 2017 r.

Analizy danych serwisu zarobki.pracuj.pl wskazują, że istnieją specjalizacje, w których można liczyć na wysokie pensje na start. Największe szanse na przeciętne zarobki przekraczające 4 000 zł brutto tuż po zakończeniu studiów mają przede wszystkim absolwenci kierunków technicznych. Na drugim biegunie, znajdują się absolwenci kierunków humanistycznych i przyrodniczych – ich przeciętne zarobki nie przekraczają 3 000 zł brutto. Kto jeszcze może liczyć na wysokie zarobki tuż po studiach? Czyje pensje rosną najszybciej wraz z doświadczeniem? O tym, w najnowszym raporcie zarobki.pracuj.pl.

18 kwietnia 2017 r.

Zatrudnienie: Coraz częściej telepracujemy18 kwietnia 2017 r.

Dynamicznie rośnie liczba osób wykonujących obowiązki służbowe z domu. Z najnowszych danych Eurostatu wynika, że w 2015 r. odsetek telepracujących Polaków osiągnął poziom 5,6 proc. Co prawda daje nam to miejsce powyżej średniej unijnej (wynosi ona 4,7 proc.), ale od rekordzistów nadal dzieli nas spory dystans. W Holandii z domu pracuje 13,6 proc. zatrudnionych, a w Finlandii – 12 proc.

6 kwietnia 2017 r.

Sąd apelacyjny, rozpatrując sprawę uznał, że nauczycielce należy się 15 tys. zł tytułem odszkodowania za zmianę warunków pracy.

Za obniżenie pensji przysługuje odszkodowanie6 kwietnia 2017 r.

Nauczyciele domów dziecka zatrudnieni na podstawie Karty nauczyciela, którzy z powodu zmian ustawowych stali się pracownikami samorządowymi, nie mogą być stratni finansowo. Tym samym ich pracodawca ma obowiązek wypłacić im odszkodowanie. Tak uznał Sąd Najwyższy, oddalając skargę kasacyjną pracodawcy, który nie chciał wypłacić takiej rekompensaty.

5 kwietnia 2017 r.

Presja wywierana na pracowników sprawia, że są oni skłonni do nieetycznych działań.

Co czwarty polski pracownik jest gotów postępować nieetycznie dla awansu lub podwyżki5 kwietnia 2017 r.

Korupcja pozostaje poważnym wyzwaniem. W Europie Wschodniej blisko 2/3 badanych uważa ją za duży problem w biznesie. W Polsce odsetek ten maleje - obecnie uważa tak zaledwie 38% ankietowanych. Największej liczby nadużyć, szczególnie działając pod presją, dopuszczają się przedstawiciele tzw. pokolenia Y – wynika z Badania Nadużyć Gospodarczych EY „Ludzki instynkt czy logika maszyn – czemu ufasz bardziej w walce z korupcją i nadużyciami.” Badanie zostało przeprowadzone w 41 krajach regionu Europy, Bliskiego Wschodu oraz Afryki (EMEIA), w tym w Polsce.

Prawo na co dzień

Reklama