Rynek pracy

25 czerwca 2016 r.

3. Mobile developer

Smartfonowa rewolucja rozpoczęła się w 2007 roku wraz pojawieniem się pierwszego iPhone’a od Apple. Za ciosem poszły inne marki wdrażając do swoich telefonów system Android. Obecnie ponad połowa wszystkich telefonów komórkowych posiadanych przez użytkowników to smartfony, których działanie opiera się na aplikacjach. Bez nich wielu z nas nie wyobraża sobie sprawnego funkcjonowania w XXI wieku. To za ich pomocą zawsze dotrzemy do celu, zamówimy jedzenie, zlecimy przelew czy uruchomimy urządzenia w naszym mieszkaniu. Osoby zajmujące się tworzeniem aplikacji na smartfony mają więc pełne ręce roboty.

Te zawody nie istniały 10 lat temu25 czerwca 2016 r.

W 2006 roku nie myśleliśmy pojęcia o dronach czy aplikacjach na smartfony. Rozwój nowych technologi pociągnął jednak za sobą konieczność wyspecjalizowania osób w powstających i dynamicznie ewoluujących branżach. Zobacz najważniejsze zawody, które mocno zakorzeniły się w dzisiejszym, cyfrowym świecie.

25 czerwca 2016 r.

Perfekcjoniści DDA często poszukują zatrudnienia, które bezpośrednio związane jest z wysokim poziomem stresu, ponieważ to właśnie adrenalina stymuluje ich do pracy.

Gra chaosu: Strategia zarządzania pracownikiem-perfekcjonistą25 czerwca 2016 r.

Każde niepowodzenie wybija ich z rytmu i blokuje dalsze działanie. Drobna porażka urasta do rangi katastrofy i uruchamia falę samokrytyki. Perfekcjonizm w pracy często jest największym przekleństwem – przysłania, zwykle dość prosty, sposób na wyjście z impasu. Jakie są jego przyczyny i co powinien zrobić pracodawca, by przekuć problem pracownika na wspólny sukces?

24 czerwca 2016 r.

Przemęczeni pracownicy częściej ulegają wypadkom w pracy.

Szumlewicz: Polacy pracują ciężko i za małe pieniądze. Skróćmy czas pracy24 czerwca 2016 r.

Polacy pracują długo, ciężko i za małe pieniądze. Według danych OECD Niemcy pracują rocznie 1371 godzin, Norwegowie – 1427, Duńczycy – 1436, Francuzi – 1473, Szwajcarzy – 1568, Belgowie – 1576, Szwedzi – 1609, Austriacy – 1629, Finowie – 1645, Japończycy – 1729, Czesi – 1776, Amerykanie – 1789. Polscy pracownicy pracują zaś 1923 godzin rocznie, niemal najwięcej ze wszystkich badanych krajów. Ciekawe, że obok Polaków innym najbardziej pracowitym społeczeństwem są posądzani o lenistwo Grecy, którzy pracują ponad 2000 godzin rocznie.

22 czerwca 2016 r.

Polacy widzą poprawę sytuacji makroekonomicznej, ale nie odczuwają jej w swoim portfelu.

Polacy nie lubią swojej pracy: Oceniają ją jako mało interesującą, a przychodzenie do pracy w poniedziałki nie sprawia przyjemności22 czerwca 2016 r.

Sytuacja na rynku pracy poprawia się, ale zadowolenie Polaków ze swojej pracy – nie. Doceniamy rosnącą stabilność zatrudnienia i odczuwamy rosnące średnie wynagrodzenie. Wciąż jednak oceniamy naszą pracę jako mało interesującą, a przychodzenie do pracy w poniedziałki nie sprawia przyjemności – wynika z międzynarodowego badania IPSOS

18 czerwca 2016 r.

Model pracy poza siedzibą firmy jest najbardziej popularny wśród wykwalifikowanych pracowników technicznych.

Praca zdalna nadal dla wybrańców18 czerwca 2016 r.

Możliwość pracy zdalnej to przywilej, który ceni sobie coraz większa liczba pracowników. Wydawać by się mogło, że dla pracodawcy to również idealne rozwiązanie, pozwalające na oszczędzenie kosztów operacyjnych firmy. Jak jednak sytuacja wygląda w praktyce?

16 czerwca 2016 r.

Najniższa pensja rośnie do 2 tys. zł, co zwiększy presję na wzrost płac. I poszerzy szarą strefę.

Pułapki podniesienia płacy minimalnej16 czerwca 2016 r.

Rząd podjął decyzję o podwyżce płacy minimalnej o 150 zł, czyli rośnie ona o ponad 8 proc. Pisaliśmy o tym w DGP wczoraj. To najwyższy wzrost od 2012 r. Z danych GUS wynika, że do tej pory wynagrodzenie minimalne odbierało 1,3 mln osób. Ale liczba beneficjentów podwyżki będzie sporo wyższa, gdyż duża pula wynagrodzeń, zwłaszcza w regionach z wysokim bezrobociem, niewiele odbiegała od płacy minimalnej.

15 czerwca 2016 r.

Studenci, którzy trafią do urzędów, nie zostaną pozostawieni sami sobie. Każda osoba będzie miała przydzielonego opiekuna, który zapozna ją z zasadami działania urzędu, a także specyfiką funkcjonowania wydziałów.

Na jakich zasadach studenci odbywają praktyki w administracji15 czerwca 2016 r.

W tym roku rząd nie nakazuje już odgórnie urzędom przygotowania odpowiedniej liczby ofert praktyk dla studentów. Doświadczenie w pracy w administracji pomaga, ale nie gwarantuje w przyszłości rozpoczęcia kariery urzędniczej. Co więcej, urzędy nie wypłacają wynagrodzenia studentom za wykonaną pracę

14 czerwca 2016 r.

Czy za złożenie oświadczenia trzeba zapłacić?

Jak zatrudnić cudzoziemca do prac sezonowych14 czerwca 2016 r.

Podczas tych wakacji osoby, które chcą powierzyć pracę Ukraińcom, Białorusinom lub Gruzinom, mogą jeszcze skorzystać z prostej procedury, która wymaga jedynie złożenia oświadczenia o powierzeniu pracy. Unia Europejska żąda, by od września zaostrzyć przepisy.

14 czerwca 2016 r.

Najskromniejsze plany zwolnień ma Katowicki Holding Węglowy: 300 osób

Górnictwo tnie koszty: Z kopalń odchodzą tysiące górników, szykują się zwolnienia grupowe14 czerwca 2016 r.

Redukcje etatów w kopalniach już się rozpoczęły: z zakładów odchodzą tysiące górników. Zwolnień grupowych jeszcze nie ma. Ale będą. Tylko w ubiegłym roku zatrudnienie w trzech państwowych koncernach – Kompanii Węglowej, Jastrzębskiej Spółce Węglowej i Katowickim Holdingu Węglowym – udało się zredukować o około 16 tys. osób. Ten rok ma być kolejnym rokiem zwolnień – w Polskiej Grupie Górniczej i JSW trwają kampanie informacyjne na temat programu dobrowolnych odejść.

14 czerwca 2016 r.

Z badania przeprowadzonego przez Wojewódzki Urząd Pracy w Warszawie wynika, że szukając pracy najpierw wykorzystujemy znajomości.

Urzędy Pracy są już niepotrzebne? Ich skuteczność jest niska, a bezrobotni traktują je jako ostateczność14 czerwca 2016 r.

Nieprzerwanie od miesięcy spada w Polsce odsetek ludzi bezrobotnych. Na lokalnych rynkach pracy coraz trudniej jest pracodawcom znaleźć odpowiednich kandydatów do pracy. W coraz większej liczbie branż mamy już do czynienia z rynkiem pracownika, a nie pracodawcy. To szefowie firm coraz częściej szukają pracowników, a nie – jak do tej pory – pracownicy pracy. Większość rekrutacji przeniosła się do internetu. Czy w tych uwarunkowaniach Urzędy Pracy jakie znamy mają jeszcze sens?

Prawo na co dzień

reklama