Rynek pracy

21 maja 2016 r.

Radosław Mleczko, fot. Wojciech Górski

Radosław Mleczko: Praca traci swój ludzki wymiar, człowiek staje się niewolnikiem21 maja 2016 r.

Tradycyjny zegar ze swoim staroświeckim sposobem odmierzania czasu stał się nieadekwatny do współczesnych potrzeb pracy. Niedostrzeganie tego faktu może być bardzo kosztowne. Miasto Arras położone jest na północy Francji. W XIV wieku stało się centrum wyrobu tkanin dekoracyjnych. W styczniu 1315 roku tamtejsza komisja mistrzów sukienników uznała za uzasadnione żądania czeladników foluszników dotyczące dłuższego dnia pracy i wyższych płac.

21 maja 2016 r.

Aby praca zawodowa przynosiła jak najwięcej satysfakcji i pozwalała na realizację indywidualnych ambicji, należy wystrzegać się pewnych nawyków.

Pięć błędów w karierze, których należy unikać21 maja 2016 r.

Jedno potknięcie na ścieżce kariery może ograniczyć dalszy rozwój i zaprzepaścić szansę na sukces zawodowy. Ekspert firmy doradztwa personalnego Hays radzi, których błędów zawodowych unikać, aby zachować entuzjastyczne nastawienie do pracy, utrzymywać równe tempo profesjonalnego rozwoju oraz czerpać satysfakcję z wykonywania codziennych obowiązków.

20 maja 2016 r.

Outsourcing jest jednym z wielu narzędzi biznesowych dostępnych dla managerów.

Pięć mitów na temat outsourcingu20 maja 2016 r.

Polski rynek nowoczesnych usług dla biznesu rozwija się w ogromnym tempie i mogłoby się wydawać, że o outsourcingu wiemy już wszystko. Czy na pewno? Kto może korzystać z tego modelu biznesowego i czy zawsze na tym zyska? Czy oddawanie procesów na zewnątrz wiąże się z ryzykiem utraty kontroli nad własnym biznesem? Oto pięć najczęściej powielanych mitów związanych z outsourcingiem.

15 maja 2016 r.

Jakim typem lidera jestem?


Członkowie zespołu podążają za pewnymi siebie, sprawnymi przywódcami. Za tymi skupionymi na własnym sukcesie – niekoniecznie. Prawdziwy przywódca nie kontroluje pracowników na każdym kroku, nie ogranicza ich kreatywności. Jego zadanie polega na inspirowaniu podwładnych, by jak najlepiej wykorzystywali swoje umiejętności i przyczyniali się do realizacji wizji firmy.

O co warto pytać pracowników, by stać się lepszym liderem15 maja 2016 r.

Jak pracodawcy mogą uniknąć negatywnych komentarzy na swój temat? Jak wynika z doświadczeń portalu opinii GoWork.pl, wystarczy odpowiednia komunikacja. Zamiast obrażać się na pracowników za to że nie zgadzają się z każdą naszą decyzją, należy zacząć słuchać tego co mają do powiedzenia i zadawać odpowiednie pytania. Opanowanie tej sztuki stanowi esencję sprawnego zarządzania. O co pytać? Oto kilka przykładów.

15 maja 2016 r.

3. Niemcy

Jak wskazuje raport Glasdoor, w porównaniu do innych krajów w rankingu, w Niemczech średnie płace są relatywnie niskie (38 tys. euro). Pomimo tego, Niemcy uplasowały się na trzecim miejscu, co oznacza, że siła nabywcza przeciętnego wynagrodzenia, podobnie jak w Szwecji, jest niezwykle wysoka.

6 krajów, w których poziom życia jest najwyższy15 maja 2016 r.

Na poziom życia nie przekłada się jedynie wysokość otrzymywanego wynagrodzenia. Jak twierdzą autorzy raportu Glassdoor (2016), znaczenie ma fakt, czy stać nas między innymi na komfortowe mieszkanie, bezpieczne przemieszczanie się, wysokiej jakości edukację czy satysfakcjonujące wczasy. Dowiedz się, w których krajach Europy mieszkańcy pochwalić mogą się najwyższym poziomem życia.

14 maja 2016 r.

1. Atrakcyjne wynagrodzenie


Najczęstszym motywatorem do zmiany pracy wśród kandydatów z branży IT jest propozycja większego wynagrodzenia. Z doświadczenia IT LeasingTeam wynika, że dla około 70% kandydatów możliwość podwyższenia zarobków o minimum 20% jest wystarczającym argumentem do zmiany pracy. Dużą zachętą jest także perspektywa otrzymywania rocznych premii, które w zależności od wyników mogą osiągnąć równowartość nawet 3 pensji. Coraz częściej kandydaci zwracają również uwagę na oferowane benefity pozapłacowe. Nie wystarczy już tylko dostęp do służbowego laptopa i telefonu, pakiet opieki zdrowotnej, program ubezpieczeniowy czy karta sportowa. Kandydaci, na każdym szczeblu stanowisk, oczekują atrakcyjnych planów emerytalnych, szkoleń zawodowych i językowych, a także imprez integracyjnych. Zabiegając o talenty, pracodawcy zaczynają oferować także bony obiadowe czy bilety na wydarzenia kulturalne i sportowe. Zdarza się, że już sam atrakcyjny zestaw benefitów pozapłacowych, bez istotnego podniesienia wynagrodzenia zasadniczego, jest w stanie zachęcić do zmiany pracy.

6 rzeczy, jakich oczekują kandydaci z branży IT14 maja 2016 r.

Dynamiczny rozwój nowoczesnych technologii sprawia, że zapotrzebowanie na pracowników IT już od wielu lat utrzymuje się na bardzo wysokim poziomie. Firmy konkurują między sobą o kandydatów, dlatego pozyskanie talentów w tej branży stało się prawdziwym wyzwaniem. Jeśli pracodawcy chcą mu sprostać, powinni wiedzieć, jakie są oczekiwania kandydatów. Pozyskanie talentów na konkurencyjnym rynku IT przysparza firmom wiele trudności. Obecnie na rynku można zaobserwować duży deficyt na pracowników IT. W tej branży pracują wykwalifikowani specjaliści, którzy coraz częściej sami wybierają, dla kogo i na jakich warunkach chcą pracować. Wynika to z faktu, że osoby z unikalnymi umiejętnościami, dużą wiedzą i doświadczeniem najczęściej mają już atrakcyjną pracę i często nie szukają alternatywy. W związku z tym pożądani pracownicy to w większości kandydaci pasywni, do których trzeba dotrzeć niestandardowymi kanałami, zainteresować ofertą i zbudować w nich motywację do zmiany pracy. Świadomość, jakie wymagania stawiają przed pracodawcami kandydaci z branży IT, może ułatwić to zadanie. Eksperci IT LeasingTeam przedstawiają najczęściej powtarzające się oczekiwania.

9 maja 2016 r.

Obecnie dokumentacja związana z zatrudnieniem pracowników jest bardzo rozbudowana.

Ewidencja zleceniobiorców do zachowania przez trzy lata9 maja 2016 r.

Resort pracy doprecyzował przepisy dotyczące przechowywania dokumentacji potwierdzającej liczbę godzin przepracowanych przez zleceniobiorców i samozatrudnionych. Od 1 stycznia 2017 r. ci ostatni – o ile wykonują obowiązki w miejscu i czasie wskazanym przez zatrudniającego – będą objęci minimalną stawką godzinową wynagrodzenia (12 zł). W związku z tym pracodawcy zostaną zobowiązani do ewidencjonowania czasu pracy takich osób. Zgodnie z rządowym projektem nowelizacji ustawy o minimalnym wynagrodzeniu strony umów-zleceń lub umów o świadczenie usług samodzielnie określą sposób potwierdzania godzin pracy.

9 maja 2016 r.

Regionalne zróżnicowanie potwierdzają dyrektorzy powiatowych urzędów pracy.

Młodzi polują na pracę. Nawet z dala od domu9 maja 2016 r.

Z danych rządu wynika, że w I kw. tego roku 2,2 tys. zarejestrowanych bezrobotnych dostało bon na zasiedlenie poza swoją miejscowością. To prawie dwukrotnie więcej niż przed rokiem. – Ten wzrost wynika głównie z oswojenia się ze stosunkowo nową formą aktywizacji bezrobotnych. Bo bony na zasiedlenie wprowadzono dopiero w maju 2014 r. Trzeba było czasu, by osoby bez zajęcia przekonały się do nich na zasadzie między innymi naśladownictwa. Bo jeśli znajomym się powiodło dzięki finansowemu wsparciu z urzędu pracy, to część bezrobotnych uznała, że też z tego skorzysta. Powstał efekt śnieżnej kuli – uważa prof. Elżbieta Kryńska z Uniwersytetu Łódzkiego.

Prawo na co dzień

reklama