Rynek pracy

17 października 2016 r.

W ramach dyskusji nad najbardziej pożądanymi kompetencjami na rynku pracy, uczestnicy debaty zgodnie zwrócili uwagę, jak ważne jest rozumienie nowych technologii.

Rodzice o przyszłości swoich dzieci na rynku pracy: Od zarobków ważniejsze jest wykonywanie zawodu z pasją17 października 2016 r.

Chociaż większość rodziców deklaruje, że wybór kariery zawodowej zależy od samego dziecka, to najchętniej widzieliby synów w roli programistów (26,6%), a córki w roli lekarzy (31,8%) – wynika z najnowszego badania przeprowadzonego przez BIOSTAT na zlecenie inicjatywy Znane Ekspertki. Ogólnopolskie badanie „Jak widzisz przyszłość zawodową Twoich dzieci?” miało na celu zbadanie stosunku rodziców do rozwoju kompetencji matematyczno-logicznych i do edukacji swoich dzieci w tym zakresie.

13 października 2016 r.

W umowach o pracę pracownicy jako miejsce pracy mają wskazane: „lokalizacja budów realizowanych przez pracodawcę”.

Stałe miejsce pracy na budowie to czasem kilka różnych inwestycji13 października 2016 r.

Investment sp. z o.o. zajmuje się działalnością budowlano-remontową. Swoje usługi wykonuje w kraju i za granicą – wszystko zależy od tego, gdzie uda się jej wygrać przetarg. Ma zaufanych pracowników, z których usług korzysta najchętniej, a jedynie w miarę potrzeby szuka pracowników na lokalnym rynku pracy wyznaczonym przez miejsce inwestycji. Tym samym pracownicy spółki często podróżują. Zazwyczaj są to wyjazdy dość długie (kilka-kilkanaście miesięcy), ale zdarzają się też wyjazdy krótkie (poniżej jednego miesiąca).

10 października 2016 r.

The Useless Class 
Scenariusz odpowiadający na czynnik technologiczny – zakłada robotyzację i wykorzystanie sztucznej inteligenci na taką skalę, że praca ludzka stanie się zbędna lub potrzebna w bardzo niewielu obszarach. Jak człowiek odnajdzie się w tym świecie? Tematem wielu dyskusji jest w tym kontekście tzw. dochód podstawowy, o którym na EFNI wiele mówił Guy Standing, autor pojęcia „prekariat”.

no job praca-rynek-pracy-bez pracy– Trzeba jednak pamiętać, że gdy znikają jedne zawody, pojawiają się inne. Szacuje się, że 65 proc. dzieci urodzonych po 2007 roku będzie pracowało w zawodach, które jeszcze nie istnieją. Jeszcze kilkanaście lat temu media społecznościowe nie istniały, a dziś całe rzesze ludzi pracują jako specjaliści właśnie w tej dziedzinie. To, co jest pewne to, że w przyszłości ludzie nie będą musieli pracować tyle, co dziś. Klasyczny 8-godzinny dzień pracy przestanie obowiązywać – pisze autorka w raporcie.

Jak będzie wyglądał rynek pracy w przyszłości? 5 scenariuszy10 października 2016 r.

Będziemy pracować do końca życia i to jako freelancerzy? A może największy wpływ na biznes będzie miało środowisko i wszechobecny trend transparentności? Scenariuszy na najbliższe lata jest pięć. Wszystkie opracowała Natalia Hatalska, której najnowszy projekt – Instytut badań nad przyszłością – właśnie rozpoczął działalność. W wydanym raporcie: „Praca. Scenariusze przyszłości”, autorka kreśli 5 wizji, które nie tylko mają największą szansę się spełnić, ale – jak pisze – wymagają także jak najszybszej reakcji.

8 października 2016 r.

Najwięcej ofert pracy dla studentów czeka obecnie w handlu, pracach biurowych, call center i przy opiece nad dziećmi.

Rusza akademicki sezon na pracę, a studentów coraz mniej8 października 2016 r.

Już 1 października startuje nowy rok akademicki. Dla wielu młodych ludzi oznacza to rozpoczęcie przygody z edukacją wyższą, ale również z pierwszą pracą. Z danych GUS wynika, że 90% osób w wieku 20-24 lat uczy się. Ten wskaźnik wyróżnia Polskę na tle Unii Europejskiej. Jednocześnie, w grupie najmłodszych już 1/3 osób jest aktywna zawodowo. Zdaniem ekspertów Work Service w dzisiejszych warunkach rynkowych ofert pracy dla studentów nie brakuje, szczególnie w takich branżach jak usługi, handel czy logistyka, w których średnie stawki godzinowe sięgają od 12 do nawet 21 złotych brutto. Co więcej, po ukończeniu studiów wynagrodzenia potrafią być nawet o 70% wyższe niż przypadku osób ze średnim wykształceniem.

8 października 2016 r.

Postępująca automatyzacja procesów, a więc przekazywanie robotom i oprogramowaniu coraz szerszego zakresu zadań w różnorodnych branżach wzbudza obawy zarówno pracowników, jak i pracodawców.

Automatyzacja receptą na globalny niedobór kompetencji 8 października 2016 r.

Problem braku odpowiednich kompetencji na globalnym rynku pracy zyskuje na znaczeniu. Pracodawcom na całym świecie coraz trudniej jest znaleźć wykwalifikowanych pracowników z umiejętnościami, które są niezbędne do dalszego rozwoju organizacji. Jak wynika z raportu Hays Global Skills Index 2016, luka dzieląca potrzeby pracodawców i kompetencje dostępne na rynku jest coraz większa. Szansą na częściowe zażegnanie kryzysu jest automatyzacja procesów.

8 października 2016 r.

praca, komputer, laptop, samozatrudnienie

Małe jest piękne: 11 powodów, dlaczego lepiej pracować w małej firmie niż w dużej korporacji8 października 2016 r.

Od lat współpracuję z przedsiębiorcami biznesowymi, którzy zarządzają spółkami: zarówno tymi małymi, jak i bardzo dużymi, które pretendują do pozycji lidera na rynku (lub już nim zostały). Praca w korporacji to z jednej strony z wysokie zarobki, ale z drugiej poświęcenie życia prywatnego na rzecz kariery. Osoby z generacji Y nie chcą już pracować dla światowych koncernów, kojarzących się z wyścigiem szczurów, i wybierają ścieżkę kariery w mniejszych firmach, które dają większą możliwość samorealizacji. Z mojego doświadczenia wynika, iż jedynie praca w mniejszym przedsiębiorstwie daje szanse samorealizacji. Dlaczego? Bo w takich firmach pracownik stanowi odrębną wartość, a nie siłę roboczą, dzięki czemu traktowany jest indywidualnie.

Prawo na co dzień

Reklama