Rynek pracy

1 czerwca 2018 r.

Ogólnie powyżej średniej krajowej zarabiają absolwenci aż 1606 wydziałów w Polsce, a poniżej – 2303.

Gdzie i co studiować, by dużo zarabiać i nie martwić się o pracę?1 czerwca 2018 r.

Odpowiedzi na pytania dostarcza ELA, czyli system monitoringu zawodowych losów absolwentów. Wykorzystuje on dane z ministerialne bazy POL-on oraz dane z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Dzięki temu możemy dowiedzieć się nie tylko, które kierunki gwarantują dobrze płatną pracę, ale możemy także wybrać konkretny wydział, po którym zarabia się najwięcej.

28 maja 2018 r.

Aż 42% polskich pracowników ma pozytywny stosunek do Ukraińców pracujących w Polsce.

Co czwarta firma byłaby skłonna płacić Ukraińcowi więcej niż Polakowi28 maja 2018 r.

Polacy lubią Ukraińców. Aż 85% ma do nich pozytywny lub neutralny stosunek, co wiąże się z przekonaniem, że Ukraińcy nie odbierają Polakom pracy. Takie obawy ma tylko co dziewiąta osoba – wynika z „Barometru Imigracji Zarobkowej – I półrocze 2018”. Jednak już co trzeci Polak twierdzi, że obecność Ukraińców w Polsce wpływa na obniżenie wynagrodzeń. Eksperci Personnel Service zwracają jednak uwagę, że już teraz pracownicy z Ukrainy zarabiają tyle samo co Polacy. A w obliczu deficytu kadrowego, co czwarty pracodawca byłby skłonny zapłacić Ukraińcowi więcej niż Polakowi.

28 maja 2018 r.

Aż 42 proc. polskich pracowników ma pozytywny stosunek do Ukraińców pracujących w Polsce.

Co czwarta firma byłaby skłonna płacić Ukraińcowi więcej niż Polakowi28 maja 2018 r.

Polacy lubią Ukraińców. Aż 85 proc. ma do nich pozytywny lub neutralny stosunek, co wiąże się z przekonaniem, że Ukraińcy nie odbierają Polakom pracy. Takie obawy ma tylko co dziewiąta osoba – wynika z „Barometru Imigracji Zarobkowej – I półrocze 2018”. Jednak już co trzeci Polak twierdzi, że obecność Ukraińców w Polsce wpływa na obniżenie wynagrodzeń. Eksperci Personnel Service zwracają jednak uwagę, że już teraz pracownicy z Ukrainy zarabiają tyle samo co Polacy. A w obliczu deficytu kadrowego, co czwarty pracodawca byłby skłonny zapłacić Ukraińcowi więcej niż Polakowi.

26 maja 2018 r.

Pracownika opiekującego się dzieckiem do ukończenia 4 lat nie wolno bez jego zgody zatrudniać w porze nocnej.

Podczas rekrutacji pracodawca zapytał, czy planujesz mieć dzieci? Możesz skłamać26 maja 2018 r.

Kobieta pytana podczas rozmowy kwalifikacyjnej o to, czy posiada dzieci lub czy je planuje, ma prawo skłamać. Pracownicy w ciąży nie wolno zatrudniać w porze nocnej, w godzinach nadliczbowych, ani bez jej zgody delegować poza stałe miejsce pracy, a ponadto zatrudniać w systemie przerywanego czasu pracy - prof. Monika Lewandowicz-Machnikowska z Uniwersytetu SWPS przypomina, jakie prawa przysługują pracującym matkom.