Rynek pracy

22 stycznia 2017 r.

Złożenie wypowiedzenia przez pracownika może stać się dla pracodawcy powodem do refleksji.

Składasz wypowiedzenie, ale pracodawca daje ci kontrofertę: Co wybrać, by wybrać dobrze?22 stycznia 2017 r.

Złożenie wymówienia zawsze związane jest z pewnym stresem, stres ten może się jeszcze dodatkowo zwiększyć, kiedy otrzymamy od obecnego pracodawcy kontrofertę. Jak podjąć najlepszą dla nas decyzję? Czy zawsze nowa praca to nowe, lepsze możliwości? A może jednak warto przyjąć kontrofertę od obecnego pracodawcy? Czy istnieje uniwersalna zasada pomagająca rozwiązywać takie dylematy?

20 stycznia 2017 r.

Pierwsza piątka branż, w których opublikowano najwięcej ofert pracy, nie uległa zmianie w porównaniu do roku poprzedniego.

Rynek pracy 2016: Rekordowa liczba ofert. W wielu branżach to pracownicy dyktowali warunki20 stycznia 2017 r.

W 2016 roku na portalu Pracuj.pl opublikowano 486 146 ofert pracy, co oznacza wzrost liczby ogłoszeń o 12% w porównaniu z rokiem 2015. Najwięcej ofert pochodziło z branż: handel i sprzedaż, bankowość/finanse/ubezpieczenia oraz przemysł ciężki. Pracodawcy poszukiwali głównie specjalistów ds. handlu i sprzedaży, obsługi klienta oraz IT. O pracę najłatwiej było w województwach: mazowieckim, dolnośląskim i małopolskim.

20 stycznia 2017 r.

78 proc. prezesów firm z regionu CEE uznało, że w ich organizacjach rekrutacja osób charakteryzujących się umiejętnością rozwiązywania problemów jest bardzo trudna lub trudna.

Polski pracownik: Nieźle z technologią, na bakier z logiką20 stycznia 2017 r.

Aż 78 proc. firm z Europy Środkowo-Wschodniej ma problemy z rekrutacją pracowników ze zdolnościami do rozwiązywania problemów, podczas gdy na Zachodzie odsetek ten wynosi 51 proc. – wynika z raportu PwC. To dowód ułomności systemu edukacji, nieprzygotowującego młodych ludzi do wymogów rynku pracy – oceniają eksperci ze szkoły programowania Coders Lab.

18 stycznia 2017 r.

Mapa wysokiego bezrobocia od lat pozostaje niezmieniona.

Polska B przegrywa walkę z bezrobociem18 stycznia 2017 r.

Województwo warmińsko- mazurskie z ponadczternastoprocentowym bezrobociem to czerwona plama na mapie Polski. Bo, średnio rzecz biorąc, stopa bezrobocia rejestrowanego wyniosła w grudniu 8,3 proc. – wynika ze wstępnych danych Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. To najlepszy wynik od 1990 r.

16 stycznia 2017 r.

W sondażu zwrócono uwagę, że w ostatnich trzech miesiącach pracę zmieniło 24 proc. badanych.

Rynek pracy: Polacy chcą podwyżek i premii16 stycznia 2017 r.

51 proc. ankietowanych wraz z nowym rokiem oczekiwałoby podwyżki wynagrodzenia, 56 proc. spodziewa się premii - wynika z sondażu Instytutu Badawczego Randstad pt. "Monitor Rynku Pracy". To kolejne dowody na to, że rynek pracy ma się dobrze - podkreślono w badaniu.

7 stycznia 2017 r.

Nadchodzący rok będzie należał do kandydatów, a pracodawcy będą musieli jeszcze mocniej o nich rywalizować.

2017 rokiem rywalizacji o pracowników7 stycznia 2017 r.

Stopa bezrobocia rejestrowanego poniżej 8%, większa dynamika wzrostu wynagrodzeń i odpływ ponad 0,5 mln pracowników w wyniku czynników demograficznych – to perspektywy dla polskiego rynku pracy na 2017 rok. Jak podkreślają eksperci Work Service w nadchodzących miesiącach firmy będą w jeszcze większym stopniu rywalizować o malejące zasoby kadrowe. To stworzy kandydatom odpowiednie warunki do spełnienia noworocznych postanowień o zmianie miejsca zatrudnienia.

4 stycznia 2017 r.

Z badań NBP wynika również, że wśród nowych imigrantów z Ukrainy dominują osoby młode.

Kim są Ukraińcy pracujący w Polsce4 stycznia 2017 r.

W całym ubiegłym roku pracowało w Polsce ponad 1,2 mln Ukraińców. DGP, na podstawie dostępnych danych, kreśli portret statystycznego przybysza ze Wschodu. Wyraźnie widać z niego, że wojna zmieniała charakter imigracji. Obecny wizerunek przybysza znacznie się różni od tego przed 2014 r. Według badań NBP przeprowadzonych w aglomeracji warszawskiej, w której Ukraińców jest najwięcej, w nowej fali przeważają mężczyźni, których jest 57,9 proc. (wcześniej było ich 32,9 proc.). To również osoby młode – mają średnio 32,8 roku (we wcześniejszej fali emigracji mieli przeciętnie 42,8 roku). Wśród przyjezdnych wzrósł udział osób ze wschodniej części Ukrainy. Z regionów rosyjskojęzycznych, zagrożonych konfliktem (z 6,3 proc. przed 2013 r. do 28,4 proc. w terminie późniejszym).

1 stycznia 2017 r.

W Europie Zachodniej możemy się spodziewać wzrostu płac wynoszącego 2,6 proc.

Prognozy wynagrodzeń na 2017 rok: Sprawdź, czy masz szansę na podwyżkę1 stycznia 2017 r.

Jak wynika z prognoz Komisji Europejskiej na 2017 rok, dynamika realnego wzrostu wynagrodzeń w całej Unii Europejskiej zmniejszy się w porównaniu do roku 2016. Ekonomiści w swoich prognozach zakładają podwyżki na poziomie 2%. Niestety, o ile w poprzednich latach w większości europejskich krajów obserwowaliśmy spadek cen, o tyle w 2017 roku należy spodziewać się już rosnącej inflacji. Średnia inflacja w Unii Europejskiej wyniesie 1,6%, zatem wynagrodzenia Europejczyków wzrosną realnie jedynie o 0,4%. W USA oczekuje się utrzymania stałej dynamiki wzrostu wynagrodzeń, która wyniesie ok. 3%.

Prawo na co dzień

Reklama