Rynek pracy

25 września 2016 r.

Polacy coraz częściej zmieniają pracę

Job-hopping wkracza do Polski. Coraz częściej przeskakujemy z pracy do pracy25 września 2016 r.

Mianem job-hopperów określa się osoby, które często zmieniają pracę. Termin pochodzi z USA, gdzie statystyczny pracownik przez całą swoją karierę pracuje dla kilkunastu pracodawców. Przez dziesiątki lat średnia dla pracującego Polaka wynosiła zaledwie kilku. Nie zmieniła tego nawet transformacja ustrojowa, po której bezrobocie poszybowało w górę, a niepewność pracy utrzymywała się na wysokim poziomie. W badaniach opinii publicznej dominował pogląd, że dobra praca to stała praca. W ostatnim czasie trend ulega zmianie, a wśród Polaków, zwłaszcza młodych, coraz więcej jest „skoczków”.

22 września 2016 r.

Męcina: Na rynku pracy liczyć się będzie elastyczność22 września 2016 r.

Globalizacja i digitalizacja to zjawiska, które zmieniły współczesną organizację, przyspieszyły procesy biznesowe, wpłynęły na zmiany technologiczne, odmieniły oblicze firm, z narodowych na wielokulturowe, z zamkniętych w projekty strategiczne, często zarządzane wirtualnie, gdzie coraz trudniej określić, kto jest pracodawcą, kto zarządza, a kto podejmuje kluczowe decyzje. Odcisnęły się również na samej pracy.

18 września 2016 r.

Niezliczone przerwy na kawę, częste odchodzenie od biurka i długie rozmowy ze współpracownikami mogą być traktowane jak zwykłe obijanie się.

Walka z prokrastynacją, czyli jak nie odkładać pracy na później18 września 2016 r.

Każdemu człowiekowi częściej lub rzadziej zdarza się odkładać wykonanie pewnych zadań na bliżej nieokreślone „później”. Co jednak gdy „później” staje się domeną życia zawodowego, a w rezultacie coraz częściej wykonujemy zadania byle jak, aby tylko zdążyć przed ustalonym terminem? Zdaniem doradców personalnych, takim zachowaniem obniżamy poczucie własnej wartości i tracimy w oczach współpracowników.

10 września 2016 r.

Niskie bezrobocie doskwiera pracodawcom

Rynek pracy doszedł do ściany? Bez aktywizacji zabraknie rąk do pracy10 września 2016 r.

Jeszcze w tym roku 30% firm planuje rekrutacje pracowników, ale możliwości kadrowe rynku pracy się wyczerpują – wynika z analiz Work Service. Z najnowszych danych GUS wynika, że już niemal 2,4 mln Polaków wyemigrowało z kraju, przy jednoczesnym najniższym od 25 lat poziomie bezrobocia. Sięga ono obecnie 8,6%, co oznacza, że 1,361 mln osób pozostaje bez pracy. Pomimo to, pracodawcy sygnalizują problemy ze znalezieniem nowych pracowników. Dlaczego? Ponieważ ponad 56% z nich to osoby długotrwale bezrobotne, które od ponad 20 lat nie były aktywizowane.

Prawo na co dzień

Reklama