Prawo pracy

1 października 2014 r.

Umowa zlecenia czy umowa o dzieło?

Czym się różni umowa zlecenia od umowy o dzieło1 października 2014 r.

Pracodawcy w Polsce, dążąc do ograniczenia kosztów, rzadko proponują podwładnym umowę o pracę. Zazwyczaj zatrudniają ich na podstawie umowy zlecenia bądź umowy o dzieło, które wbrew powszechnym opiniom mogą być także korzystne dla niektórych grup pracowników.

30 września 2014 r.

Obecnie firma musi dopełnić taki obowiązek najpóźniej pierwszego dnia pracy.

Pracownicy nadal bez umowy przed dopuszczeniem do pracy30 września 2014 r.

Wszystko wskazuje, że pracodawcy nadal nie będą musieli potwierdzać na piśmie warunków zatrudnienia jeszcze przed dopuszczeniem danej osoby do pracy. Sejmowa komisja nadzwyczajna ds. zmian w kodyfikacjach zarekomendowała odrzucenie poselskiego projektu nowelizacji kodeksu pracy, który zakłada wprowadzenie takiego obowiązku.

25 września 2014 r.

Przepisy limitują liczbę umów o pracę zawieranych przez nauczycieli akademickich.

Drugi etat dla wykładowcy? Nie zawsze jest możliwy25 września 2014 r.

Od kilkunastu lat pracuję na dwóch uczelniach jako nauczyciel akademicki. Rektor szkoły wyższej, w której jestem zatrudniony na pierwszym etacie, stwierdził, że zajęcia w innej placówce utrudniają mi należyte wykonywanie obowiązków. Nie zgadzam się z tą opinią, poza tym uważam, że pensje pracowników naukowo-dydaktycznych są za niskie w porównaniu do tych w gospodarce, nawet mimo ostatnich podwyżek. Nie wyobrażam sobie pracy na jednym etacie, ale czy będę musiał jednak rezygnować z drugiego na innej uczelni? – pyta pan Tomasz.

25 września 2014 r.

Równoważny system czasu pracy pozwala na elastyczne planowanie czasu pracy w ramach danego okresu rozliczeniowego.

Kiedy można wprowadzić równoważny system czasu pracy25 września 2014 r.

Z równoważnego systemu czasu pracy korzystają najczęściej firmy, w których zapotrzebowanie na pracę zmienia się w zależności od okresu – w ten sposób mogą zwiększyć jej natężenie, kiedy jest więcej zleceń i ograniczyć liczbę dni lub godzin pracy, gdy jest ich mniej. Nie można jednak stosować tego środka w przypadku, gdy chodzi o tymczasowy brak rąk do pracy, na przykład z powodu chorób czy urlopów pracowników.

Prawo na co dzień