Prawo pracy

25 października 2014 r.

Polscy pracownicy, którzy już dziś pracują najdłużej w Europie, i to za bardzo kiepskie pieniądze, będą musieli pracować jeszcze dłużej.

Eksperyment na pracownikach. Polskie władze przesuwają granice wytrzymałości25 października 2014 r.

Nie ma tygodnia, abym nie przeczytał gdzieś wywiadu z przedstawicielem jakiegoś związku pracodawców, w którym znajdują się słowa o konieczności zmiany kodeksu pracy w kierunku jego uelastycznienia. A ostatnio dowiaduję się o inicjatywie grupy posłów PO dotyczącej konieczności jego zmiany po to, aby można było płacić za przepracowany dzień ustawowo wolny, zamiast dawać za niego jakiś inny dzień wolny. Uważam wszystkie te propozycje za kolejny przejaw ofensywy pracodawców na ostatnie bastiony chroniące pracowników przed bezlitosnym wyzyskiem.

23 października 2014 r.

Uchwaloną nowelizację pozytywnie oceniali związkowcy, choć nie do końca spełnia ona ich postulaty. „Projekt rządu to krok w dobrym kierunku i w części realizuje nasze postulaty” – oceniał w rozmowie z PAP przewodniczący NSZZ Solidarność Piotr Duda.

Umowy zlecenia oskładkowane. Tusk zainicjował początek końca śmieciówek23 października 2014 r.

O „powolnym eliminowaniu śmieciówek, żeby to zbyt mocno nie uderzyło w rynek pracy" mówił po raz pierwszy w połowie grudnia 2013 r. ówczesny premier Donald Tusk. "Dylemat jest prosty, chociaż okrutny – czy mamy podjąć wspólną decyzję o rozpoczęciu procesu oskładkowania i opodatkowania tych źródeł dochodu, które dziś nie są oskładkowane, żeby zbudować system, możliwie szczelny, bezpieczny dla przyszłych emerytów i sprawiedliwy, ale ze świadomością, że oznacza to opodatkowanie tych, którzy dzisiaj płacą niższe podatki” – mówił wtedy premier. „Likwidacja śmieciówek, to jest zwiększenie opodatkowania lub oskładkowania wobec tych, którzy dziś tego nie płacą. Koniec kropka” – uzasadniał.

21 października 2014 r.

Czy przepisy o czasie pracy będą dobrze chronić zasadę przeciętnie pięciodniowego tygodnia pracy?

Czy zniknie pięciodniowy tydzień pracy21 października 2014 r.

Czy poselski projekt nowelizacji kodeksu, który przewiduje zmianę zasad rekompensowania pracy w dzień wolny z tytułu przeciętnie pięciodniowego tygodnia pracy, grozi tym, że będziemy musieli przychodzić do firmy przez sześć dni?

20 października 2014 r.

Sejm zajmie się w tym tygodniu ozusowaniem umów zleceń20 października 2014 r.

Dotychczas projektem zajmowała się Komisja Polityki Społecznej i Rodziny. „Nowelizacja ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych ma spowodować ozusowanie umów zleceń. Chodzi o to, aby osoby, które pracują na takich umowach budowały kapitał na przyszłe emerytury” - mówiła PAP sprawozdawca komisji Izabela Mrzygłocka (PO). Podkreśliła, że proponowane zmiany mają na celu wyeliminowanie patologii panującej obecnie na naszym rynku pracy.