Prawo pracy

24 lutego 2017 r.

Teraz być może czeka pracodawców kolejna niekorzystna dla nich zmiana, która znowu ułatwi pracownikom uzyskanie rekompensaty za dyskryminację

Spór o przyczyny dyskryminacji. Czy każdy powód jest dobry, by pozwać pracodawcę24 lutego 2017 r.

Sąd Najwyższy w składzie siedmiu sędziów podjął w ubiegłym roku uchwałę, w której stwierdził, że nawet jeśli pracownik nie odwołał się od wypowiedzenia umowy o pracę, nie oznacza to, że nie może wystąpić przeciwko pracodawcy o odszkodowanie z tego powodu, że przyczyna wypowiedzenia lub jego wyboru do zwolnienia była dyskryminująca (sygn. akt III PZP 3/16).

23 lutego 2017 r.

Zatrudniony obcokrajowiec jest zobowiązany do bezwzględnego zachowania w tajemnicy informacji dotyczących pracodawcy i jego kontrahentów.

Swoboda zawierania umów nie daje prawa do wyzysku Ukraińca23 lutego 2017 r.

500 zł za nieobecność w pracy, 3 tys. zł za naruszenie dobrego imienia firmy, 5 tys. zł za wyjawienie tajemnicy przedsiębiorstwa – to tylko niektóre z zapisów proponowanych przez polskich pracodawców osobom ze Wschodu (pisaliśmy o tym na białych stronach DGP 9 lutego, nr 28/2017). Mimo że obowiązuje swoboda w zawieraniu umów, to jednak nie wszystkie chwyty są dozwolone.

20 lutego 2017 r.

Agencje obawiają się przede wszystkim tego, że nie znajdą pracodawców użytkowników, którzy będą zainteresowani zatrudnieniem ciężarnych i zaoferują odpowiednie warunki pracy.

Firmy: Zasiłek dla pracownic tymczasowych zamiast pensji20 lutego 2017 r.

W tym tygodniu odbędzie się pierwsze czytanie rządowego projektu nowelizacji ustawy o zatrudnianiu pracowników tymczasowych. Zakłada on, że umowy, które miałyby się rozwiązać po trzecim miesiącu ciąży pracownicy, z mocy prawa będą przedłużane do dnia porodu (kobiety zyskałyby więc gwarancję wynagrodzenia do czasu narodzin dziecka oraz zasiłek macierzyński po tej dacie).

18 lutego 2017 r.

Nie każde porozumienie o rozwiązaniu umowy o pracę z zastrzeżeniem warunku będzie dopuszczalne – wiele zależy od okoliczności danej sprawy.

Czy rozwiązanie stosunku pracy można uzależnić od zdarzenia przyszłego i niepewnego18 lutego 2017 r.

Zamierzamy zatrudnić pracownika na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony na stanowisku przedstawiciela handlowego. Do umowy chcielibyśmy wprowadzić postanowienie, zgodnie z którym ulegnie ona rozwiązaniu z końcem roku kalendarzowego, jeżeli zatrudniony nie osiągnie wyznaczonego przez firmę rocznego wyniku sprzedaży. Czy taki zapis jest zgodny z przepisami?

17 lutego 2017 r.

Zespół zajmujący się nowym kodeksem pracy stoi przed dużym wyzwaniem.

Zmiany w prawie pracy: Nad czym powinna pracować komisja kodyfikacyjna17 lutego 2017 r.

Trwają prace nad nowymi kodeksami prawa pracy. Zajmuje się tym Komisja Kodyfikacyjna Prawa Pracy, działająca w dwóch zespołach. Ich zadaniem jest przygotowanie projektów dwóch regulacji, tj. kodeksu pracy oraz kodeksu zbiorowego prawa pracy. Niewątpliwie więc czekają nas również nowe przepisy o czasie pracy. Powstaje pytanie, w jakim kierunku powinny one zmierzać.

Prawo na co dzień

Reklama