Prawo pracy

23 października 2017 r.

O znaczeniu EFPS przesądza zakres gwarancji, jakie mają być wprowadzone w ramach tej inicjatywy.

Rząd kluczy w sprawie gwarancji socjalnych23 października 2017 r.

Minister rodziny, pracy i polityki społecznej musi dziś przedstawić stanowisko w sprawie europejskiego filaru praw socjalnych. Od tej decyzji będą zależeć przyszłe uprawnienia zatrudnionych, w tym dotyczące płac i ochrony przed zwolnieniem.

13 października 2017 r.

Jak ukarać za zorganizowanie imprezy w pracy

Czy i jak ukarać za zorganizowanie imprezy w pracy13 października 2017 r.

OPIS SYTUACJI: Przynajmniej jedną trzecią życia spędzamy w pracy. Dla wielu jest ona drugim domem i przenoszą do niej domowe zwyczaje, np. obchodzenie prywatnych uroczystości. Szczególnie w tych firmach, które w relacjach zawodowych chcą wprowadzać luźniejszą atmosferę. Jednak gdy świętowanie odbywa się w firmie, pracodawca może mieć kłopot, jeśli pracownik nie tylko poczęstował koleżanki i kolegów doskonałym jedzeniem, ale na dodatek alkoholem. Taka sytuacja miała miejsce w firmie pana Władysława. Jego pracownik Emil Miszczuk postanowił uczcić swoje imieniny w czasie pracy, zakrapiając tę okazję wysokoprocentowym napojem. Pan Władysław, zdenerwowany rozmachem świętowania, wskutek którego wiele osób na dłuższy czas odstąpiło od wykonywania pracy, postanowił raz na zawsze skończyć z nadmiernie rozluźnioną atmosferą w firmie. W celu omówienia ewentualnych działań wobec organizatora imprezy zaprosił na spotkanie panią Grażynę, kadrową, oraz pana Dionizego, firmowego prawnika.

13 października 2017 r.

TSUE zajął wreszcie długo oczekiwane stanowisko, ale znaków zapytania wciąż jest bardzo wiele.

Zmiana warunków pracy: Po wyrokach TSUE więcej pytań i ból głowy dla sądów13 października 2017 r.

Wypowiedzenie zmieniające warunki zatrudnienia oraz zwolnienie grupowe – dla wielu osób te dwa pojęcia mogą brzmieć jak niemające ze sobą nic wspólnego. Już na pierwszy rzut oka widać przecież, że w pierwszym chodzi o zmianę w warunkach pracy, a w tym drugim o jej utratę. Jednak nic bardziej mylnego. A przynajmniej – zdaniem Trybunału Sprawiedliwości UE. Ostatnio w dwóch sprawach, zainicjowanych pytaniami polskich sądów, stwierdził on, że dokonując wypowiedzeń warunków pracy i płacy większej liczbie pracowników (która przekracza określone progi), trzeba przeprowadzić procedurę zwolnień grupowych. Czyli m.in. konsultować działania ze związkami zawodowymi i powiadamiać o nich urząd pracy.

Reklama