Radni nie mogą określać terminu, w którym prywatny żłobek może ubiegać się o dofinansowanie. Wniosek w tej sprawie można złożyć w dowolnym momencie w ciągu roku budżetowego.
Tak uznało Kolegium Regionalnej Izby Obrachunkowej w Bydgoszczy, które stwierdziło nieważność uchwały podjętej przez radę miejską Szubina. Jej celem było uregulowanie kwestii udzielania dotacji dla funkcjonujących na terenie gminy żłobków. RIO zakwestionowało jednak zapis uchwały wskazujący, że wniosek o przyznanie takiego dofinansowania powinien być złożony do burmistrza miasta nie później niż do 30 września roku poprzedzającego ten, na który ma być udzielone wsparcie. Zdaniem organu nadzoru radni naruszyli w ten sposób art. 60 ust. 1 ustawy z 4 lutego 2011 r. o opiece nad dziećmi w wieku do lat 3 (t.j. Dz.U. z 2016 r. poz. 157). Przewiduje on, że podmioty prowadzące żłobki, kluby dziecięce lub zatrudniające dziennych opiekunów mogą otrzymać na każdego malucha dotację celową z budżetu gminy.
RIO podkreśla, że zgodnie z tym przepisem dotacja jest przyznawana na realizację określonych zadań, a nie na dofinansowanie bieżącej działalności podmiotów. W związku z tym nie są one zobowiązane do wyprzedzającego rok budżetowy planowania liczby dzieci, które mają być objęte opieką w danym miesiącu. W konsekwencji mogą się ubiegać o dotację w dowolnym momencie, jeśli tylko realizują wynikające z ustawy żłobkowej zadania. Co więcej, ustawodawca nie wprowadził uregulowań dotyczących terminu złożenia wspomnianego wniosku, tak jak ma to miejsce w art. 90 ust. 1a, 2b i 2d ustawy z 7 września 1991 r. o systemie oświaty (t.j. Dz.U. z 2015 r. poz. 2156 ze zm.).
Drugim powodem stwierdzenia nieważności uchwały był zapis, który umożliwiał uzyskanie dotacji na każde dziecko zamieszkujące na terenie gminy Szubin. W ocenie RIO taka regulacja również stanowi naruszenie art. 60 ustawy, który zakłada, że wprawdzie przyznawanie dofinansowania ma charakter fakultatywny i zależy od decyzji organu stanowiącego, ale jeśli zdecyduje się na takie działanie, to wsparcie należy się na każdego podopiecznego placówki. Tym samym przyjęcie kryterium miejsca zamieszkania jest nieuprawnionym zawężeniem ustawowych zasad.
ORZECZNICTWO
Uchwała nr XXI/50/2016 Kolegium Regionalnej Izby Obrachunkowej w Bydgoszczy. www.serwisy.gazetaprawna.pl/orzeczenia