Program mieszkaniowy Mieszkanie+ zostanie zaprezentowany na początku czerwca, zapowiedziała premier Beata Szydło. Pod koniec miesiąca zapadnie decyzja, czy wprowadzony zostanie jednolity podatek który, miałby połączyć PIT i składki na ZUS, dodała. Także w czerwcu mają zostać zaprezentowane założenia reform w sektorach zdrowia i edukacji.

"Do końca roku mamy do zrealizowania jeszcze kilka bardzo ważnych reform. Na początku czerwca zostanie zaprezentowany program mieszkaniowy - 'Mieszkanie+'. To kolejny krok w kierunku wspierania rodzin. Dzięki temu programowi każda rodzina w Polsce, nawet o przeciętnych dochodach, będzie miała szansę na własne mieszkanie" - powiedziała Szydło w wywiadzie dla "Gazety Polskiej".

Jak oceniał niedawno ekonomista Coface w Europie Centralnej Grzegorz Sielewicz, program Mieszkanie+ może być motorem wzrostu dla sektora budowlanego. Wskazywał, że znane na obecną chwilę założenia, w tym rozwój rynku mieszkań na wynajem, wydają się racjonalnym rozwiązaniem, sprzyjającym mobilności wewnętrznej i zwiększeniu atrakcyjności tego segmentu rynku.

"Ponadto pracujemy nad wdrożeniem w Polsce zupełnie nowego systemu podatkowego. Naszym założeniem jest wprowadzenie jednego podatku. Pod koniec czerwca będziemy mogli powiedzieć, czy się na to zdecydujemy. W tej chwili prowadzone są prace eksperckie" - wskazała także premier.

Ostatnio "Dziennik Gazeta Prawna" podał - powołując się na głównego ekonomistę ZUS, który kieruje zespołem ekspertów w sprawie podatku, Pawła Wojciechowskiego - że pracując nad jednolitym podatkiem rząd rozważa także zmianę struktury klina podatkowego,.

"Na koniec tego roku planujemy reformę sądownictwa. W czerwcu założenia zmian systemowych przedstawią także minister zdrowia i minister edukacji. Ponadto to, co obiecywaliśmy w kampanii, czyli obniżenie wieku emerytalnego. W sejmie jest projekt prezydenta Andrzeja Dudy, sądzę, że do końca roku zostanie on przyjęty" - podsumowała Szydło.

Prezydent Andrzej Duda podpisał projekt ustawy zakładający przywrócenie poprzedniego wieku emerytalnego - 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn jeszcze we wrześniu ub.r.