statystyki

Kobiety kontra mężczyźni. W Polsce płace się wyrównują

autor: Maciej Suchorabski06.03.2016, 15:30; Aktualizacja: 06.03.2016, 16:52
praca, komputer, internet, kobieta

Najbardziej zrównoważonym krajem ze względu na wynagrodzenia kobiet i mężczyzn (ang. gender pay gap) okazałą się Słoweniaźródło: ShutterStock

Zgodnie z badaniami przeprowadzonymi przez Eurostat, w Estonii występuje największa różnica pomiędzy wynagrodzeniami kobiet i mężczyzn na terenie całej Unii Europejskiej. Wynosi ona prawie 30 proc.

Reklama


Reklama


Do tej pory w żadnym z krajów UE nie udało się jeszcze całkowicie wyrównać płac pomiędzy kobietami i mężczyznami. Polska w statystykach wyprzedza jednak całą czołówkę najlepiej rozwiniętych gospodarczo krajów w Europie.

Najbardziej zrównoważonym krajem ze względu na wynagrodzenia kobiet i mężczyzn (ang. gender pay gap) okazała się Słowenia. Tuż za nią uplasowała się Malta oraz Polska, gdzie mężczyźni zarabiają o 6,4 proc. więcej niż kobiety.

Stawkę zamyka Estonia, w której mężczyźni otrzymują o 29,9 proc wyższe wynagrodzenia o kobiet. Podoba sytuacja występuje w Austrii (23 proc.), Czechach (22,1 proc.) oraz Niemczech (21,6 proc.)

Poniższy wykres prezentuje różnice w wynagrodzeniach pomiędzy kobietami a mężczyznami w krajach UE. Jako podstawę szacunków przyjęto średnią wysokość zarobków na godzinę. Eurostat nie dotarł niestety do danych jednego państwa – Grecji. Dla 28 krajów UE gender pay gap wyniosła 16,4 proc.

Jeśli chodzi natomiast o globalną tendencję w rozbieżności wynagrodzeń pomiędzy płciami, pomimo tego, że kobiety zarabiają prawie 2 razy więcej niż w 2006 roku to wynagrodzenia mężczyzn również wrosły blisko o 50 proc. Oznacza to, że kobiety w 2015 roku osiągnęły poziom zarobków mężczyzn z 2006 roku, czyli 11 tys. dolarów rocznie. Jak wynika z rankingu Global Gender Gap Index 2015, w Islandii występują najmniejsze na świecie różnice wynagrodzeń pomiędzy kobietami a mężczyznami.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

 • x(2016-03-06 17:15) Odpowiedz 00

  Na pewno różnice między zarobkami pań i panów są większe - na oko jakieś 20-30 proc.

 • umieram z braku motywacji do pracy(2016-03-06 18:32) Odpowiedz 00

  jako kobieta po 38 latach pracy w budżetówce mam 2300 zł brutto - ok. 1400 zł netto, no na pewno się mogę porównać ale do biedoty polskiej pomimo,że pracuję, od 8 lat mamy zamrożone place, szkoda, ze rząd nas pracowników razem z naszymi rodzinami nie zamroził, bo po tylu latach mrożenia nas już mamy całkowicie zamrożone nasze mózgi, nie mamy siłyanu motywacji aby pracować

 • ewa(2016-03-06 19:41) Odpowiedz 00

  Jeszce powinien byc taki sam wiek emerytalny dla kobiet i mężczyzn tj. 65 lat w tym również dla MUNDUROWYCH , GÓRNIKÓW , SĘDZIÓW I PROKURATORÓW !!!!!!!!!!!!! z takim samym sposobem naliczania emerytur !!!

 • maxxmee(2016-06-01 16:54) Odpowiedz 00

  Kobiety czy mężczyźni mogą więcej? – pytanie zdaje się być trudne. Głównie wszystko zależy od okoliczności, ale istotne jest to, że kobiety są z reguły bardziej uprzywilejowane niż mężczyźni. Mówiąc zwięźle wartość kobiet w społeczeństwie jest znacznie wyższa. Moim skromnym zdaniem dzieje się tak, ponieważ było tak dawniej i jak się okazuje jest tak samo po dziś dzień. Na szczęście w internecie pojawiają się głosy równowagi np. MGTOW Polska (MGTOW to skrót od „man go their own way) tak jak kilka innych serwisów.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Prawo na co dzień

Galerie

Polecane

Reklama