statystyki

Poradnia kadrowa z 3 marca 2016

03.03.2016, 09:21; Aktualizacja: 03.03.2016, 10:27
Dlaczego regularne spóźnienia pracownika uzasadniają dyscyplinarkę?

Dlaczego regularne spóźnienia pracownika uzasadniają dyscyplinarkę?źródło: ShutterStock


● Kiedy zwolnienie okolicznościowe może przepaść

● Czy ze spawaczem można zawrzeć umowę o zakazie konkurencji

● W jaki sposób inspektorowi ds. bhp powierzyć prowadzenie szkoleń okresowych

● Dlaczego regularne spóźnienia pracownika uzasadniają dyscyplinarkę

● Niecały miesiąc temu zmarł mój mąż. Zaraz po tym wróciłam do pracy. Jednak dopiero po trzech tygodniach dowiedziałam się, że mogę wykorzystać tzw. urlop okolicznościowy (2 dni). Pracodawca mi go jednak odmówił, bo upłynęło zbyt dużo czasu od zdarzenia, a ja nie przedstawiłam konkretnego celu tego zwolnienia. Czy miał rację?

Tak. W podanym stanie faktycznym decyzja pracodawcy była prawidłowa, choć należy zastrzec, że mógłby on również uznać wniosek pracownika, o ile ten należycie by go uzasadnił.

W pierwszej kolejności zauważmy, że w rozporządzeniu w sprawie sposobu usprawiedliwiania nieobecności w pracy oraz udzielania pracownikom zwolnień od pracy – od par. 4 do 15 – wymienione są różne przypadki zwolnień od pracy, które w znaczeniu potocznym często utożsamiane są z urlopem okolicznościowym. Z par. 15 pkt 1 tego rozporządzenia wynika, że pracodawca jest obowiązany zwolnić pracownika od pracy na czas dwóch dni w razie jego ślubu lub urodzenia mu się dziecka albo w przypadku zgonu i pogrzebu jego: małżonka, dziecka, ojca, matki, ojczyma lub macochy.

Zgodnie z par. 16 rozporządzenia za czas zwolnienia od pracy, o którym mowa m.in. w par. 15, pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia ustalonego w sposób określony w przepisach wydanych na podstawie art. 297 kodeksu pracy.

Problem w tym, jak potraktować wniosek pracownika o skorzystanie z takiego zwolnienia od pracy, gdy został złożony kilka tygodni po zdarzeniu będącym ewentualną podstawą zwolnienia.


Pozostało jeszcze 86% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane