statystyki

Dyscyplinarka za nieodpowiedni strój

autor: ŁG25.02.2016, 07:22; Aktualizacja: 25.02.2016, 08:41
praca, biuro, open space

Dress code obowiązujący w miejscu pracy powinien być określony w umowie, regulaminie pracy bądź w innych obowiązujących wewnętrznych zarządzeniach. źródło: ShutterStock

Czy niewłaściwy ubiór może stanowić podstawę do rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika?

Reklama


Reklama


W pierwszej kolejności należy wskazać, iż dress code obowiązujący w miejscu pracy powinien być określony w umowie, regulaminie pracy bądź w innych obowiązujących wewnętrznych zarządzeniach. Jeżeli taki obowiązek nie został ustalony we wskazanych dokumentach, należy zwrócić uwagę na art. 100 k.p., zgodnie z którym pracownik zobowiązany jest stosować się do poleceń przełożonych. Nieprzestrzeganie obowiązujących zasad w zakresie ubioru może skutkować naruszeniem tego przepisu. Odpowiedzialność na podstawie tej regulacji jest jednak ograniczona przez art. 111 k.p. Zgodnie z nim pracodawca jest zobligowany do poszanowania godności i innych dóbr osobistych pracownika (bezsprzecznie należy do nich wizerunek).

Co ważne, nieodpowiedni strój może być zakwalifikowany przez pracodawcę jako przejaw nieprzestrzegania przez pracownika ustalonej organizacji i porządku w procesie pracy. Wówczas zatrudniający jest uprawniony do zastosowania kary upomnienia lub nagany. Może on także zastosować karę pieniężną, jeśli niewłaściwy ubiór narusza przepisy bhp. Należy pamiętać, iż pracodawca nie ma obowiązku gradacji kar porządkowych. Może on więc np. zastosować naganę, nawet gdy uprzednio pracownik nie był karany (ma też prawo zastosować karę upomnienia za niewielkie nawet naruszenie).

Należy też rozważyć, czy nieodpowiedni strój może skutkować zwolnieniem dyscyplinarnym. Zgodnie z wyrokiem Sądu Najwyższego z 25 stycznia 2005 r. (sygn. I PK 153/04) rozwiązanie umowy bez wypowiedzenia jest zasadne wtedy, gdy oprócz spełnienia przesłanek z art. 52 k.p. zachowanie pracownika stanowi zagrożenie dla interesów pracodawcy. Ponadto musi być to naruszenie szczególnie drastyczne i wyjątkowo naganne. Może więc chodzić o sytuację, gdy wysoce nieodpowiedni i nieadekwatny do sytuacji strój pracownika doprowadzi do utraty kluczowego klienta lub kontraktu. Należy jednak wskazać, iż sąd pracy nie jest związany oceną pracodawcy co do zachowania zatrudnionego (ocena ta podlega sądowi).

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Polecane

Reklama

  • T1000(2016-02-25 22:05) Odpowiedz 00

    "Należy jednak wskazać, iż sąd pracy nie jest związany oceną pracodawcy co do zachowania zatrudnionego". Trudno, żeby sąd był związany oceną strony. Po co byłby potrzebny ludziom taki sąd?

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Prawo na co dzień

Galerie

Polecane

Reklama