statystyki

RPO kwestionuje wybór dyrektorów służby cywilnej

autor: AR02.02.2016, 07:27; Aktualizacja: 02.02.2016, 08:14
Bodnar RPO

W ocenie RPO niekonstytucyjna jest zmiana reguł obsadzania wyższych stanowisk. źródło: newspix.pl

Rzecznik praw obywatelskich skierował do Trybunału Konstytucyjnego wniosek o zbadanie zgodności ustawy z 30 grudnia 2015 r. o zmianie ustawy o służbie cywilnej oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2016 r. poz. 34) z ustawą zasadniczą.

Reklama


Reklama


Adam Bodnar kwestionuje m.in. usunięcie przepisów gwarantujących dotychczas dostęp do wyższych stanowisk w służbie cywilnej w drodze otwartego i konkurencyjnego naboru. Jego zdaniem ustawodawca przywrócił arbitralność w obsadzaniu tych stanowisk. – Nie sposób w związku z tym mówić o realizacji prawa dostępu do służby publicznej na jednakowych zasadach, skoro prawo to będą mogli realizować wyłącznie ci obywatele, którzy mają ekskluzywny dostęp do niepublicznych informacji o wolnych wyższych stanowiskach w służbie cywilnej – argumentuje.

W ocenie RPO niekonstytucyjna jest także zmiana reguł obsadzania wyższych stanowisk. Ma ono następować w drodze powołania w rozumieniu przepisów kodeksu pracy. Pozostaje to w sprzeczności z zasadami zawodowego, politycznie neutralnego i stabilnego korpusu służby urzędniczej w administracji państwowej. 

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Prawo na co dzień

Galerie

Polecane

Reklama