statystyki

RPO zaskarżył zmiany w ustawie o służbie cywilnej do TK

01.02.2016, 12:04; Aktualizacja: 01.02.2016, 12:22
prawo

RPO zaskarżył zmiany w ustawie o służbie cywilnej do TKźródło: ShutterStock

Uchwalona 10 grudnia 2015 r. zmiana ustawy o służbie cywilnej doprowadziła do ważnych przekształceń modelu funkcjonowania administracji rządowej. Rzecznik Praw Obywatelskich skierował do Trybunału Konstytucyjnego wniosek, w którym zakwestionował przede wszystkim usunięcie przepisów gwarantujących dotychczas dostęp do wyższych stanowisk w służbie cywilnej w drodze otwartego i konkurencyjnego naboru.

Reklama


Reklama


Ustawodawca przywrócił arbitralność w obsadzaniu tych stanowisk. Nie sposób w związku z tym mówić o realizacji prawa dostępu do służby publicznej na jednakowych zasadach, skoro prawo to będą mogli realizować wyłącznie ci obywatele, którzy mają ekskluzywny dostęp do niepublicznych informacji o wolnych wyższych stanowiskach w służbie cywilnej. Ustanowione unormowanie dotyczące obsadzania tych stanowisk nie służy zapewnieniu zawodowego, rzetelnego, bezstronnego i politycznie neutralnego wykonywania zadań państwa.

Niekonstytucyjna w ocenie RPO jest także zmiana reguł obsadzania wyższych stanowisk w służbie cywilnej. Ma ono następować w drodze powołania w rozumieniu przepisów kodeksu pracy. Pozostaje to w sprzeczności z zasadami zawodowego, politycznie neutralnego i stabilnego korpusu służby urzędniczej w administracji państwowej. Powołanie jest najmniej chronionym i przez to najmniej stabilnym rodzajem stosunku pracy, a związana z powołaniem możliwość swobodnego odwołania urzędnika z zajmowanego stanowiska przez organ powołujący jest zaprzeczeniem stabilności służby i zachowania przez urzędnika politycznej neutralności. Wykonywanie zadań państwa w urzędach administracji rządowej powinno być wolne od jakichkolwiek wpływów i nacisków politycznych. Stabilność zatrudnienia w służbie cywilnej ma w związku z tym zasadnicze znaczenie z punktu widzenia bezstronnego i neutralnego politycznie wykonywania zadań państwa. Brak poczucia bezpieczeństwa prawnego oraz permanentna obawa przed możliwością zwolnienia z pracy z pewnością nie sprzyjają zasadzie bezstronności i politycznej neutralności.

Rzecznik krytycznie ocenił również konstytucyjność wygaśnięcia stosunków pracy z osobami zajmującymi wyższe stanowiska służbowe w służbie cywilnej po upływie 30 dni od dnia wejścia w życie ustawy, jeżeli przed upływem tego terminu nie zostaną im zaproponowane nowe warunki pracy lub płacy. Zakwestionowana regulacja nie zawiera jakichkolwiek merytorycznych kryteriów weryfikacji dotychczasowej kadry urzędniczej zatrudnionej na wyższych stanowiskach w służbie cywilnej. Osoby, które zostały w przeszłości zatrudnione na podstawie otwartego i konkurencyjnego naboru, spełniające szczegółowe kryteria określone w ustawie o służbie cywilnej, mogą w krótkim terminie zostać pozbawione pracy tylko dlatego, że ustawodawca zdecydował się zastąpić dotychczasowy konstytucyjny wymóg bezstronności, rzetelności i neutralności politycznej swobodnym uznaniem organu powołującego; uznaniem, w ramach którego decydujące będą racje polityczne a nie merytoryczne, czego dowodem jest radykalne obniżenie wymagań kwalifikacyjnych dla osób ubiegających się o zatrudnienie na wyższych stanowiskach w służbie cywilnej.

Dokonane w tym zakresie zmiany w ocenie Rzecznika Praw Obywatelskich naruszają konstytucyjne standardy dotyczące dostępu do służby publicznej na jednakowych zasadach (art. 60 Konstytucji) oraz funkcjonowania korpusu służby cywilnej w urzędach administracji rządowej (art. 153 ust. 1 Konstytucji). Przyjęty mechanizm wygaszania stosunków pracy jest ponadto niezgodny z zasadą zaufania do państwa i prawa (art. 2 Konstytucji), gdyż bez konstytucyjnie uzasadnionego powodu narusza bezpieczeństwo prawne osób dotychczas zajmujących wyższe stanowiska w służbie cywilnej.

Lesław Nawacki – Dyrektor Zespołu Prawa Pracy i Zabezpieczenia Społecznego w Biurze RPO: autorzy ustawy wskazują na konieczność uelastycznienia i odformalizowania zatrudniania na stanowiskach, szczególnie związanych z wykonywaniem polityki Rządu oraz zapewnieniem sprawnego administrowania i zarządzania kadrami. Odwołują się przy tym do praktyki wskazującej na wydłużające się, a przez to nieefektywne obecne procedury naboru, co w konsekwencji prowadzi do opóźnień w obsadzaniu stanowisk. Wskazane powody mogłyby uzasadniać co najwyżej usprawnienie postępowania konkursowego. Nie są to jednak argumenty uzasadniające podjęcie działań polegających na opróżnieniu już obsadzonych w wyniku konkursu stanowisk oraz rezygnację z naboru konkursowego i uchylenia niektórych kryteriów dostępu do wyższych stanowisk. Prowadzą one do zmiany modelu funkcjonowania służby cywilnej. Stąd wątpliwości konstytucyjne, czy nowe zasady dostępu do wyższych stanowisk w służbie cywilnej pozostają w zgodzie ze standardami konstytucyjnymi, a zwłaszcza czy zapewniają zawodowe i rzetelne wypełnianie zadań państwa.

Link do wniosku do TK>>

Reklama


Źródło:PAP

Polecane

Reklama

 • dziadek Franek(2016-02-01 12:55) Odpowiedz 71

  Ja się pytam- kiedy Rzecznik Praw Obywatelskich- Bodnar , skieruje do TK ,,wrzucony podstępnie,, przez PO - art.25 ust.1b do ustawy o fus z2013r. na podstawie którego, odbiera się wcześniejszym emerytom nabyte prawa do świadczeń do końca 2008 roku ? Dlaczego akceptuje Pan łamanie zasady-,,prawo nie działa wstecz,,? Czy to dlatego, że to Platforma złamała zapisy Konstytucji a Bodnar jako ,,kolega po fachu,, nie widzi wadliwego art.25 ust 1b. w ustawie o fus z 2013r ? Panie Bodnar- wcześniejsze emerytki zwracały się z apelem o zajęcie stanowiska RPO w tej sprawie- Pana odpowiedzią było to, że wprowadzony art.25 ust1b do ustawy o fus jest zgodny z Konstytucją. Dobrze Pan wyjaśnił - dla wcześniejszych emerytów Platforma mogła łamać Konstytucję wprowadzając wadliwe zapisy do ustawy- a ustawy, które wprowadza obecny rząd- wszystkie są dla Pana łamaniem Konstytucji. Zajmuje Pan stanowisko Rzecznika Praw Obywatelskich- tylko się pytam- dla kogo jest Pan powołany na te stanowisko? Czy aby nie tylko dla przegranej w wyborach Platformy ? Tak nie postępuje Rzecznik Praw Obywatelskich- walka z PIS-em pokazuje- kim Pan jest i na czyje zlecenie Pan działa.

 • Gość(2016-02-01 13:31) Odpowiedz 60

  Rzecznik występuje o przywrócenie fikcji konkursowej która, istnieje od powołania służby, mało wiesz człowieczku na ten temat. Koniec z fikcją jest bardzo potrzebny, a wręcz konieczny ! Morze byś Rzeczniku ziają się zniknięciem zapisy z 1997 roku w ustawie, zapisu o nabyciu prawa do emerytury po udokumentowanym 40 letnim stażu pracy bez względu na wiek. Przypomnę że jest to prawo nabyte zapisane w Konstytucji Jaskierniowej i Kwasowej, którą skroili członkowie PZPR.

 • windykator(2016-02-01 15:28) Odpowiedz 30

  „Wykonywanie zadań państwa w administracji powinno być wolne od nacisków agentow russko-prusskich !!!"

 • Prawnik(2016-02-01 15:34) Odpowiedz 20

  Moze by tak rzecznik wyjasnil, jak sie ma do postanowien Konstytucji obowiazujaca od 1 maja 2015r mozliwosc przeliczania emerytur dla najbogatszych (pobierajacych wynagrodzenie za prace, emeryture i majacych srednia z ostatnich lat ponad 250%).To skutkuje nawet kilkutysiecznymi podwyzkami emerytur. Czy to aby nie stworzyli glownie dla siebie "przegrani" politycy!!! Wyjasnic tez trzeba, czy juz nie ma przepisow wymagajacych zmiany (wypowiedzenia) umowy o prace zawartej na pismie rowniez w formie p i s e m n e j , i czy cywilizowane prawo moze przewidywac ten sam okres wypowiedzenia dla pracujacego kilka miesiecy i pracujacego kilkanascie lub kilkadziesiat lat???

 • K(2016-02-02 07:04) Odpowiedz 00

  O co chodzi z tym ekskluzywnym dostępem do niepublicznych informacji, wiadomo ze wszystko co lepsz e wzasadzie z partyjnego nadania albo z nim powiazanym, PRL wykształcił za darmo z wolnym więcej niż dni w roku miliony , wielu z nicj przejęło władze by gnębic innyhc , dochodiz do takich patologii ze w rodzine nie chca by wykształceni ciezkim trudem godnie zarabiali, układy zwiazkowo mafijne wysłaly jednych na emerytury lepsz enawet ogromnre przeestępcze pzresytepcóew a tera zwykorzystują wiekszoscjak się da , złodzieje rozkradli i majątki wokół ze kilka kumulacji by musiał trafić ale tez cxeny złoziejskiei , jedeynie rewolucja ale nie francuska że „cueiemny’ ludf choć nie ceimny lud obecnie to debile dajacy się ucisakć i swoich pozalajacy na okradanie z aczeg się da przez kasty rzadzące, bamki, Rydyka utrzymujacego chyba polityków go sponsorujacch i podobnych złodziei, nikt niczegho się nie dowue nie wyjaśni,coś tam napisza , slyz gardza cych obytwalelem z przywilejami mnówsteo, korupcja wieksza niż na białorusi jak podają, akty tazw prawa marnr RPO nie skarży , nie am zdrowia, nie widiz sensuwalkiz wiatrakami !

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Prawo na co dzień

Galerie

Polecane

Reklama