statystyki

Jak rozliczyć premie uznaniowe dla pracowników

autor: Ewa Ciechanowska18.01.2016, 09:04; Aktualizacja: 18.01.2016, 09:50
kredyt gotówkowy-pieniądze-złoty

Spółka planuje wypłacać swoim pracownikom premie roczne.źródło: ShutterStock

TEZA: Premie uznaniowe wypłacane pracownikom przez spółkę powinny być ujmowane w kosztach uzyskania przychodów w miesiącu wypłaty.Jak rozliczyć premie uznaniowe dla pracowników

Nr IBPB-1-2/4510-681/15/MW, INTERPRETACJA INDYWIDUALNA DYREKTORA IZBY SKARBOWEJ z 31 grudnia 2015 r.

PROBLEM

Spółka planuje wypłacać swoim pracownikom premie roczne. Decyzja o wypłacie jest uzależniona od wyniku finansowego osiągniętego przez spółkę i podejmowana w kolejnym roku finansowym na podstawie sprawozdania rocznego za rok poprzedni. W związku z tym w roku finansowym, za który są wypłacane premie, nie jest wiadome, czy zostaną one pracownikom wypłacone.

Zasadniczo premie wypłacane są osobom, które były pracownikami spółki w roku finansowym, za który następują wypłaty, i które na moment wypłaty są nimi nadal. Zatem do momentu wypłaty premii krąg osób, którym zostanie ona wypłacona, nie jest ostatecznie znany.

Należy zaznaczyć, że zgodnie z obowiązującymi w spółce regulacjami nie jest ona zobowiązana do wypłaty premii po wypracowaniu określonego zysku lub po spełnieniu określonych kryteriów ilościowych bądź jakościowych, w związku z czym premie mają charakter uznaniowy. Nie stanowią wypłaty z zysku spółki po opodatkowaniu. Decyzja o wypłacie premii nie jest podejmowana przez zarząd spółki w formie uchwały i nie określa terminu, w którym zostanie wypłacona.


Pozostało jeszcze 85% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane