Czy będąc pracownikiem korpusu służby cywilnej, mogę być służbowo przeniesiona z urzędu wojewódzkiego do nowo utworzonego Ministerstwa Rodziny Pracy i Polityki Społecznej? Czy też starając się o pracę w resorcie, muszę wystartować w konkursie?
Możliwości zmiany pracodawcy w ramach służby cywilnej zasadniczo są dwie. Po pierwsze członek korpusu służby cywilnej, mając pewność, iż dyrektor generalny urzędu przejmującego chce go zatrudnić, może złożyć wniosek o przeniesienie do swojego dotychczasowego pracodawcy lub też wyraża zgodę na takie przeniesienie, gdy wystąpi o nie przyszły pracodawca.
Przeniesienie służbowe może nastąpić na terenie całego kraju w ramach wszystkich urzędów administracji rządowej, a podstawowymi przesłankami jego dokonania są potrzeba zatrudnienia na danym stanowisku urzędniczym, wola samego zainteresowanego urzędnika, jak również pisemne porozumienie dwóch dyrektorów generalnych. Porozumienie to określa tryb i termin przeniesienia służbowego urzędnika. Co istotne, bezpośredni przełożony przenoszonego członka korpusu służby cywilnej nie musi wyrażać opinii czy zgody na tego typu działania podejmowane przez dyrektora generalnego wobec zatrudnionej w danym urzędzie osoby. Ten rodzaj zmiany pracodawcy jest preferowany przez członków korpusu służby cywilnej z długim okresem zatrudnienia, mających bogate doświadczenie w administracji publicznej i posiadających unikalną wiedzę merytoryczną. Powód? Gwarantuje stosunkowo szybką możliwość zmiany urzędu.
Jest jednak jeszcze druga możliwość zmiany pracodawcy. Otóż członek służby cywilnej może wystartować w otwartym i konkurencyjnym naborze na wolne stanowisko, np. w resorcie. To rozwiązanie jest jednak długotrwałe i sformalizowane, a finalnie nie gwarantuje pewności otrzymania posady. Warto podkreślić, że zatrudnienie po wygraniu naboru wiąże się z koniecznością zakończenia u poprzedniego pracodawcy stosunku pracy i podjęcia jej w nowym urzędzie.