statystyki

Polskie firmy dyskryminują pracowników 50+. Gorzej jest tylko w Grecji

26.10.2015, 15:52; Aktualizacja: 26.10.2015, 15:53
rekrutacja, praca, pracownik

1/3 respondentów przyznała, że w pracy zetknęła się z dyskryminacją ze względu na wiek. źródło: ShutterStock

Rynek pracy ma się coraz lepiej, jednak kultura pracy w polskich firmach pozostawia wiele do życzenia. Tak wynika z najnowszej edycji badania Monitor Rynku Pracy, zrealizowanego przez agencję zatrudnienia Randstad.

Reklama


Reklama


Katarzyna Gurszyńska z agencji zwraca uwagę, że otwartość na zmianę pracy i postrzegane szanse znalezienia nowej posady pozostają na wysokim poziomie. Gorzej wygląda obraz naszego rynku zatrudnienia w kontekście kultury pracy.

W badaniu 1/3 respondentów przyznała, że w pracy zetknęła się z dyskryminacją ze względu na wiek. Osoby w wieku 55-65 lat mniej niż te młodsze dostrzegały taką dyskryminację. W sumie z tego typu zjawiskiem zetknęło się 33 procent badanych w Polsce.

"Jest to jeden z najgorszych wyników w Unii Europejskiej. Gorszy miała tylko Grecja. Średnia europejska wyniosła 25 punktów procentowych" - zaznaczyła Gurszyńska. Dodała, że obecnym w Polsce zjawiskiem jest również dyskryminacja ze względu na płeć. Sygnalizowały to zarówno kobiety jak i mężczyźni. 18 procent badanych zetknęło się też z dyskryminacją ze względu na wyznanie religijne.

Reklama


Źródło:IAR

Polecane

Reklama

 • polka(2015-10-26 17:30) Odpowiedz 00

  Dyskryminacja z racji wieku oczywiście jest nawet w budżetówce. Młody pracownik przychodzi do pracy i dostaje zasadniczą w kwocie najniższej krajowej. Ja po 40 latach pracy nie mam minimalnej, ale razem z wysługą mam, no to zabiera mi się z wysługi aby uzupełnić brakującą kwotę do minimalnej. Tak płaci podobno najlepsze do zamieszkiwania miasto swoim pracownikom. W jednych miejscach dostają j/w a w innych gdzie mają lepszego dyrektora dostają zasadniczą minimalną i to daje prawie 200zł różnicy. Jawna dyskryminacja.

 • ech(2015-10-26 19:44) Odpowiedz 00

  Do polki. Idź do pracy w gospodarce rynkowej, sklepy, banki - zobaczysz ile płącą, a wogóle ile pracują. Ciesz się że masz pracę.

 • mc(2015-10-27 11:50) Odpowiedz 00

  w Polpharmie S.A. ludzi po 50 tce traktuje się jak śmieci, oczywiśnie nie kierowników, szefów i dyrektorów którzy też sa po 50 tce

 • Weredyk(2015-10-27 08:29) Odpowiedz 00

  Nie moze byc normalnie w kraju gdzie ludzi starszych, czyli z doswiedczeniem i madrzejszych traktuje sie jak smieci. Dlatego ten smutny kraik nad Wisla jest taki chory i durny jaki jest. Mlodziez ktora tak chetnie i bezrefleksyjnie w korporacjach lize buty kierownikow z zagraniczynm paszportem wszystkiego nie jest w stanie zrobic. Jak mawia moj znajomy z USraela, "w RPL-u nie ma prawa byc normalnie, i nigdy nie bedzie".

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Prawo na co dzień

Galerie

Polecane

Reklama