Karty ewidencyjne i inne dokumenty żołnierzy skreślonych z ewidencji będą przechowywane w archiwum wojskowej komendy uzupełnień do końca roku kalendarzowego, w którym ukończą oni 100 lat życia. Takie zmiany przewiduje projekt nowelizacji rozporządzenia ministra obrony narodowej z 8 października 2010 r. w sprawie prowadzenia ewidencji wojskowej (Dz.U. nr 199, poz. 1321 ze zm.), który obecnie jest w uzgodnieniach międzyresortowych. Do tej pory dokumentacja przechowana była do ukończenia przez mundurowego 80. roku życia.

Zmiana podyktowana jest przede wszystkim potrzebą wystawiania przez wojskowe komendy uzupełnień zaświadczeń potwierdzających przebieg służby wojskowej. Dotyczy to m.in. osób, które chcą ubiegać się o wyższe świadczenia emerytalne. Z doświadczenia komendantów wynika, że w tego typu sprawach zgłaszają się do nich osoby, które mają ponad 80 lat. MON podkreśla, że ewidencja wojskowa prowadzona jest aktualnie również w formie elektronicznej.
Ponadto w projekcie wprowadzono upoważnienie do wydawania przez komendantów WKU przydziałów mobilizacyjnych żołnierzowi w czynnej służbie wojskowej oraz pełniącemu zawodową służbę lub służbę kandydacką – w dniu jego zwolnienia.
Etap legislacyjny
Uzgodnienia międzyresortowe