Studia, które mają w swojej nazwie słowo „prawo”, wydają się stworzone dla tych, którzy chcą zostać prawnikami. Tak jednak nie musi być. Wiedza i umiejętności z zakresu prawa niezbędne są w wielu dziedzinach życia. A już znajomość regulacji prawnych jest szczególnie istotna dla osób, które odpowiedzialne są za zarządzanie, zarówno w przedsiębiorstwach prywatnych, jak i jednostkach sektora publicznego.

Współcześnie przyzwyczajeni jesteśmy, że konkurencyjność na rynku pracy wymaga ciągłego dokształcania i rozwoju. Najczęściej osoby, które pragną podnieść poziom swojej wiedzy i kompetencji lub chcą zdobyć nowe kwalifikacje, decydują się na studia podyplomowe.

Wymagania rynku sprawiają, że na wielu uczelniach odchodzi się ogólnych programów skupionych na jednej dziedzinie. Tworzy się ofertę studiów i kursów z pogranicza różnych dziedzin. Krótki czas realizacji studiów podyplomowych (9-12 miesięcy) sprawia, że ich program dopasowany może być do aktualnych potrzeb słuchaczy. Każdego roku na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego tworzone są nowe studia podyplomowe, które są odpowiedzią na zapotrzebowanie ze strony osób zainteresowanych podniesieniem poziomu wiedzy i kompetencji. Część tej oferty kierowana jest do osób pracujących w wymiarze sprawiedliwości, wiele przygotowanych jest z myślą o osobach prowadzących własne firmy, np. prawo w przedsiębiorstwie, studia podyplomowe dla przedsiębiorców i kadry kierowniczej przedsiębiorstw, a także menadżerów średniego i wyższego szczebla, np. ochrona danych osobowych, prawo pracy dla pracodawców i kadry kierowniczej, czy transport, spedycja i logistyka.

Studia podyplomowe adresowane są do osób posiadających kwalifikacje co najmniej pierwszego stopnia - aby rozpocząć naukę należy posiadać dyplom ukończenia studiów licencjackich, inżynierskich bądź magisterskich.

Wprowadzona w ostatnich latach roku reforma systemu szkolnictwa wyższego dała uczelniom możliwość tworzenia nowych kierunków studiów magisterskich. Takie kierunki umożliwiają jednoczesne zdobycie specjalistycznej wiedzy, nowych kompetencji, a także kolejnego stopnia wykształcenia – tytułu magistra.

Na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego od kilku już lat podejmowane są działania mające na celu dostosowanie kierunków kształcenia do potrzeb rynku pracy oraz do zaspokojenia zapotrzebowania na określone usługi. W tym celu utworzono specjalistyczne prawnicze studia drugiego stopnia, prowadzone w trybie niestacjonarnym (zajęcia w weekendy), umożliwiające zdobycie pogłębionej wiedzy i kompetencji przydatnych na rynku pracy w zakresie:
- kadrowo-płacowej obsługi przedsiębiorców oraz podmiotów administracji publicznej (kierunek: Prawo zatrudnienia – kadry i płace),
- podatkowo-prawnej obsługi jednostek gospodarczych (kierunek: Prawo podatkowe i rachunkowość),
- prawnej obsługi jednostek działających w systemie opieki zdrowotnej (kierunek: Prawo medyczne).


Studia na kierunku Prawo zatrudnienia – kadry i płace mają na celu wykształcenie wysoko wykwalifikowanej kadry specjalistów dysponujących wiedzą w dziedzinie prawnych i finansowych aspektów zatrudniania pracowników oraz umiejętnościami praktycznymi z zakresu kadrowo-płacowej obsługi przedsiębiorców oraz podmiotów administracji publicznej. Studia te mają formułę interdyscyplinarną, co umożliwia absolwentom zdobycie wiedzy z obszaru indywidualnego i zbiorowego prawa pracy, prawa podatkowego oraz prawa ubezpieczeń społecznych, w tym m.in.: nawiązywania i rozwiązywania stosunku pracy, rozstrzygania indywidualnych i zbiorowych sporów ze stosunku pracy, naliczania wynagrodzeń, rozliczania świadczeń pracowniczych oraz dokonywania rozliczeń z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych i urzędami skarbowymi.

Kolejny kierunek - Prawo podatkowe i rachunkowość - ma również charakter interdyscyplinarny. Połączono w nim wybrane elementy kształcenia występujące na kierunkach Prawo oraz Administracja, w tym zwłaszcza w zakresie prawa podatkowego, prawa gospodarczego i prawa handlowego, z wybranymi elementami kształcenia na kierunkach Finanse i rachunkowość, Rachunkowość oraz Zarządzanie. Program kształcenia obejmuje kompendium wiedzy w zakresie rachunkowości jednostek gospodarczych oraz podatków obciążających przedsiębiorców. Wiedza zdobyta w trakcie studiów na tym kierunku umożliwia jego absolwentom współuczestnictwo w szeroko rozumianym doradztwie biznesowo–podatkowym, w tym zwłaszcza pozwala na prowadzenie podatkowo-prawnej obsługi przedsiębiorstwa i czynności z tym związanych.

Szczególnie innowacyjny charakter ma kierunek Prawo medyczne. Celem kształcenia na tym kierunku jest wypromowanie kadry specjalistów dysponujących wiedzą z zakresu prawnych uwarunkowań funkcjonowania systemu opieki zdrowotnej, praw i obowiązków pacjentów oraz pracowników medycznych. Absolwenci tych studiów dysponują umiejętnościami kształtowania odpowiednich postaw zawodowych wobec pacjentów i pracowników opieki zdrowotnej, a ponadto mają kompetencje w zakresie administrowania i zarządzania podmiotami działającymi w systemie opieki zdrowotnej.