Dotacja dla placówek naukowych na utrzymanie urządzeń badawczych będzie mogła być przyznana na czas określony, ale maksymalnie na trzy lata. Tak wynika z projektu rozporządzenia ministra nauki i szkolnictwa wyższego w sprawie szczegółowych kryteriów i trybu przyznawania oraz rozliczania środków finansowych na utrzymanie specjalnego urządzenia badawczego, specjalnego urządzenia badawczego z zakresu infrastruktury informatycznej nauki, zapewnienia dostępu do informacji naukowej, w tym do Wirtualnej Biblioteki Nauki, oraz na pokrycie kosztów restrukturyzacji jednostek naukowych. Jest w trakcie konsultacji społecznych.

Do tej pory placówki naukowe, które chciały uzyskać na te cele pieniądze, występowały z wnioskiem o dotację na działalność statutową. Zmieniła to nowelizacja z 15 stycznia 2015 r. o zasadach finansowania nauki (Dz.U. poz. 249). Rozdzieliła ona strumienie finansowania działalności tych jednostek. Przewidziała odrębne regulacje dla dotacji przyznawanych na m.in. utrzymanie ich potencjału, a oddzielne na np. finasowanie urządzeń badawczych.
Projekt określa, jakie kryteria uwzględni Ministerstwo Nauki, oceniając wnioski w tym drugim przypadku. Będą to: znaczenie specjalnego urządzenia dla rozwoju badań, liczba realizowanych projektów krajowych i międzynarodowych z jego wykorzystaniem, wykorzystanie go – także odpłatnie – przez inne podmioty. Ważne będą również kategoria naukowa jednostki ubiegającej się o pieniądze oraz potencjał organizacyjny i ludzki. Ponadto projekt wskazuje, że wnioski mają być składane wyłącznie w postaci elektronicznej.
– Rozwiązania przyjęte w rozporządzeniu spowodują uproszczenie procedur administracyjnych oraz znaczne zmniejszenie dokumentów w postaci papierowej, co skróci proces decyzyjny i przyspieszy restrukturyzację jednostek słabszych. Zapewniają też bardziej stabilne finansowanie urządzeń badawczych – uzasadnia wprowadzane zmiany Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.
Proponowane przepisy zobowiązują również jednostki do składania raportów z wykorzystania środków w terminie do 31 marca roku następującego po tym, na który przyznano dotację. Natomiast w przypadku ogłoszenia likwidacji lub upadłości instytutu w trakcie roku, na który udzielono fundusze, ma on obowiązek do przedstawienia, raportu w terminie miesiąca od dnia wszczęcia takiego postępowania. Tak jak dotychczas raporty i rozliczenia placówek będą podlegały ocenie zespołów specjalistycznych, powołanych przez ministra nauki.
Etap legislacyjny
Projekt w trakcie konsultacji